Skip to content
Menu
Menu

Kedy a ako sadiť uhorky? Skontrolujte predpoveď počasia a zapíšte si dátum. Budú prinášať bohatú úrodu

Prečítať článok

5.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/rongthep).

Ako a kedy sadiť uhorky? Túto otázku si počas jarnej sezóny kladie mnoho záhradkárov. Hoci to nie je zložité, existuje niekoľko kľúčových pravidiel, ktoré treba mať na pamäti, ak chcete byť majiteľom zdravej a bohatej úrody. Zoznámte sa s nimi.

Ako a kedy sadiť uhorky?
Foto: Pixabay/rongthep

V letnej sezóne kraľujú uhorky v záhradách aj na tanieroch. Sú neoceniteľnou prísadou do šalátov, sendvičov a mnohých ďalších jedál. Proces ich výsadby nie je najťažší, ale ľahko sa pri ňom dopustíte mnohých chýb. Poradíme vám, ako a kedy túto chutnú zeleninu dobre zasadiť, aby ste ju neskôr mohli zbierať plnými hrsťami.

Kedy sadiť uhorky? Zapamätajte si tento dátum

Sadenice uhoriek sú veľmi citlivé na nízke teploty, preto je dôležité sledovať teplotu niekoľko dní vo dne aj v noci pred ich presadením do pôdy. Nezriedka sa stáva, že napriek slnečnému počasiu sa večer vyskytnú mrazy, ktoré môžu poškodiť chúlostivé rastliny. Pred výsadbou sa odporúča, aby teplota pôdy bola aspoň 15 °C. Druhá polovica mája je preto vo všeobecnosti najvhodnejším obdobím na výsadbu uhoriek. Treba mať na pamäti, že táto zelenina potrebuje teplé, slnečné miesto v záhrade, mimo dosahu vetra.

Za najvhodnejšie obdobie na výsadbu uhoriek sa považuje druhá polovica mája.
Foto: shutterstock/Jurga Jot

Ako sadíte uhorky? Zistite najlepší spôsob

Najčastejšie odporúčanou metódou výsadby uhoriek je metóda založená na použití sadeníc, čo znamená umiestnenie už naklíčených semien do zeme. S touto metódou by sa malo začať približne tri týždne pred presadením rastlín do pôdy.

Do kvetináčov s priemerom asi 8 cm naplnených zeminou do troch štvrtín objemu vložte po tri semená uhoriek. Kvetináče by mali byť umiestnené na mieste s dobrým slnečným svetlom, pretože optimálna teplota pre sadenice je približne 20 – 25 stupňov Celzia. Dôležité je pravidelné zalievanie. Uhorky by sa mali presádzať, keď majú 2-3 riadne listy a dosiahnu výšku 15-30 cm. Predtým by sa však mali riadne otužiť a až potom premiestniť do zeme, kde sa zasadia spolu s blokom pôdy.

Dôležitou súčasťou starostlivosti o uhorky je pravidelné polievanie.
Foto: shutterstock.com/Jurga Jot

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kedy zasadiť uhorky do zeme? Skúsený záhradník vždy čaká na tento dátum. Inak sa úroda zničí

Neoceniteľné hnojivo pre sadenice uhoriek. Iba 2 zložky a úroda bude pôsobivá

The post Kedy a ako sadiť uhorky? Skontrolujte predpoveď počasia a zapíšte si dátum. Budú prinášať bohatú úrodu appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj