22.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Charlottees).
Čína má vážny problém. Takmer polovica mestských oblastí je ohrozená rýchlym zosuvom pôdy. Je to dôsledok znižovania hladiny podzemnej vody, ale aj hmotnosti betónových konštrukcií. Najdôležitejšie centrá v krajine sa doslova topia.
Čína má vážny problém. Takmer polovica mestských oblastí je ohrozená rýchlym zosuvom pôdy.
Foto: Pixabay/Charlottees
Takmer polovici čínskych miest hrozia „mierne alebo vážne“ zosuvy pôdy. Vyplýva to z celonárodnej štúdie satelitných údajov zverejnenej v piatok 19. apríla v prestížnom vedeckom časopise „Science“.
„45 percent mestských oblastí v Ríši stredu klesá rýchlosťou najmenej 3 milimetre za rok,“ cituje agentúra Reuters výsledky výskumu. 16 percent mestských centier klesá ešte rýchlejšie – minimálne o centimeter ročne.
„To znamená, že 67 miliónov ľudí žije v oblastiach, ktoré upadajú pomerne rýchlym tempom“
– poukazujú novinári z britskej stanice BBC.
„Je to dôsledok klesajúcich hladín podzemných vôd, baníckej činnosti, ale aj zvyšujúcej sa hmotnosti samotných budov“ – uvádzajú autori štúdie. Hladiny podzemných vôd klesajú, keďže je ich stále viac potrebné na podporu rastúceho počtu obyvateľov miest.
Čína zápasí s problémom úbytku pôdy
Zosuv miest je pre Čínu obrovským problémom. V mestách žije asi 900 miliónov ľudí. „Pokles čo i len malej časti pôdy sa preto môže premietnuť do vážneho ohrozenia života v mestách,“ uviedol tím vedcov pod vedením Ao Zurui z South China Normal University.
Mesto Tianjin, ktoré sa nachádza na severe krajiny, bolo považované za jedno z najviac postihnutých týmto problémom. Žije tam viac ako 15 miliónov ľudí. Už minulý rok museli byť evakuované tri tisícky jeho obyvateľov v dôsledku „náhleho geologického nešťastia“ – uvádza agentúra Reuters. Išlo o dôsledok zníženia hladín podzemnej vody po vybudovaní geotermálnych studní – ukazujú výsledky vyšetrovania.
Zosuv pôdy nie je hrozbou len pre obyvateľov mesta. To znamená aj merateľné straty pre ekonomiku. Tento fenomén už generuje straty vo výške viac ako 7,5 miliardy juanov (približne 1,04 miliardy USD) ročne. Mnohé z metropol Číny sa navyše nachádzajú pri mori. Postupné zosuvy pôdy by mohli v priebehu budúceho storočia stlačiť takmer štvrtinu pobrežnej pôdy pod hladinu mora.
Mesto Tianjin, ktoré sa nachádza na severe krajiny, bolo považované za jedno z najviac postihnutých týmto problémom.
Foto: Pexels/Star Zhang
Ázia klesá pod hladinu mora. Dá sa to zvrátiť
„Tento problém sa nevyskytuje iba v Číne,“ zdôrazňujú novinári agentúry Reuters. Ďalšia štúdia zverejnená vo februári ukazuje, že asi 6,3 milióna štvorcových kilometrov pôdy na celom svete je ohrozených týmto javom. Indonézia je jednou z krajín, ktoré sú najviac postihnuté osídľovaním pôdy. Tam je už veľká časť hlavného mesta Jakarta pod hladinou mora.
Podľa štúdie uskutočnenej v Singapure v roku 2022 sa zo 44 prímorských metropol postihnutých týmto problémom až 30 nachádzalo v Ázii.
Nebezpečné následné usadzovanie pôdy – spôsobené ľudskou činnosťou – však možno aspoň za určitých okolností zastaviť. Dokonale to demonštruje príklad jednej z najväčších metropol nielen Ázie, ale aj celého sveta. Metropolitná časť Tokia má približne rovnaký počet obyvateľov ako osemnásobok Slovenskej republiky, malo radikálny problém s poklesom pod hladinu mora, poznamenáva profesor Robert Nicholls z University of East Anglia, ktorého cituje BBC. Mesto kleslo okolo prístavných oblastí až päť metrov pod hladinu mora.
„V 70. rokoch sa však voda začala do Tokia privádzať cez vodárne z iných oblastí krajiny. Zakázané bolo aj používanie studní. Tým sa v podstate zabránilo poklesu pôdy“
– hovorí vedec, ktorého citovala BBC.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Akcia služieb pred súdom v New Yorku. Tesne pred Trumpovým procesom
Starosta „arktického mesta“ chce predĺžiť 24-hodinový deň na 26 hodín. Má na to svoje dôvody
The post Ohrozenie miliónov, strata miliárd. Čína má vážny problém appeared first on Vášeň v tebe.