Skip to content
Menu
Menu

Kedy a ako viazať cesnak? Starý otec mal svoj vlastný trik. Hlavičky budú veľké ako dlaň

Prečítať článok

4.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Freedom my wing).

Cesnak sa často pestuje v záhradách a na parapetoch z dobrého dôvodu. Jeho pestovanie je jednoduché a samotná rastlina nenáročná. Ak chcete zabezpečiť, aby mal cesnak veľké hlavy, oplatí sa dbať na niekoľko detailov. Kedy a ako viazať cesnak?

Kedy a ako viazať cesnak?
Foto: shutterstock/Freedom my wing

Cesnak, podobne ako pažítka a cibuľa, je príkladom zeleniny, ktorú môžete bezpečne pestovať v domácej záhrade alebo na balkóne. Je nenáročný na pestovanie, hoci to neznamená, že nepotrebuje starostlivosť. Jedným z bežných postupov starostlivosti je viazanie cesnaku. Ako prebieha a kedy ho robiť, aby ste plodine neublížili?

Čo môžete urobiť, aby mal cesnak veľké hlavy? Dva detaily sú kľúčové

Zimný cesnak sa sadí na jeseň, jarný cesnak skoro na jar, teda v marci alebo začiatkom apríla. Jarný cesnak sa začína vyvíjať koncom mája alebo začiatkom júna, zimný asi o tri týždne skôr. Približne po 120 dňoch vegetácie môžete začať zbierať prvú úrodu. Obdobie vyvíjajúcich sa hlávok je rozhodujúce. Vtedy je potrebné dbať predovšetkým na dostatočné zavlažovanie. Pôda nesmie byť vysušená, preto nezabudnite na pravidelné zavlažovanie. Dôležité je aj zastrihávanie výhonkov, t. j. odstraňovanie kvetných pukov.

Cesnak musíte pravidelne polievať.
Foto: shutterstock/PhotoJuli86

Kedy a ako viazať cesnak? Správny okamih je rozhodujúci

Jedným zo spôsobov, ako zvýšiť výnos, ale aj zlepšiť kvalitu úrody, je viazanie cesnaku. Túto metódu používali už naši starí rodičia a niet divu, pretože niekedy prináša prekvapivé výsledky. Keď sa stonky zviažu, rastlina vloží všetku svoju energiu do vývoja a posilnenia cibuliek. Navyše sa cesnak po zbere ľahšie skladuje.

Znakom toho, že cesnak je pripravený na zber, je sušenie a hnednutie listov. Zvyčajne je to v júli. Viazanie cesnaku je najlepšie vykonať približne 5 až 10 dní pred plánovaným zberom. Je veľmi dôležité, aby ste ho nerobili príliš skoro. Prečo? Viazanie spôsobí, že listy začnú vysychať, čím sa časom obmedzí prísun zložiek do cibuliek. Výsledkom je, že namiesto toho, aby cibuľa zosilnela, vyschne a začne sa rozkladať. Ako viazať cesnak? Zozbierajte listy, obtočte ich okolo seba a zviažte ich do uzla. Je dobré robiť to v rukaviciach.

Cesnak môžete zbierať, ak listy vyschnú a zhnednú.
Foto: shutterstock/Galliina

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Pestujete cesnak a cibuľu? Tieto ošetrenia sú najdôležitejšie

Chcete, aby bol cesnak krásny? Vždy ho saďte takto

The post Kedy a ako viazať cesnak? Starý otec mal svoj vlastný trik. Hlavičky budú veľké ako dlaň appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj