Skip to content
Menu
Menu

Kedysi sa považovali za niečo znetvorujúce. Dnes je to symbol krásy, ktorý „musíte mať“

Prečítať článok

12.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Ground Picture).

Meniace sa trendy možno pozorovať nielen v móde, ale aj v kráse. Dlhé a zdobené nechty nahradili kratšie nechty s priesvitným lakom a precízne nakreslené obočie ustúpilo prirodzenejšiemu vzhľadu. Pehy sú však už nejaký čas skutočným módnym hitom.

Odkiaľ pochádzajú pehy?
Foto: shutterstock.com/Ground Picture

Odkiaľ pochádzajú pehy

Julianne Moore, Gigi Hadid, Lucy Liu či Emma Watson. Čo majú spoločné? Všetky sú úspešné, známe, obľúbené a opakovane sa objavujú v zoznamoch najkrajších žien sveta. Čo ešte? Všetky majú pehy, ktoré namiesto toho, aby si ich zakrývali silným make-upom, zvýrazňujú a hrdo ich vystavujú na obdiv, čím sa stávajú jedným z ich charakteristických znakov. Už nejaký čas sú pehy jedným z najhorúcejších trendov krásy a ich popularita neustále rastie. Pôvodná myšlienka pridať niekoľko pieh ako dievčenský akcent k líčeniu je teraz „must have“ krásy. Stále by však mali vyzerať čo najprirodzenejšie.

Čo presne sú pehy

Pehy sú malé škvrny hnedej alebo hnedastej farby, ktoré môžu byť vrodené alebo získané.
Foto: shutterstock/Tatiana Foxy

Pehy sú malé škvrny hnedej alebo hnedastej farby, ktoré môžu byť vrodené alebo získané. V prvom prípade je vznik pieh vzniknutý geneticky. Takéto pehy sa objavujú už v detstve a pretrvávajú počas celého života. V druhom prípade sa u ľudí, ktorí nie sú geneticky predurčení na tvorbu pieh, môžu objaviť v lete, keď vystavujeme pokožku slnku, pretože jeho lúče stimulujú melanocyty k činnosti.

Tvorba pieh môže byť spôsobená aj:

užívaním niektorých liekov, napríklad barbiturátov, sulfónamidov a salicylátov

akýmkoľvek poranením kože

zápalovými stavmi a dermatologickým ochorením, napríklad atopickou dermatitídou

poruchami súvisiacimi s činnosťou štítnej žľazy

hormonálnymi výkyvmi, napríklad tehotenstvom alebo užívaním hormonálnej antikoncepcie

užívaním niektorých bylín, ako je ľubovník bodkovaný, šalvia a nechtík lekársky

používaním éterických olejov na starostlivosť o pokožku

nedostatočným používaním vhodných krémov na ochranu pred slnkom

Rozdiely vo vnímaní krásy

Dnes vnímame pehy ako prvok zvýrazňujúci krásu. Dodávajú nášmu líčeniu dievčenský, ľahký a svieži nádych. Nebolo to však vždy tak. Po stáročia sa za ideál považovala svetlá, takmer biela pleť bez akejkoľvek pigmentácie alebo pieh. Na jej dosiahnutie sa ženy uchyľovali k mnohým kontroverzným, často nebezpečným metódam, aby splnili prevládajúce ideály krásy. Aj na Slovensku sa ešte nedávno, v medzivojnovom období, pehy považovali za znetvorujúce a vyhradené pre nižšie vrstvy. Ženy sa ich preto snažili za každú cenu vybieliť alebo zamaskovať. Časopisy určené pre elegantné ženy a ženy z vyšších vrstiev oplývali desiatkami rôznych spôsobov, ako sa týchto „znetvorujúcich“ škvŕn zbaviť. Našťastie dnes namiesto odstraňovania a maskovania pieh uprednostňujeme ich zvýraznenie.

Henna pehy

Móda na pehy spôsobila, že internet zaplavila skutočná prílivová vlna nápadov, ako získať tieto krásne škvrny. Najtrvalejším z nich je, samozrejme, tetovanie. Takéto pehy vydržia na tvári niekoľko mesiacov až niekoľko rokov, v závislosti od použitého atramentu a hĺbky, do ktorej ihla, ktorá ho zavádza, prenikne do kože. Menej invazívne a bolestivé a s mimoriadne prirodzeným účinkom je vytvorenie pieh pomocou henny. Na našej pokožke zostanú niekoľko dní, dokonca až dva týždne, počas ktorých postupne vyblednú a zmiznú.

Menej invazívne a bolestivé a s mimoriadne prirodzeným účinkom je vytvorenie pieh pomocou henny.
Foto: Shutterstock/Tatiana Romanova-Sargaeva

Ako vytvoriť pehy pomocou henny

Tvár si dôkladne umyte, aby ste sa zbavili všetkých predtým nanesených kozmetických prípravkov, či už ide o starostlivosť o pleť alebo farbu.

Osušte si tvár a pripravte si hennu. Môžete použiť práškovú alebo gélovú hennu. Nezabudnite, že sa vyrábajú v rôznych farbách, ale na pehy sa najlepšie hodí hnedá henna.

Pomocou tyčinky, špáradla alebo špičky zápalky začnite vytvárať pehy. Mali by mať nepravidelný tvar a rôznu veľkosť. Väčšinu z nich je najlepšie umiestniť na lícne kosti a po stranách nosa.

Nechajte hennu na tvári zaschnúť na približne 20 minút. Samozrejme, môžete si ju na pokožke nechať aj dlhšie. Potom budú pehy viditeľnejšie.

Po uplynutí primeraného času hennu z tváre jednoducho jemne zoškrabte.

Ďalšie spôsoby, ako vytvoriť pehy

Ak máte obavy z vytvorenia pieh pomocou henny, existuje niekoľko ďalších, menej trvalých spôsobov, ktoré môžete použiť. Najlepším spôsobom je zaobstarať si špeciálne pero na výrobu pieh. Ponúka ho už niekoľko spoločností. Vyzerá ako pero na očné linky a je k dispozícii v niekoľkých rôznych farbách, takže si môžete vybrať tú najvhodnejšiu pre svoj typ a odtieň pleti. Pehy vytvorené pomocou neho sú dlhotrvajúce a ľahko vám zostanú na tvári celý deň a večer ich odstránite štandardným odličovačom.

Na vytvorenie pieh môžete použiť aj pastelky alebo očné tiene. Aj v tomto prípade je dôležité vybrať si farbu, ktorá najlepšie zvýrazní váš tón pleti. Táto metóda, bohužiaľ, nie je veľmi dlhotrvajúca, najmä ak máte mastnú alebo zmiešanú pleť, ktorá si počas dňa vyžaduje úpravu zmatňujúcimi papierikmi na pleť alebo ďalšiu vrstvu púdru.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zmiešam s vodou a natriem si obočie. Vyjde to o 30 eur lacnejšie ako v salóne a efekt vydrží mesiac

Pehy sú stále veľmi módne! TikTokerka ukazuje, ako ľahko sa dajú vyrobiť… s brokolicou

The post Kedysi sa považovali za niečo znetvorujúce. Dnes je to symbol krásy, ktorý „musíte mať“ appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj