Skip to content
Menu
Menu

Namiesto neskoršieho trápenia konajte teraz. Vyhnete sa tak zamoreniu záhrady slimákmi počas sezóny

Prečítať článok

4.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/lunahaarmann).

Slimáky, najmä tie bez ulity, sú v záhrade nepozvaní hostia, ktorí môžu úplne zničiť úrodu. Ako sa ich rýchlo a účinne zbaviť? Použite osvedčené domáce metódy. Nebudete za to veľa platiť a zároveň si s problémom hravo poradíte.

Ako sa ich rýchlo a účinne zbaviť?
Foto: Pixabay/lunahaarmann

Zbavenie sa slimákov v záhrade nemusí nutne znamenať ich vyhubenie. Na ich účinné odradenie môžete použiť aj prírodné prostriedky. Keďže sa zvyčajne objavujú v máji, oplatí sa ich použiť už teraz. Budete mať istotu, že sa ani neukážu.

Čo odrádza slimáky a ulitníky? Vysaďte v záhrade tieto rastliny

Slimáky a ulitníky môžu byť ako skutočné kobylky. Keď sa objavia vo vašej záhrade koncom mája/začiatkom júna alebo na konci leta, zožerú všetko, čo im príde do cesty. Preto je vhodné vopred prijať opatrenia na ich odradenie. Nielenže tak ochránite rastliny, ktoré milujú, ako sú nechtíky, aksamietnice, sadenice zeleniny, mrkva a jahody, ale získate aj nové kvety a aromatické plodiny. Čo by teda na záhonoch nemalo chýbať? V prvom rade cesnak, cibuľa a krásne voňavá materina dúška. Okrem toho stavte na kapucínky, mliečnik myrtovitý, pupalku, flox a levanduľu úzkolistú. Záhrada bude vyzerať rozprávkovo a medzi lístím nenájdete žiadnych nepozvaných hostí.

Krásna vôňa materinej dúšky odrádza slimáky.
Foto: shutterstock/Baobaba

Ako sa vyrába pasca na slimáky? Všetko, čo potrebujete, je správna návnada

Slimákov a ulitníkov, ktoré sa už v záhrade nachádzajú, sa môžete zbaviť aj iným spôsobom. Môžete si pripraviť pascu s návnadou, ako sú listy šalátu alebo kvasnice zmiešané s cukrom. Okrem toho potrebujete len plochú nádobu alebo napoly rozrezanú fľašu so zaistenými okrajmi. Umiestnite do nich návnadu a na druhý deň, hneď ráno, ju spolu so slimákmi vyberte. Hoci je táto metóda časovo náročná a vyžaduje si určité odhodlanie, s jej pomocou sa zbavíte škodcov, ktorí sa držia návnady.

Čo nasadiť na slimáky a ulitníky? Takto ochránite svoje rastliny

Ak sa stále obávate o svoje obľúbené rastliny, oplatí sa ich ďalej chrániť vytvorením bariéry, cez ktorú slimáky neprejdú. Pripravte si vaječné škrupiny alebo piesok zmiešaný s popolom, pilinami alebo štrkom a rozsypte ich okolo rastlín. Môžete si byť istí, že sa nezvaní hostia žiadnej z nich ani nedotknú.

Pomocou vaječných škrupín vytvorte ochrannú bariéru.
Foto: shutterstock/Jurga Jot

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ovládli vašu záhradu slimáky? Siahnite po obľúbenom nápoji

Ulitníky a slimáky sa zdráhajú nazrieť do záhrady

The post Namiesto neskoršieho trápenia konajte teraz. Vyhnete sa tak zamoreniu záhrady slimákmi počas sezóny appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj