Skip to content
Menu
Menu

Čo robiť, keď vošky napadnú kvetné puky? Použite mimoriadne účinný odvar

Prečítať článok

25.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Helen Sushitskaya).

Vošky sú pre mnohých záhradkárov nočnou morou. Napriek svojej malej veľkosti dokážu v záhrade napáchať veľké škody a nakoniec môžu spôsobiť úplné odumretie rastlín. Preto čím skôr začnete bojovať proti nim, tým lepšie. Existuje veľa spôsobov, ako sa ich zbaviť, ale nie všetky sa ukazujú ako účinné. Ak vás zaujíma, ako sa zbaviť nepríjemných vošiek raz a navždy, mali by ste vyskúšať dômyselný postrek. Recept mám od svojej babičky.

Objavte recept na postrek, vďaka ktorému vošky z vašej záhrady v okamihu zmiznú.
Foto: shutterstock/Helen Sushitskaya

Vošky v záhrade a zeleninovej záhrade

Vošky sú malé chrobáky, ktoré dosahujú veľkosť 2 až 5 mm. Na svete sa vyskytuje takmer 5 000 druhov, ktoré sa líšia predovšetkým vzhľadom – existujú okrídlené aj bezkrídle formy. Tento hmyz môže mať čiernu, zelenú, žltú a oranžovú farbu. Napriek svojej malej veľkosti môžu byť skutočnou nepríjemnosťou aj pre profesionálnych záhradníkov.

Vošky sa vyskytujú v početných kolóniách pozostávajúcich z desiatok až stoviek jedincov. Ich hlavnou potravou je šťava, ktorú vysávajú z rastlín. Najčastejšie sa živia mladými, veľmi šťavnatými výhonkami, listami (zvyčajne na spodnej strane listovej čepele), ako aj kvetmi a kvetnými púčikmi. Časom obsadia celú rastlinu a potom sa postupne presúvajú na susedné rastliny. Rastliny napadnuté voškami horšie rastú, menej kvitnú a majú slabú úrodu. Okrem toho sú náchylné na rôzne choroby a iných škodcov. V extrémnych prípadoch môže dokonca dôjsť k úhynu rastlín.

Vošky sa začínajú kŕmiť skoro na jar. Ich vývoj podporuje teplé a suché počasie, zatiaľ čo nočné mrazy môžu ich počet výrazne znížiť. Títo škodcovia sa vyskytujú nielen v kvetinových, ale aj v zeleninových záhradách. Okrem toho sú ich útokom vystavené ovocné stromy a kríky, ako aj balkónové a izbové rastliny. Ich kolónie možno nájsť okrem iného na takých druhoch, ako sú jablone, hrušky, slivky, broskyne, čerešne, maliny, ríbezle, čučoriedky, ruže, pivonky, surfinie, muškáty, jahody a lesné jahody. Zo zeleniny sú najčastejšie napádané rastliny kapusty, fazule, červenej repy, mrkvy, šalátu, baklažánu a bôbu.

Vošky sa objavujú v kvetinových a aj zeleninových záhradách.
Foto: pexels.com/Philipp Fahlbusch

Elixír na vošky podľa babičkinho receptu

Keďže sa vošky veľmi rýchlo množia a napádajú jednu rastlinu za druhou, boj proti nim by sa mal začať hneď po objavení prvých jedincov. Hotové prípravky na boj so škodcami si môžete kúpiť v záhradkárskych obchodoch alebo v obchodoch pre domácich majstrov. Namiesto chemických látok si radšej vyberte doma vyrobené postreky na báze prírodných zložiek. Moja babička mi prezradila geniálny patent, vďaka ktorému vošky zmiznú v priebehu niekoľkých sekúnd. Na to stačí pripraviť postrek. Na jeho výrobu sú potrebné tieto ingrediencie:

300 g horčicového prášku;

3 lyžice sódy;

2 PL mydla;

1 liter vody.

Horčicový prášok pridajte do litra teplej vody, dôkladne premiešajte a zmes odložte na 2 – 3 dni. Po uplynutí tejto doby prípravok preceďte cez jemné sito alebo gázu, potom pridajte sódu a mydlo. Takto pripravený roztok nalejte do fľaše s rozprašovačom a je pripravený. Odvar proti voškám podľa babičkinho receptu používam v záhrade už od apríla. Je úplne prírodný a ekologický, takže je bezpečný pre pestované rastliny aj pre ľudí či domáce zvieratá. Určite ho vyskúšajte a vošky budú v okamihu preč.

Horčica v prášku obsahuje éterické oleje, ktoré chránia rastliny pred voškami.
Foto: shutterstock/LN team

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ako sa účinne zbaviť vošiek vo vašej záhrade? Pomôže vám predmet, ktorý máte doma

Teraz postrekujem a v lete sa nemusím obávať vošiek. Do vody dávam jedno korenie

The post Čo robiť, keď vošky napadnú kvetné puky? Použite mimoriadne účinný odvar appeared first on Vášeň v tebe.