Skip to content
Menu
Menu

Čo môžete urobiť, aby zeler vyrástol do koreňa? Budete zbierať obrovské hlavy, ale buďte opatrní

Prečítať článok

6.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/PhotoIris2021).

Ako zasadiť zeler, aby bol veľký? Je to jedna zo zeleniny, ktorú môžete úspešne pestovať na pozemku alebo v domácej záhrade. Bohužiaľ, môže sa stať, že úroda bude sklamaním. Všetko kvôli nevhodnému termínu výsadby alebo zlej technike. Čo by ste mali urobiť?

Ako zasadiť zeler, aby bol veľký?
Foto: shutterstock.com/PhotoIris2021

Zeler je ideálna zelenina do vývarov a šalátov všetkých druhov. Výborne sa hodí aj na pečenie v rúre s korením. Nie každý však vie, ako ho pestovať v záhrade, aby vyrástol veľký pri koreni a aby sa na jeseň zbierali len tie najväčšie hlávky. Ukazuje sa, že v prvom rade treba dbať na načasovanie a techniku výsadby. Tu sú najdôležitejšie kroky.

Kedy sadiť zeler? Musíte to urobiť zo sadeníc, ale ak žiadne nemáte, nič nie je stratené

Na začiatok je potrebné si uvedomiť, že zeler sa vysádza zo sadeníc, ktorých príprava zvyčajne trvá približne 2 mesiace. Ak ste však zaváhali a zeleninu ste si nepripravili vopred, nemusíte sa obávať. Nájdete ich totiž vo väčšine záhradkárskych obchodov, takže ich môžete hneď presadiť do zeme.

Najlepšie je vysádzať zeler zo sadeničiek.
Foto: shutterstock.com/Elena_Gr

V akom termíne sadiť zeler? Mali by ste ho vysadiť po 15. máji, teda po skončení chladného obdobia, keď už riziko mrazov výrazne ustúpilo. Nezabudnite, že zeler nesmiete pestovať druhýkrát na tom istom mieste, ak ste sa s ním vysporiadali v predchádzajúcom roku. Taktiež ho nevysádzajte do pôdy po zelenine, ako je petržlen, paštrnák, mrkva, bôb a šalát, pretože prakticky nič nevyrastie. Je však dobrým zvykom sadiť zeler vedľa fazule, brokolice, uhoriek, cesnaku, paradajok a kapustovitej zeleniny.

Ako sa sadí koreňový zeler? Čo robiť, aby zeler zakorenil?

Keď máte zeler pripravený na výsadbu, vyberte vhodné miesto. Malo by byť slnečné a pôda by mala byť úrodná a neutrálna. Saďte do vlhkej pôdy vo vzdialenosti 20 – 30 cm, do nie príliš hlbokých jamiek. Ak budú príliš hlboké, koreň nebude rásť do veľkých rozmerov. Dbajte na to, aby vrcholový púčik nebol pod úrovňou zeme. Po vysadení nezabudnite na pravidelné zalievanie.

Zeler potrebuje slnečné miesto a neutrálnu pôdu.
Foto: shutterstock.com/yuris

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ako zasadiť zeler, aby bol veľký? Pozor na častú chybu. Inak hlavy nevyrastú

Kedy sadiť pór do zeme? Toto je posledný termín pre neskorý zber. V opačnom prípade vás úroda minie

The post Čo môžete urobiť, aby zeler vyrástol do koreňa? Budete zbierať obrovské hlavy, ale buďte opatrní appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj