Skip to content
Menu
Menu

Každé 2 týždne zalievam zeleninu borovicovým hnojivom. Pod domom mám oceán uhoriek a paradajok

Prečítať článok

24.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/COULANGES).

Ako používať borovicové šišky? Málokto vie, že sú neoceniteľným spojencom, ktorý urýchli rast rastlín, ochráni ich pred chorobami a zabezpečí bohatšiu úrodu ako kedykoľvek predtým. Príprava domáceho hnojiva je triviálna.

Čo robiť so šiškami? Takto si pripravíte skvelé tekuté hnojivo na rastliny.
Foto: shutterstock/COULANGES

Ak žijete v oblasti, kde rastú borovice, pravdepodobne máte po ruke dostatok šišiek. Ich prítomnosť vás možno spočiatku obťažuje, ale pravdou je, že môžu byť naozaj užitočné. Môžete ich úspešne využiť vo svojej záhrade. Aj keď ich nemáte v blízkosti svojho domova, pod stromami v miestnych parkoch alebo pozdĺž turistických chodníkov ich bude pravdepodobne veľa.

Čo robiť so šiškami? Takto si pripravíte skvelé tekuté hnojivo na rastliny

Pri rozklade šišiek sa z nich uvoľňujú živiny, ako je živica, alkaloidy alebo minerálne látky (draslík, zinok alebo vápnik). Môžu byť prospešné pre rastliny a zeleninu, najmä uhorky a paradajky. Preto sa oplatí pripraviť z nich tekuté hnojivo, ktoré zlepší rast našich plodín a ochráni ich pred chorobami a škodcami. Okrem toho budú mať exempláre po hnojive zo šišiek väčšiu odolnosť voči premenlivým poveternostným podmienkam. To bude mať vplyv na kvitnutie, tvorbu plodov a zvýšenie výnosov.

Ako vyrobiť hnojivo zo šišiek? Takto si sami vyrobíte výživu pre uhorky a paradajky

Pri zbere šišiek ich môžete vždy pridať do kompostu. Takto uvoľnia všetky živiny do zmesi a pomôžu vytvoriť cenné hnojivo. Ak chcete tento proces urýchliť, pred vložením do kompostéra ich rozlámte. Môžete po nich prejsť kosačkou alebo ich najprv rozbiť lopatou.

Hotové hnojivo môžete skladovať na tmavom a chladnom mieste niekoľko mesiacov.
Foto: Shutterstock/Ameria Calosa

Môžete tiež pripraviť borovicové hnojivo:

Naplňte nimi litrovú nádobu.

Zalejte ich vodou.

Preneste do hrnca a varte 20 minút.

Odstavte a nechajte vychladnúť.

Hotové hnojivo sceďte a nalejte do menších nádob.

Hotové hnojivo môžete skladovať na tmavom a chladnom mieste niekoľko mesiacov.

TIP: Hnojivo aplikujte raz za 2 týždne ako postrek alebo tekuté hnojivo. Predtým ho nezabudnite zriediť vodou v pomere jeden liter vody na 50 ml hnojiva. Pred aplikáciou hnojiva sa uistite, že pôda nie je suchá, ale mierne vlhká.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Čo nie je vhodné zalievať droždím? Hnojivo tieto rastliny úplne zničí. Nebude čo zbierať

Čo môžete urobiť, aby bol váš krušpán zelený? Vyskúšajte dvojzložkové hnojivo. Účinok je úžasný

The post Každé 2 týždne zalievam zeleninu borovicovým hnojivom. Pod domom mám oceán uhoriek a paradajok appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj