Skip to content
Menu
Menu

Hladovka a „patoturizmus“ v pozadí. Obyvatelia Tenerife toho majú dosť

Prečítať článok

17.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/Mikhail Nilov).

Skupina obyvateľov Tenerife drží hladovku. Demonštranti zhromaždení v skupine „Kanárske ostrovy proti“ protestujú proti výstavbe nových hotelov a žiadajú zastavenie investícií, ktoré, ako tvrdia, podporujú masový turizmus, ktorý tomuto španielskemu ostrovu škodí.

Skupina obyvateľov Tenerife drží hladovku.
Foto: pexels/Mikhail Nilov

Protestujúci obyvatelia Tenerife tvrdia, že prebytok turistov viedol nielen k dopravnému chaosu a hluku, ale aj k znečisťovaniu miestnej prírody. Victor Martin, hovorca obyvateľov, ktorí od štvrtka protestujú, pre médiá uviedol, že šesť obyvateľov obce La Laguna stále drží aj hladovku.

Tenerife tvárou v tvár masovej turistike

„Aj keď účastníci hladovky omdleli, stále protestujú“

– povedal Victor Martin.

Hnutie občanov s názvom „Canarias se agota“ je proti výstavbe hotela na pláži La Tejita a dovolenkového komplexu „Cuna del Alma“ v malom prístave Adeje na Tenerife.

Okrem luxusného komplexu sa v oblasti stavajú aj ďalšie hotelové zariadenia a štrajkujúci nemienia pri týchto plánoch opustiť štrajkovú akciu.

„Už sme požiadali miestne samosprávy, aby pre štrajkujúcich pripravili prenosnú sprchu“

– uviedol Victor Martin s tým, že predstavitelia miestnej samosprávy sa stále dištancujú od rokovaní s demonštrantmi o pozastavení výstavby turistických zariadení.

Manifestación en San Cristóbal de La Laguna, Tenerife, propuesta por el colectivo Canarias se Agota, como protesta en contra del modelo turístico canario, dando comienzo además algunos miembros del colectivo una acampada y huelga de hambre indefinida. #20ACanarias #20Apic.twitter.com/GmBdvVEjea

— Agencia Canaria de Noticias y Audiovisuales. (@ACFIPRESS) April 11, 2024

Tenerife je preťažené turizmom

„Vláda Kanárskych ostrovov má právomoc zvrátiť túto situáciu. Môžu si sadnúť za stôl a porozprávať sa s tými, ktorí požadujú dôstojnú budúcnosť pre ostrovy. Skutočnosť, že ľudia riskujú svoje životy, aby ochránili Kanárske ostrovy, nie je pre nich prioritou“

– napísala v skupine sociálnych médií „Canarias se agota“.

El colectivo ‘Canarias se agota’ comienza este jueves una huelga de hambre

Piden una moratoria turística inmediata en todas las islas#TN2Canarias pic.twitter.com/dT93EqIOly

— RTVC (@RTVCes) April 11, 2024

Členovia hnutia požadujú zastavenie toho, čo považujú za nelegálnu výstavbu hotelov La Tejita a Cuna del Alma. Obyvatelia tvrdia, že obe investície ohrozujú životné prostredie a znížia kvalitu života miestnej komunity.

Tenerife sa stalo obľúbenou dovolenkovou destináciou. Najväčší z ostrovov Kanárskeho súostrovia, na ktorom žije 900 000 ľudí, v roku 2023 navštívil rekordný počet zahraničných turistov – až 5,6 milióna.

V posledných rokoch boli v niekoľkých desiatkach obcí v Španielsku zavedené nariadenia zakazujúce výstavbu hotelových zariadení, ktoré chránia tieto oblasti pred nadmerným prílevom turistov. Obmedzenia tohto typu boli zavedené okrem iného v niektorých mestách v Katalánsku a na Baleárskych ostrovoch.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Čo ľudia nechávajú v hoteloch? V žiadnom prípade neuhádnete, čo je na prvom mieste

Vôbec nie Benátky alebo Rím. Bolo vybrané najkrajšie mesto na svete. Nemusíte letieť ďaleko

The post Hladovka a „patoturizmus“ v pozadí. Obyvatelia Tenerife toho majú dosť appeared first on Vášeň v tebe.