Skip to content
Menu
Menu

Mrazy sa blížia. Pozrite sa, ako chrániť rastliny pred mrazom

Prečítať článok

22.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/JeannieR).

S príchodom chladného počasia je dôležité vedieť, ako chrániť rastliny pred mrazom, pretože náhle ochladenie môže poškodiť najmä chúlostivé a mladé rastliny. Existuje mnoho rýchlych spôsobov, ako chrániť zraniteľnejšie rastliny, a je lepšie byť v bezpečí, ako ľutovať.

Ako chrániť rastliny pred mrazom?
Foto: shutterstock/JeannieR

Koncom marca alebo začiatkom apríla sa často vyskytujú vyššie teploty, ktoré môžu rastliny prebudiť z pokoja, po ktorých nasledujú mínusové teploty, ktoré môžu poškodiť nový rast alebo vznikajúce kvety. Preto je dobré ich chrániť, najmä teraz, keď mrazy ustupujú.

Tradičný spôsob zakrývania rastlín ich ochráni pred mrazom. Nezabudnite, že to treba urobiť pred

Na ochranu pred škodcami majte pripravené plachty alebo obaly na strelivo uložené na suchom mieste, úhľadne zrolované a mimo zeme. Ak používate polyetylénové kryty, opláchnite ich hadicou, ak sú špinavé, a vysušte ich, aby boli pripravené na použitie, keď hrozia mrazy. Najlepšie je umiestniť všetky kryty na miesto dlho pred západom slnka. Pred zakrytím rastlín v neskorých popoludňajších alebo podvečerných hodinách ich mierne zalejte.

Pred zakrytím rastlín v neskorých popoludňajších alebo podvečerných hodinách ich mierne zalejte.
Foto: shutterstock/photowind

Na ochranu rastlín pred mrazom použite podstielku. Ochranou koreňov chránite koruny

Okolo záhonových rastlín, ako sú astry, hortenzie alebo kvitnúce stromy, použite suchý mulč, napríklad drvenú kôru alebo slamu, aby ste ochránili ich koruny. Môžete tiež použiť listovú pleseň alebo hromady lístia, ktoré dodajú záhradným záhonom dodatočnú ochranu a vytvoria bariéru proti chladu.

Rastliny vysádzajte v blízkosti nejakého krytu, mimo dosahu vetra

Polomrazuvzdorné a na mráz citlivé rastliny by sa mali vždy vysádzať na chránenom mieste, najlepšie pri stene orientovanej na juh alebo západ, ktorá cez deň absorbuje teplo a v noci ho vyžaruje. Hoci slnečné, chránené miesto je ideálne pre mnohé citlivé rastliny, skoro kvitnúce rastliny, ako sú magnólie a kamélie, by nemali byť umiestnené tak, aby boli vystavené rannému slnku.

Magnólie nevystavujte na ranné slnko.
Foto: shutterstock/Nataliia Zhekova

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ktoré rastliny nepotrebujú slnečné stanovištia? Tieto druhy majú rady tieň

Čo zasadiť v apríli? Niektoré druhy je lepšie odložiť

The post Mrazy sa blížia. Pozrite sa, ako chrániť rastliny pred mrazom appeared first on Vášeň v tebe.