Skip to content
Menu
Menu

Namiesto toho, aby ste to vyhodili do odpadu, zalejte vriacou vodou a nastriekajte na rastliny. Škodcov sa zbavíte prirodzene

Prečítať článok

08.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FotoHelin).

Potešenie z kvetov na balkóne alebo v záhrade môžu pokaziť škodcovia. Nepríjemné sú najmä vošky, ktoré, hoci sú malé, narobia v krátkom čase veľké škody, čo vedie k úhynu rastlín. Aby ste tomu zabránili, mali by ste konať ihneď po zistení problému. Nemusíte však hneď použiť chémiu. Môžete použiť domáci produkt, ktorý je chválený pre svoju bezpečnosť a účinnosť.

Použite kávovú usadeninu a odožeňte vošky.
Foto: shutterstock/FotoHelin

Vošky sú malý hmyz, ktorý sa živí šťavou nasávanou z rastlín a pri tom naň prenáša choroby. Sú ľahko rozpoznateľné – dorastajú do veľkosti 5 mm, majú mäkké telá bez ulity a môžu mať rôzne farby – od zelenej po svetlohnedú a čiernu.

Keďže sa vyskytujú vo väčšom počte na jednom mieste, ich útok môže zničiť rastlinu, na ktorej sa objavujú. V prírode sa na boj s voškami špecializujú lienky a zlatoočka, no je dobré si pomôcť prípravkami, ktoré vás votrelcov zbavia, no nebudú ohrozovať iný užitočný hmyz.

Použite kávovú usadeninu a odožeňte vošky

Na túto úlohu postačí kávová usadenina. Väčšinou po vypití šálky kávy skončia v odpadkovom koši a oplatí sa ich využiť inak. Ak sa na rastlinách objavia škodcovia, zvyšnú kávu zalejte pohárom vriacej vody a nechajte vylúhovať. Keď nálev vychladne, sceďte ho cez gázu alebo tenkú tkaninu, aby sa zachytila ​​usadenina. Pripravenú tekutinu nalejte do rozprašovača a postriekajte rastliny škodcami. Túto kúru môžete opakovať každý druhý deň až do odstránenia vošiek.

Ak je viac infikovaných exemplárov, odložte si viac usadeniny na prípravu infúzie na väčší postrek. Tento produkt obsahuje kofeín a kyselinu chlorogenovú, ktoré majú toxický účinok na nervový systém vošiek. Oplatí sa vziať do úvahy aj ďalšie pozitívum používania tejto metódy, a to fakt, že kávová usadenina má pozitívny vplyv na rastliny vďaka obsahu živín.

Buďte však opatrní s rastlinami, ktoré uprednostňujú zásaditejšiu pôdu (vrátane levandule, tymianu, viniča a oleandra). Príliš veľa kávy im môže uškodiť.

Čo by ste si ešte mali zapamätať?

V prvom rade sa oplatí používať domáce, ekologicky bezpečné metódy. Keď je však vošiek priveľa a dostupné prírodné metódy sa ukážu ako nedostatočné, je čas použiť chemické prostriedky. Nezabudnite však na postrek napadnutých rastlín večer, keď už včely nie sú aktívne. Tým sa zníži riziko poškodenia tohto environmentálne cenného hmyzu.

Ak chcete v budúcnosti dodatočne ochrániť vašu záhradu pred nežiaducim výskytom vošiek, oplatí sa postarať sa o už spomínané lienky a čipky, ktoré sa nimi živia. Ak chcete povzbudiť tento užitočný hmyz k aktivite v záhrade, na terase alebo na väčšom balkóne, je dobré porozmýšľať nad domčekmi pre nich.

Môžete si ich kúpiť hotové alebo si ich pripraviť sami podľa návodu dostupného na internete. Nezaškodilo by zasadiť alebo vystaviť do kvetináčov petržlen, kôpor, koriander či ľubovník, ktoré obľubujú napr. lienky.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Idete v noci na záchod a tam niečo cupitá. Nie je to ježko, ale švehla obyčajná. Ako sa ich zbaviť?

Len tak vás ovocné mušky konečne nechajú na pokoji. Potrebujete 2 veci. Nebude po nich ani stopy

The post Namiesto toho, aby ste to vyhodili do odpadu, zalejte vriacou vodou a nastriekajte na rastliny. Škodcov sa zbavíte prirodzene appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj