Skip to content
Menu
Menu

Je zdravé piť vodu tesne pred spaním? Odpoveď nie je jednoznačná

Prečítať článok

23.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alina Kruk).

Správna hydratácia organizmu je mimoriadne dôležitá pre zdravie a správne fungovanie. Mnohí z nás na to počas dňa zabúdajú a snažia sa to dohnať až tesne pred spaním. Je to dobrý postup? Odpoveď môže byť prekvapujúca.

Nie vždy sa odporúča piť vodu pred spaním
Foto: shutterstock/Alina Kruk

Hydratácia organizmu je jedným z najdôležitejších prvkov starostlivosti o zdravie. Voda je nevyhnutná na udržiavanie vodno-elektrolytovej a acidobázickej rovnováhy v tele, ovplyvňuje hustotu krvi, ako aj fungovanie tráviacej a močovej sústavy. V skutočnosti takmer každý aspekt nášho tela závisí od správnej hydratácie.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča denný príjem 30 ml vody na každý kilogram telesnej hmotnosti. Mnohí z nás však na toto pravidlo počas dňa zabúdajú a namiesto toho to doháňajú tesne pred spaním. Je tento postup zdravý?

Odporúčaný denný príjem je 30 ml vody na každý kilogram telesnej hmotnosti.
Foto: shutterstock/Alter-ego

Je zdravé piť vodu tesne pred spaním?

Vo všeobecnosti je pitie vody pred spaním pre naše telo prospešné. Hydratácia aj počas spánku je dôležitá pre regeneráciu a detoxikáciu nášho tela, ako aj pre správne fungovanie orgánov a systémov. Pitie vody pred spaním môže tiež znížiť krvný tlak a regulovať telesnú teplotu.

Ako vždy však platí, že kľúčom je striedmosť. Hoci pohár vody pred spaním je dobrým zvykom, nemali by sme to s jeho množstvom preháňať. Odporúča sa vypiť maximálne jeden pohár vody pol hodiny pred spaním, aby sme sa vyhli nočnému prebúdzaniu. Niektorí odborníci dokonca odporúčajú vypiť posledný pohár vody dve hodiny pred spaním.

Na druhej strane, silná hydratácia tesne pred spaním môže byť riskantná. Preplnený močový mechúr dá o sebe určite vedieť a namiesto pokojného hlbokého spánku budeme nútení absolvovať nočné výlety na toaletu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ovocie už nebudete umývať čistou vodou. Pripravte tento roztok na odstránenie vosku a pesticídov

Pravidelne pite kokteil z tejto zeleniny. Posilníte si imunitu a odstránite pneumatiky

The post Je zdravé piť vodu tesne pred spaním? Odpoveď nie je jednoznačná appeared first on Vášeň v tebe.