Skip to content
Menu
Menu

Môžete jesť semená melónu? Veľa ľudí ich vyberá. Skontrolujte, či je to potrebné

Prečítať článok

20.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/stevepb).

Vodný melón je ideálnym občerstvením pre letné horúčavy. Vďaka tomu, že sa skladá z 93% vody, je výborným osviežením a hydratáciou pri vysokých teplotách. Toto chutné ovocie obsahuje drobné semienka, ktoré často vyberáme a vyhadzujeme. Môžu sa semená melónu prehltnúť?

Foto: Pixabay/stevepb

Našli ste už vodný melón s množstvom semienok? Skôr ako ich začnete opatrne odstraňovať z dužiny, prečítajte si o ich vlastnostiach. Ukazuje sa, že majú v sebe toľko dobrôt, že boli oslavované ako superpotraviny. Určite sa oplatí ich zaradiť do jedálnička.

Môžu sa semená melónu prehltnúť? Skontrolujte, čo sa v nich skrýva

Od detstva nám bolo povedané, že nesmieme prehĺtať semená ovocia, pretože to spôsobí žalúdočné problémy. V mnohých prípadoch ide o oprávnené slová, no pri vodnom melóne je situácia úplne iná. Vedeli ste, že semienka melónu sú pre vaše telo skutočnou nutričnou bombou? Ich pozitívne vlastnosti rozhodne prevyšujú sladkú dužinu ovocia.

Z 30 percent pozostávajú z bielkovín. Sú bohaté na vitamíny (prevažne zo skupiny B a E) a minerály, ako je kyselina listová, železo, zinok a horčík, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri správnom fungovaní organizmu. Semená vodného melónu obsahujú aj omega-6 mastné kyseliny a veľké množstvo vlákniny.

Aké semená môžete jesť? Niektoré sa môžu stať „tichými zabijakmi“ nášho zdravia

Zatiaľ čo semená melónu sú bezpečné a odporúčané na konzumáciu, v niektorých druhoch ovocia číhajú toxíny. V malom množstve nám pravdepodobne veľa škodí. Ak sa však pravidelne konzumuje vo veľkých množstvách, môže to viesť k otrave. Akým semenám by ste sa mali vyhnúť?

Semená čerešní a višní. Vzhľadom na malú veľkosť plodov niekedy semienka pri konzumácii prehltneme. Vyvarujme sa však tejto situácii, pretože obsahujú amygdalín – látku, ktorá sa v ľudskom tele dokáže premeniť na kyanovodík.

Semená jabĺk a hrušiek. Jedno z najobľúbenejších plodov v slovenských sadoch. Ich semená tiež obsahujú amygdalín, ktorý vedie k uvoľneniu kyanidu pri rozdrvení semien.

Semená marhule a broskyne. Oba plody obsahujú semená, ktoré obsahujú látky, ktoré v tele uvoľňujú kyanid. Ich množstvo je väčšie ako v prípade vyššie spomínaných plodov, preto by si mali dávať pozor najmä ľudia s nízkou hmotnosťou.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Vytlačte si ju a napite sa jej do sýtosti. Príjemné osvieženie nielen v horúcom počasí

Tento čaj pôsobí ako spaľovač tukov. Choďte na prechádzku a zbierajte listy. Vyrobte si ho sami

The post Môžete jesť semená melónu? Veľa ľudí ich vyberá. Skontrolujte, či je to potrebné appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj