Skip to content
Menu
Menu

Dám ju do nádoby a po dvoch dňoch lopatkovec zalejem. Je tam viac kvetov ako listov

Prečítať článok

28.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FotoHelin).

Lopatkovec sa nazýva aj spathiphyllum. Predpokladá sa, že prinesie šťastie každému, kto sa oň riadne stará. Preto je tak dôležité podporiť rastlinu cennou výživou. Vyrobte si domáce hnojivo pre lopatkovec z dvoch zložiek.

Čím hnojiť lopatkovec?
Foto: shutterstock/FotoHelin

Znalci rastlín vedia, že lopatkovec je známy aj ako spathiphyllum. Svoje meno dostal podľa bielych kvetov, ktoré majú tvar polootvoreného pohára. Rastlina má veľké, tuhé, intenzívne zelené listy. V domácnosti má nielen dekoratívnu funkciu, ale aj čistí vzduch. Ak jej zabezpečíte vhodné podmienky, bude oku lahodiť po celý rok.

Čím zalievať lopatkovec, aby kvitol? Zapamätajte si jedno pravidlo

Lopatkovec zvlhčuje vzduch, absorbuje toxíny a spóry plesní. Okrem toho podľa feng-šuej vyžaruje pozitívnu energiu a uľahčuje zaspávanie. Práve z týchto dôvodov ho ľudia často umiestňujú do spálne. Aby plnil svoju funkciu, musí sa udržiavať v čistote. Na listoch nesmie ležať prach a kvetinu by ste nemali zabúdať pravidelne polievať.

Podľa feng-šuej lopatkovec vyžaruje pozitívnu energiu a uľahčuje zaspávanie.
Foto: Shutterstock/maxfluor

Nemá vysoké nároky, ale nesmie sa zanedbať starostlivosť, pretože listy rýchlo odumierajú a hnednú. Lopatkovec má rád čistú, mäkkú vodu s izbovou teplotou. Potrebuje častú zálievku, ale v malom množstve. Ak je pôda príliš mokrá, účinok bude opačný a listy zožltnú.

Ako oživiť lopatkovec? Potrebujete len šupku z jedného ovocia a vodu

Suchý vzduch je pre rastliny najhoršou nočnou morou. Počas horúčav je dobré pokropiť jej listy vodou. Lopatkovec nepohrdne ani domácim hnojivom. To by sa malo aplikovať raz za dva týždne počas vegetačného obdobia. Budete potrebovať len dve veci, ktoré máte pravdepodobne doma: vodu a banánovú šupku. Šupku dôkladne umyte a vložte do nádoby. Zalejte ju teplou vodou, nádobu uzavrite, pretrepte a odložte na 2 dni na tmavé a chladné miesto. Po uplynutí tejto doby odvar zrieďte vodou v pomere 1:1 a kvet zalejte. Tá sa vám odvďačí nápadnými kvetmi a lesklými listami.

Lopatkovec nepohrdne domácim hnojivom z banánových šupiek.
Foto: shutterstock/m.dipo

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Lopatkovec nekvitne? Dve ingrediencie a v okamihu vyrastie s okvetnými lístkami

Previsnutý lopatkovec zalievajte výlučne týmto spôsobom. Vytvorí krásne kvety a listy

The post Dám ju do nádoby a po dvoch dňoch lopatkovec zalejem. Je tam viac kvetov ako listov appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj