Skip to content
Menu
Menu

Ktoré rastliny nepotrebujú slnečné stanovištia? Tieto druhy majú rady tieň

Prečítať článok

20.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Julia700702).

Jarné obdobie je priaznivé pre záhradkárčenie. Mnohí nadšenci záhradkárčenia sa rozhodnú vysadiť na svojich pozemkoch nové rastliny. Čo však robiť, ak je v záhrade veľa tienistých miest? Ktoré kvitnúce rastliny možno umiestniť na takéto miesta?

Ktoré rastliny možno vysádzať v tieni alebo polotieni?
Foto: shutterstock/Julia700702

Ktoré trvalky do tieňa?

Trvalky sú vynikajúcim spôsobom, ako zvýšiť estetickú hodnotu záhrady. Bohužiaľ, často sa stáva, že z dôvodov, ktoré nemôžete ovplyvniť, je väčšina dostupného priestoru na pozemku v polotieni alebo v úplnom tieni. Ukazuje sa však, že rôzne druhy krásne kvitnúcich trvaliek možno vysádzať aj na týchto plochách.

Aké trvalky, ktoré milujú tieň, môžete vysadiť vo svojej záhrade? Na tienistých miestach môžete vysadiť trvalky, ako sú napr:

liriopa modrincová;

čemerica;

zbehovec plazivý;

náprstník;

astilba;

bergénia;

pečeňovník;

zimozeleň menšia.

Pečeňovník trojlaločný patrí medzi trváce, čiastočne vždyzelené rastliny vysoké 10-15 cm.
Foto: shutterstock/Lasse Johansson

Vyššie uvedené rastliny krásne prosperujú na tienistých a polotienistých miestach. Môžete ich vysádzať pod stromami a niektorým z nich sa darí v blízkosti vodných plôch. Počas obdobia kvitnutia budú tieňomilné trvalky zdobiť vašu záhradu úchvatnými kvetmi.

Ktoré kvitnúce kríky do tieňa?

krušpán vždyzelený;

mahónia cezmínolistá;

rododendron;

lykovec;

pieris japonský;

cezmína.

Pieris je pomaly rastúci ker, ktorý si nevyžaduje veľkú starostlivosť, treba ho iba každoročne na jar mulčovať rašelinou.
Foto: shutterstock/lenic

Treba však pripomenúť, že kvitnúce kríky rastúce v tieni zvyčajne nemajú veľmi veľké a pestré kvety. Existujú však druhy, ktoré potešia svojím nádherným kvitnutím. Patria k nim rododendrony a pierisy. Zaujímavé je, že väčšina rastlín, ktorým sa darí v polotieni alebo tieni, sa vyznačuje tmavozelenými listami.

Ako sa starať o rastliny, ktoré milujú tieň?

Pestovanie väčšiny rastlín, ktoré milujú tieň, nie je väčšinou príliš zložité. V období horúčav sa však oplatí venovať pozornosť správnej starostlivosti. Väčšina z nich môže byť pomerne citlivá na sucho. Počas období s nízkym množstvom zrážok sa oplatí venovať pravidelnej starostlivosti o zalievanie týchto druhov rastlín.

Dôležité je, že rastliny, ktoré milujú tieň, je lepšie pri rozširovaní preriediť. Husté a prekrývajúce sa trvalky a kríky totiž môžu byť náchylnejšie na hubové ochorenia.

Počas období s nízkym množstvom zrážok sa oplatí venovať pravidelnej zálievke.
Foto: shutterstock/PhotoJuli86

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Trvalky milujúce tieň. Vyberte si rastliny, ktoré kvitnú dlho a bohato

Urobte to v apríli hneď po Veľkej noci. Záhrada sa na jar utopí v kvetoch. Posledná výzva

The post Ktoré rastliny nepotrebujú slnečné stanovištia? Tieto druhy majú rady tieň appeared first on Vášeň v tebe.