Skip to content
Menu
Menu

Má lopatkovec veľa listov, ale žiadne kvety? Odstráňte tri chyby. Bude to nerozpoznateľné

Prečítať článok

11.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).

Ide o jednu z najobľúbenejších črepníkových rastlín. Nie je náročná na pestovanie, ale niekedy sa stáva, že rastie zle. Čo robiť, keď má lopatkovec veľa listov, ale nekvitne? Ukazuje sa, že stačí malá chyba a s krásnymi kvetmi sa môžete rozlúčiť.

Lopatkovec má veľa listov, ale málo kvetov?
Foto: súkromný archív

Lopatkovec sa vyznačuje príjemnou vôňou, veľkými listami a kalichovitými kvetmi. Často sa pestuje v domácnostiach a pri správnej starostlivosti kvitne po celý rok, ale môže sa stať, že nevytvorí kvety. Ako sa tomu dá zabrániť?

Nemá lopatkovec kvety? Venujte pozornosť dvom bodom. Hrajú veľkú úlohu

Lopatkovec najlepšie rastie v teplých oblastiach. Je to rastlina, ktorá má rada svetlo, takže ak ju umiestnite na tmavé alebo silne zatienené miesto, nemusí kvitnúť. Najlepšie bude miesto s dočasným prístupom slnečného svetla a ideálnym substrátom bude humusová pôda so zmesou piesku a rašeliny.

Lopatkovec zalievajte až keď vrchná vrstva pôdy vyschne.
Foto: shutterstock/Ludmila Kapustkina

Lopatkovec nevyžaduje častú zálievku. V zime stačí zalievať raz za týždeň a v lete približne každé 2 – 3 dni, aby nedošlo k nadmernému vyschnutiu pôdy, ale treba mať na pamäti, že rastlina nemá rada premokrenie, preto je najlepšie zalievať ju, keď vrchná vrstva pôdy mierne vyschne. Dôležitým udržiavacím opatrením je postrek listov. To by sa malo robiť pravidelne, aj niekoľkokrát týždenne, inak rastlina začne vädnúť a určite nevytvorí kvety.

Prečo lopatkovec nemá kvety? Venujte pozornosť kvetináču. Nemal by byť príliš veľký

Ak lopatkovec nekvitne, problém môže byť v kvetináči. Treba mať na pamäti, že táto rastlina by nemala rásť v príliš veľkej nádobe, pretože potom všetku svoju energiu vloží do rozširovania koreňového systému a nebude mať kvety.

Ak lopatkovec nekvitne, musíte ho presadiť do väčšieho kvetináča.
Foto: shutterstock/Alsu Kanyusheva

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Lopatkovec produkuje nádherné kvety. Zmenila som jednu vec v zalievaní

Premiešajte a zalejte lopatkovec. Rozkvitne s novou silou

The post Má lopatkovec veľa listov, ale žiadne kvety? Odstráňte tri chyby. Bude to nerozpoznateľné appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj