Skip to content
Menu
Menu

Jedno z najzdravších ovocí na svete. Určitá skupina ľudí sa mu musí vyhýbať

Prečítať článok

29.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/MK photograp55).

Avokádo sa považuje za jedno z najzdravších druhov ovocia a je bežne dostupné vo väčšine supermarketov. Spotrebitelia oceňujú avokádo pre jeho výraznú orieškovú chuť a všestrannosť, keďže sa môže používať ako príloha k mnohým jedlám. Určitá skupina ľudí by sa však mala tomuto ovociu vyhýbať. O koho ide?

Avokádo – mimoriadne zdravý dar prírody.
Foto: shutterstock/MK photograp55

Na celom svete sa ročne skonzumuje približne 5 miliárd avokád, čo samo o sebe svedčí o obrovskej popularite tohto ovocia. Nie je to prekvapujúce, pretože avokádo je mimoriadne zdravý dar prírody, ktorý by nemal chýbať vo vašom jedálničku.

Avokádo a jeho zdravotné vlastnosti

Avokádo sa vyznačuje vysokým obsahom vitamínu K, ktorý má veľký vplyv na posilnenie kostí a zrážanie krvi. Ovocie obsahuje aj vitamín B9, ktorý je skvelý pre zdravie mozgu a pomerne veľké množstvo draslíka.

Avokádo je skvelým zdrojom zdravých tukov, najmä mononenasýtených mastných kyselín, ktoré pomáhajú znižovať zlý LDL cholesterol a automaticky zvyšujú dobrý HDL cholesterol.

Okrem toho má avokádo nízky glykemický index a nízky obsah jednoduchých cukrov, čo je dôležité najmä pre ľudí, ktorí bojujú s cukrovkou.

Kto by nemal jesť avokádo

Avokádo je nepochybne zdraviu prospešné ovocie, ale nie každý ho môže jesť. Ak vám bol diagnostikovaný syndróm ovocného latexu, mali by ste avokádo zo svojho jedálnička vylúčiť. Dôvodom je skrížená alergia a môže mať za následok veľmi nepríjemnú reakciu.

Ľudia užívajúci lieky na zrážanlivosť krvi by si mali dávať pozor na to, koľko tohto ovocia skonzumujú.
Foto: shutterstock/Kriang kan

Ako sme už spomínali, avokádo má vysoký obsah vitamínu K, ktorý sa podieľa na procese zrážania krvi. Ľudia užívajúci lieky na zrážanlivosť krvi by si mali dávať pozor na to, koľko tohto ovocia skonzumujú. Žiaľ, konzumácia príliš veľkého množstva avokáda môže narušiť správnu funkciu lieku. Preto by sa ľudia užívajúci lieky mali poradiť so svojím lekárom o tom, koľko avokáda môžu konzumovať a či ho vôbec môžu konzumovať.

Avokádo nemusí byť najlepšou voľbou pre ľudí so syndrómom dráždivého čreva. Sacharidy obsiahnuté v ovocí nemusia byť pre ľudí s týmto ochorením správne strávené, najmä po konzumácii veľkého množstva avokáda. Dôsledkom môže byť zápcha, bolesť brucha, nadúvanie a dokonca hnačka.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Avokádo je opäť tvrdé ako skala a má ďaleko od dokonalosti? S týmto trikom bude krémové ako maslo

Avokádo – rastlina, ktorá do vášho domova vnesie exotickú atmosféru. Môžete ho ľahko vypestovať zo semien

The post Jedno z najzdravších ovocí na svete. Určitá skupina ľudí sa mu musí vyhýbať appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj