Skip to content
Menu
Menu

Môžete byť vždy odpočúvaní. Stačí pár kliknutí na telefóne. Budete mať pokoj

Prečítať článok

04.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Liza Summer).

Počuje telefón, čo hovoríme? Túto otázku si kladie veľa ľudí, keď opäť narazia na reklamy na produkty alebo služby, ktoré predtým spomenuli v rozhovore. Ako to naozaj je? Niektorí môžu byť prekvapení.

Počuje telefón, čo hovoríme?
Foto: pexels.com/Liza Summer

Asi každému z nás sa už stalo, že keď sme sa pri držaní telefónu o niečom rozprávali, na sociálnych sieťach alebo v prehliadači sa zobrazovali reklamy na predtým diskutované produkty. Napríklad ste sa kamarátovi posťažovali, že potrebujete na prácu nový notebook a po chvíli sa vám pri posúvaní webu neustále ukazovali ponuky nového vybavenia za akciovú cenu. Je sa čoho báť?

Počuje telefón, čo hovoríme? Nie je to tak, ako by sa mohlo zdať

Zatiaľ čo vzhľad personalizovaných reklám po zadaní konkrétneho dopytu v prehliadači už nikoho neprekvapí, tie navrhnuté na základe konverzácií môžu vyvolať obavy. Odpočúvanie sa totiž nespája s ničím príjemným. Znamená to prekračovanie hraníc, nerešpektovanie niečieho súkromia a predovšetkým strach, že niečo, čo sa malo dostať len k jednému človeku, „pôjde do sveta“. Ukazuje sa, že na odpočúvanie nepotrebujete mať nainštalované špionážne vybavenie ani nasadenú špecializovanú plošticu, pretože váš telefón to robí neustále.

Je však dobré vedieť, že to neznamená, že niekde pracujú ľudia so slúchadlami na ušiach a pozorne počúvajú každú vetu, ktorú poviete. Telefón „chytí“ konkrétne kľúčové slová, na základe ktorých upravuje konkrétne ponuky. Kým u niekoho fungujú, u iného vzbudzujú len nevôľu a niekedy až strach.

Ako vypnúť odpočúvanie na iPhone a Android? Je to ľahké

Ak nechcete, aby vás telefón odpočúvali, dobrou správou je, že si to môžete čiastočne „zakázať“. Samozrejme, nejde o kývanie prstom, ale o vypnutie konkrétnych nastavení.

V systéme Android prejdite na nastavenia a vyberte kartu „Ochrana súkromia“. Potom nájdite možnosť povoliť prístup k mikrofónu a zrušte začiarknutie všetkých aplikácií, ktorým to nechcete povoliť. Neignorujte programy, ktoré môžu používať mikrofón iba vtedy, keď sú spustené.

V prípade softvéru pre iOS je cesta podobná, iba najskôr vyberte možnosť „Súkromie a bezpečnosť“. Táto jednoduchá akcia zastaví váš telefón v zhromažďovaní údajov na základe slov, ktoré vyslovíte. Zároveň sa oplatí skontrolovať ďalšie nastavenia ochrany osobných údajov, pretože sa môže ukázať, že ste nevedomky súhlasili s ostatnými.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Tajné tlačidlo na smerovači. Pripojenie k sieti Wi-Fi bez hesla

Samsung odpovedal, ako nabíjať telefón. Nie každý to vie

The post Môžete byť vždy odpočúvaní. Stačí pár kliknutí na telefóne. Budete mať pokoj appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj