Skip to content
Menu
Menu

Vysaďte pred domom tri rastliny. Odplašíte tak potkany z vašej záhrady

Prečítať článok

17.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Denitsa Kireva).

Väčšina ľudí, ktorí majú vlastnú záhradu, chce, aby vyzerala čo najlepšie. Čo sa nám však nepáči, sú nevítaní návštevníci, ako sú krtkovia alebo potkany. Tých možno odradiť pomocou niekoľkých rastlín so silnými pachmi. Aké rastliny odradia potkany od našich záhrad?

Vysaďte pred domom tri rastliny. V okamihu odplašíte všetky potkany.
Foto: pexels.com/Denitsa Kireva

Potkany môžu byť nepríjemnými hosťami, najmä keď sa objavia v okolí domu. Existuje však niekoľko rastlín, ktorých vôňa môže tieto hlodavce odradiť.

Baza čierna

Baza čierna je ker alebo stromček, ktorý od mája, do približne júla kvitne bielymi až bledo žltými kvetmi. Ak sa rozhodnete použiť vo svojej záhrade bazu čiernu, získate nielen krásnu, dekoratívnu rastlinu a bezplatnú zásobu prírodných a zdravých produktov, ale aj účinný odpudzovač hlodavcov. Hoci nevonia tak výrazne a sladko ako obyčajný orgován, jej jemná vôňa účinne odoženie myši a potkany.

Jemná vôňa bazy účinne odoženie myši a potkany.
Foto: pixabay/manfredrichter

Bazalka

Bazalku možno použiť aj v boji proti potkanom. Jej intenzívny zápach vďaka obsahu eugenolu pôsobí na tieto hlodavce odstrašujúco a sťažuje im pobyt v blízkosti domu. Okrem toho sa bazalka môže používať v kuchyni, čo z nej robí vynikajúcu rastlinu na výsadbu pred domom.

Levanduľa

Levanduľa je ďalšou rastlinou, ktorej vôňa je mimoriadne účinná pri odpudzovaní potkanov. Vôňa levandule pôsobí na nervový systém týchto zvierat, čo spôsobuje, že sú dezorientované a vyhýbajú sa miestam, kde rastie levanduľa. Dôležité je, že levanduľa je krásna okrasná rastlina, ktorá môže zdobiť priestor pred domom.

Vôňa levandule pôsobí na nervový systém týchto zvierat.
Foto: shutterstock/Open_Eye_Studio

Treba tiež poznamenať, že výsadba rôznych rastlín so silným zápachom môže pôsobiť synergicky a zvýšiť tak účinnosť odpudzovania potkanov. Majte však na pamäti aj to, že účinnosť týchto rastlín sa môže líšiť v závislosti od podmienok prostredia a preferencií konkrétnych jedincov potkanov. Preto experimentujte s rôznymi rastlinami a metódami odstrašovania, aby ste našli najlepšie riešenie pre váš domov.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Posypte levanduľu jednou zložkou. Záhradná kráska rozkvitne v plnej kráse

Zabudnite na samolepky. Muchy utečú ako šialené. Vieme, ako sa ich zbaviť domácimi prostriedkami

The post Vysaďte pred domom tri rastliny. Odplašíte tak potkany z vašej záhrady appeared first on Vášeň v tebe.