Skip to content
Menu
Menu

Máte pri dome trávnik? Tieto ošetrenia nemôžu čakať. Vyhrňte si rukávy, lebo o chvíľu už bude neskoro

Prečítať článok

27.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Patryk Kosmider).

Nádherný trávnik môže byť ozdobou každej domácnosti. Hustá, zelená tráva často vzbudzuje závisť mnohých susedov. Čo robiť s trávnikom v máji? Teraz je ideálny čas pomôcť ho oživiť sa po zime. Niekoľko ošetrení vám umožní dosiahnuť veľkolepý efekt.

Čo robiť s trávnikom v máji?
Foto: shutterstock/swavo

Krásny trávnik si vyžaduje, aby sme si vyhrnuli rukávy a náležite sa oň starali. Nestačí len zasadiť semená a sledovať, ako rastú v sláve. Najmä po zime musíme vykonávať ošetrovacie kúry, aby sme trávu zregenerovali a umožnili jej bujný rast.

Čo trávnik nemá rád? Správna starostlivosť je kľúčová

Jar je v plnom kvete, a tak by sme mali začať pracovať na našom trávniku. Nemá rád zimu a mrazy, takže keď sú teploty vyššie, treba mu dať vzpruhu k rastu. Je ideálny čas zaplniť miesta, kde sa robili nevzhľadné koláče, novými semienkami.

Pred sejbou treba tieto miesta očistiť od zhnitej trávy a narušiť pôdu. Ďalším povinným postupom je prevzdušňovanie trávnika. Tento ťažko znejúci pojem označuje prepichovanie pôdy, napr. špeciálnymi návlekmi na topánky alebo vidlami, a rozsypanie vrstvy piesku v týchto miestach. Tráva nemá rada kompaktnú ťažkú ​​pôdu a toto ošetrenie pôdu uvoľní, prevzdušní a umožní lepší rast koreňov.

V máji je kľúčové použiť vhodný posilňovač, najlepšie prírodné hnojivo, ako je čerstvý kompost, granulovaný hnoj alebo biohumus. Pravidelné kosenie zbavuje trávu dusíka, draslíka a fosforu, bez ktorých sa nevyvíja najlepšie, preto až do neskorej jesene musíme trávnik prihnojovať aspoň raz za mesiac.

Pravidelné kosenie zbavuje trávu dusíka, draslíka a fosforu, bez ktorých sa nevyvíja najlepšie, preto až do neskorej jesene musíme trávnik prihnojovať.
Foto: shutterstock/Patryk Kosmider

Čo robiť s trávnikom v máji? Postarajte sa o svoju vodu

Po ošetrovacích kúrach nesmieme zabudnúť na zálievku. Ide o činnosť, ktorá pri správnom vykonávaní zabezpečuje zdravý a zelený vzhľad trávnika. Zavlažovanie je najlepšie robiť skoro ráno alebo neskoro večer, aby sa zabránilo vyparovaniu vody pod vplyvom slnečného žiarenia. Malo by sa to robiť rovnomerne, vyhnúť sa kalužiam alebo suchým miestam.

V závislosti od veľkosti trávnika ho môžeme polievať pomocou záhradnej hadice s koncovkou postrekovača, prenosných postrekovačov alebo automatického zavlažovacieho systému. Bez ohľadu na to, aký spôsob hnojenia zvolíme, pravidelná a primeraná zálievka pomáha trávniku vytvoriť hlboký koreňový systém, ktorý zvyšuje jeho odolnosť voči suchu a chorobám.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Tuja žltne a vädne? To je znamenie, že jej chýba jedna vec

To je to najhoršie, čo môžete pri kosení trávy urobiť. Na každom kroku sa objavia holé miesta

The post Máte pri dome trávnik? Tieto ošetrenia nemôžu čakať. Vyhrňte si rukávy, lebo o chvíľu už bude neskoro appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj