Skip to content
Menu
Menu

Doprajte to svojej hortenzii. Krík bude plný kvetov

Prečítať článok

24.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/CECILE HOURNAU).

Hortenzie sú nesporne jednou z najkrajších záhradných dekorácií. Čo však môžete urobiť, aby sa vášmu kríku darilo? Vôbec nemusíte investovať do luxusných hnojív. Výživnú zložku určite nájdete vo svojej kuchyni.

Takto pripravíte prírodné hnojivo pre hortenzie. Hlavnú zložku nájdete vo svojej kuchyni.
Foto: pexels.com/CECILE HOURNAU

Hortenzia je rastlina, ktorú je ťažko prehliadnuť. V záhrade okamžite upúta pozornosť – najkrajšie vyzerá, keď kvitne, samozrejme, od júna do jesene. Jedna z odrôd, hortenzia záhradná, môže dorásť až do výšky 1,5 metra.

Rastlina uprednostňuje mierne kyslú a vlhkú pôdu a dobre rastie na tienistých miestach. Kvety hortenzie majú rôzne farby, ktoré závisia od pH pôdy, v ktorej rastú. Ak sa pestujú v zásaditej pôde, kvitnú ružovo a fialovo. Naopak, hortenzie v mierne kyslej pôde majú modrastý odtieň kvetov.

Hortenzie s bielymi kvetmi nie sú ovplyvnené reakciou pôdy a vždy zostávajú biele.

Hortenzie by sa mali polievať každý deň, najlepšie skoro ráno alebo po západe slnka.

Čím hnojiť hortenzie?

Hortenzie je tiež potrebné správne hnojiť. Samozrejme, môžete siahnuť po hotových hnojivách, ktoré si môžete kúpiť napríklad v záhradníctve. Ak však chcete byť ekologickejší, môžete použiť produkty, ktoré máte v kuchyni. Dobrý nápad je „ošetriť“ hortenzie banánovou šupkou. Už dlho je známe, že ide o osvedčený a prirodzený spôsob posilnenia kvitnúcich rastlín.

Hortenzie polievajte každý deň.
Foto: shutterstock/Marina April

Banánová šupka má množstvo cenných vlastností – je zdrojom síry, vápnika, fosforu a kyseliny kremičitej. Hnojivo pripravené na jej základe, zmiešané s vrchnou vrstvou pôdy, poskytuje záhradným a izbovým rastlinám živiny.

Hnojivo pre hortenzie vyrobené z banánovej šupky možno pripraviť tromi spôsobmi. Na výsledky nebudete musieť dlho čakať – ker bude plný kvetov a pastvou pre oči. Ako si vyrobiť hnojivo na hortenzie?

Hnojivo pre hortenzie z banánových šupiek

Prvé riešenie? Nakrájajte banánovú šupku na malé kúsky a dôkladne ju umyte. Potom vedľa kríka hortenzie vykopte nie príliš hlbokú jamu a pripravené zvyšky ovocia zakopte. Banánovú šupku môžete tiež rozmixovať a v tejto forme ňou „nakŕmiť“ hortenziu.

Úlomky banánovej šupky sa budú v pôde pomerne dlho rozkladať a postupne uvoľňovať živiny. Hortenzia sa vám určite odvďačí krásnym vzhľadom!

Ďalší spôsob si vyžaduje trochu viac času. Banánovú šupku môžete použiť aj na prípravu špeciálneho odvaru na výživu a posilnenie hortenzie. Nakrájajte ju na menšie kúsky a nechajte ju vysušiť. Potom suchú šupku zalejte destilovanou vodou alebo dažďovou vodou. Odložte ju na dva až tri dni. Týmto pripraveným odvarom rastlinu zalievajte.

Banánová šupka obsahuje množstvo prospešných látok pre rastliny.
Foto: shutterstock/m.dipo

Zostáva ešte jeden spôsob. Banánové šupky zalejte teplou prevarenou vodou a nechajte zakryté na teplom mieste. Odvar bude hotový po dvoch týždňoch. Zrieďte ho s vodou v pomere 1:1. Toto prírodné hnojivo môžete použiť napríklad aj na ruže.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kedy by sme mali hortenzie po zime rezať? Ľudia nevenujú pozornosť jednému detailu a rastlina nekvitne

Hortenzie – aký je rozdiel medzi záhradnou a metlinatou?

The post Doprajte to svojej hortenzii. Krík bude plný kvetov appeared first on Vášeň v tebe.