Skip to content
Menu
Menu

Kedy zalievať záhradu? Vyhnite sa tomuto času ako moru. Pre rastliny je to smrteľné

Prečítať článok

21.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/PhotoJuli86).

Kedy by ste mali zalievať rastliny v záhrade, aby to bolo pre ne čo najvýhodnejšie? Ukazuje sa, že čas je veľmi dôležitý. Skontrolujte, či nerobíte obľúbenú chybu, ktorá môže zničiť aj tie najkrajšie plodiny.

Kedy by ste mali zalievať rastliny v záhrade, aby to bolo pre ne čo najvýhodnejšie?
Foto: shutterstock/PhotoJuli86

Zodpovedná a účinná starostlivosť o zeleninovú záhradu nespočíva len v tom, že viete, kedy zasiať alebo zasadiť príslušné rastliny, ako ich hnojiť a ako ich opeliť. Dôležité je aj zavlažovanie. A nejde len o to, aby ste na to nezabudli, pretože to samozrejme nemôžete. Ide aj o to, kedy zalievať. Dôležitý je aj čas. Prečo?

Ako zalievate záhradné rastliny? Majte na pamäti toto

Prevádzka záhrady, či už ide o zeleninovú alebo kvetinovú, je pomerne náročná. Je tu naozaj veľa aspektov, na ktoré treba pamätať. Najmä preto, že v závislosti od odrody sa potreby rastlín môžu výrazne líšiť. Jedna vec však zostáva konštantná. Na rast, plodenie alebo jednoducho na život potrebujú vodu. Dôležitá je nielen technika zalievania (radšej menej často, ale silnejšie), ale aj ročné obdobie. Mnohí začínajúci záhradkári sa nevedomky dopúšťajú chyby, ktorá môže zničiť celú úrodu. Kedy je najlepší čas na zalievanie záhradných rastlín?

Kedy nezalievať kvety a zeleninu? Vyhnite sa tomuto obdobiu ako moru

Asi nejeden záhradkár sa už zamýšľal nad tým, aký čas je najvhodnejší na polievanie, ráno alebo večer? Hneď na začiatku môžete zavrhnúť popoludňajšie hodiny, ktoré sú najmä v horúcom slnečnom lete tou najhoršou možnou voľbou. Tým nielenže plytváte vodou, ktorá sa pod vplyvom vysokých teplôt z pôdy okamžite vyparuje, ale môžete poškodiť aj samotné rastliny. Na ich listoch alebo plodinách zostanú kvapky, ktoré môžu koncentrovať slnečné lúče. To je zase jednoduchý spôsob, ako sa spáliť. Preto ak ste sa chystali zalievať záhradu na poludnie, čo najskôr od tohto nápadu upustite.

Výber správneho denného času na zalievanie má významný vplyv na zdravie vašich rastlín.
Foto: shutterstock.com/PawelKacperek

Kedy je lepšie zalievať rastliny ráno alebo večer? Vyberte si najlepší čas

Výber správneho denného času na zalievanie má významný vplyv na zdravie vašich rastlín. V dôsledku toho sa mnohí ľudia pýtajú, či je lepšie polievať ráno alebo večer. Ukazuje sa, že prvá aj druhá možnosť majú mnoho výhod, ale nakoniec víťazí čas tesne po východe slnka. Po prvé, teplota vzduchu a pôdy je v tom čase relatívne nízka, takže voda sa dokonale vstrebe do pôdy. Okrem toho sa na listoch nebude hromadiť voda, ktorá by mohla viesť k chorobám, a nehrozí ani riziko popálenia. Preto ak si môžete dovoliť zalievať ráno, určite sa oplatí zvoliť si ho. Večer tiež nie je zlá voľba, ale musíte mať na pamäti, že v dôsledku poklesu teplôt sa voda odparuje veľmi pomaly. Ak ju necháte na rastlinách, môže im spôsobiť ochorenie.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Mlieko na zalievanie rastlín. Oplatí sa ho používať?

Pred zalievaním rastlín ju dávam do kanvičky. Tento trik by si mal niekto patentovať. „Geniálne.“

The post Kedy zalievať záhradu? Vyhnite sa tomuto času ako moru. Pre rastliny je to smrteľné appeared first on Vášeň v tebe.