Skip to content
Menu
Menu

Jedli ste ovocie? Vypestujte si obrovský strom úplne zadarmo

Prečítať článok

27.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Valerio951).

Myslíte si, že pri pestovaní rastlín nemáte žiadne tajomstvá? Zhromaždili ste doma početnú zbierku, ale snívate o ďalších druhoch? Niektoré exotické rastliny stoja v záhradných obchodoch veľa peňazí, takže tento koníček môže vystaviť domáci rozpočet katastrofe. Na druhej strane si ich môžete vypestovať sami. Stačí správne semeno a exotická rastlina môže zdobiť váš parapet dlhé roky.

Citrónovník môžete vypestovať zo semienka. Metóda je triviálna.
Foto: shutterstock/Valerio951

Začnite tým najjednoduchším: citrón zo semienka

Ak neviete, kde začať pestovať exotické rastliny, siahnite po citróne. Semená, ktoré vyberiete z plodu, môžete jednoducho umiestniť do kvetináča so zeminou a pravidelne zalievať, aby bol substrát vlhký. Samozrejme, proces môžete urýchliť, ak semienko na chvíľu namočíte. Ako vypestovať citrón zo semienka? Keď dosiahne výšku niekoľko centimetrov, upravíte množstvo vody tak, aby bol substrát len mierne vlhký. Citrusovník potrebuje veľmi svetlé aj teplé miesto – ideálny by bol parapet orientovaný na juh. Ak vašej rastline poskytnete vhodné podmienky, veľmi rýchlo začne vytvárať nové stonky a listy. Je však potrebné kontrolovať rast citrónovníka a často ho zastrihávať: našťastie rýchlo vynahradí nedostatok listov.

Bohužiaľ, v domácich podmienkach citrónovníky kvitnú a prinášajú ovocie len veľmi zriedkavo, a ak sa tak stane, tak až po desiatkach rokov od ich pestovania. Ak vás táto skutočnosť neodradí, podobným spôsobom možno pestovať aj iné citrusy.

Trochu trpezlivosti a je to hotové: avokádo bez semienok

Avokádo je ovocie, ktorého prítomnosť v obchodoch už nie je žiadnou novinkou, pretože mnohí ľudia ho oceňujú pre jeho zdravotné vlastnosti. Ak sa vám však už podarilo získať semená, nič vám nebráni vypestovať si z nich rastlinu. Na to potrebujete okrem hlavnej suroviny aj pohár vody a tri špáradlá. Drevené špáradlá treba vložiť šikmo tak, aby bolo semienko z troch štvrtín namočené vo vode (musíte ju meniť každý deň). Po niekoľkých týždňoch sa objaví nielen koreňový púčik, ale do kvetináča s univerzálnou zeminou ho vložíte až vtedy, keď sa objaví zelená stonka. Avokádo zo semienka miluje slnko, rovnako ako citrusy, a každodenné kropenie rastlinke v teplom počasí neuškodí.

Semená avokáda nevyhadzujte. Strom bude krásne rásť.
Foto: pixabay/sandid

Podobne ako pri citrusoch je nepravdepodobné, že by avokádovník kvitol alebo prinášal ovocie.

Popoludnie pod palmami? Siahnite po datliach

Sladké datle rastú na veľmi mohutných palmách, ktoré sa dajú ľahko vypestovať aj doma. Ak vaše ovocie už má semená, dá sa veľmi ľahko zakoreniť. Stačí vziať brúsny papier, semienko poriadne pretrieť a potom ho umiestniť do kvetináča s úrodnou pôdou, ale nie hlbšie ako tri centimetre. Neskôr všetko umiestnite v blízkosti parapetu orientovaného na juh a počkáte, kým datľovník pravý vyklíči. Spočiatku môžete byť sklamaní, pretože zo zeme vyrastú len jednotlivé listy, ale časom sa aj na nich objavia charakteristické chocholíky. Datľovník pravý má rád miernu vlhkosť a dostatok svetla – zaručene vyrastie až po strop.

Datľovník pravý je veľká rastlina, ale v domácich podmienkach rastie veľmi pomaly.
Foto: shutterstock/Zvonimir Atletic

Nanešťastie, datľovník pravý nie je pre tých, ktorí sú netrpezliví. Rozmerný strom bude rásť niekoľko rokov.

Máte zrelé mango? Rastlina na dosah ruky

Sladké mango je skutočnou lahôdkou pre všetkých milovníkov ovocia. Ak máte zrelé mango, môžete z neho vypestovať rastlinu. Semená je potrebné vopred pripraviť. Najprv sa zbavte všetkých zvyškov plodu, potom ho opatrne rozrežte nožom, aby ste sa dostali k vnútornej časti. Iba takéto semeno sa môže ďalej spracovávať. Na to sa vám bude hodiť papierová utierka a gáza: navlhčite ich vodou, potom semeno zabaľte, vložte do vrecka so zipsom a celé dajte na teplé miesto. Až keď sa na ňom objavia korienky, môžete ho umiestniť do zeme.

Mango patrí k najbohatším ovocných druhom čo sa týka obsahu selénu a vitamínu A.
Foto: shutterstock/Elzloy

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Plodí a kvitne po celý rok. Vyrobte si strom šťastia s citrusovou vôňou

Avokádo – rastlina, ktorá do vášho domova vnesie exotickú atmosféru. Môžete ho ľahko vypestovať zo semien

The post Jedli ste ovocie? Vypestujte si obrovský strom úplne zadarmo appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj