Skip to content
Menu
Menu

Hortenzie žltnú? Pripravte im takýto „nápoj“ každé 2 týždne. Prestanú chorľavieť a vytvoria sa nové kvety

Prečítať článok

22.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Marina April).

Hortenzie sú krásne kvety, ktoré často vysádzame do našich záhrad. Ich pestovanie nie je náročné a určite si s nimi poradí aj neškolený záhradník. Niekedy však ochorejú a začnú odumierať. Ako im môžete pomôcť? Urobte si domáci postrek a rastliny sa rýchlo spamätajú.

Ako možete pomôcť hortenziám?
Foto: shutterstock/Marina April

Hortenzie často trápi múčnatka, choroba spôsobená hubami z čeľade múčnatkovitých. Napáda listy, kvety, stonky, púčiky a plody. Môže rastlinu úplne zničiť, takže ak ste si všimli jej prítomnosť, radšej rýchlo konajte. Tu nájdete návod, ako sa s touto chorobou vysporiadať.

Ako rozpoznáte múčnatku? Buďte opatrní, pretože ide o veľmi nebezpečné ochorenie. Môže viesť k úhynu rastliny

Charakteristickým znakom múčnatky je práškový povlak na listoch. Má bielu alebo sivú farbu, objavuje sa na hornej strane listov a veľmi ťažko sa z povrchu stiera. Najčastejšie sa vyskytuje v suchom počasí, pri vysokých teplotách a nedostatku dažďa. Napáda viniče, zeleninu, ako aj obilniny, stromy, kríky a tiež okrasné rastliny, ako sú hortenzie.

Múčnatka napáda viniče, zeleninu, ako aj obilniny, stromy, kríky a tiež okrasné rastliny, ako sú hortenzie.
Foto: shutterstock/S.O.E

Múčnatka vedie k pomalému odumieraniu rastlín. Najprv listy zožltnú a kvety zvädnú, až časom úplne uschnú. Ako sa s touto chorobou vysporiadať? Nuž, ukázalo sa, že stačí vyrobiť domáci postrek a zachránite svoje vädnúce hortenzie. Ako ho pripraviť?

Čo robiť, keď hortenzia uschne? Ako sa zbaviť múčnatky? Tento domáci postrek zničí zárodky týchto húb

V boji proti múčnatke výborne poslúži žihľavový postrek. Nielenže pomôže rozvoju rastlín a zlepší kvitnutie, ale bojuje aj proti chorobám spôsobeným hubami. Ako si vyrobiť postrek zo žihľavy? Jednoducho dajte čerstvú žihľavu do nádoby a zalejte ju vodou. Celé to odložte na 3-4 dni, potom nálev zrieďte s vodou v pomere 1:5 a postriekajte hortenziu a pôdu okolo nej. Tento postrek by sa mal opakovať každé 2 týždne.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Namiesto toho, aby ste ho pridávali do koláča, roztrúste ho po záhrade. Rýchlo si poradíte s bežným problémom

Čo nezalievať žihľavovým hnojivom? Týmto rastlinám môže uškodiť!

The post Hortenzie žltnú? Pripravte im takýto „nápoj“ každé 2 týždne. Prestanú chorľavieť a vytvoria sa nové kvety appeared first on Vášeň v tebe.