Skip to content
Menu
Menu

Slovensko, Česko a Rakúsko pokračujú v regionálnej spolupráci, zástupcovia rokovali o energetike aj nelegálnej migrácii (foto)

Prečítať článok

8.6.2024 (SITA.sk) – Slovensko, Česko a Rakúsko pokračujú v regionálnej spolupráci. Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí po zasadnutí Slavkovského formátu (S3), na ktorom sa v piatok 7. júna zúčastnil štátny tajomník Marek Eštok.

Stretol sa vo Viedni s generálnym tajomníkom Spolkového ministerstva pre európske a medzinárodného záležitosti Rakúska Nikolausom Marschikom a generálnym riaditeľom európskej sekcie Ministerstva zahraničných vecí Českej republiky Jaroslavom Kurfürstom.

Vedenie S3 preberá Česko

Rokovali spolu o aktuálnych geopolitických a bezpečnostných otázkach, a tiež o situácii v regióne západného Balkánu vrátane rozširovania EÚ. Témami boli aj energetika a nelegálna migrácia.

Ako ministerstvo informovalo, išlo súčasne aj o stretnutie pred ukončením rakúskeho líderstva S3, pričom od júla preberá vedenie formátu Česko.

Zástupcovia Slovenska, Česka a Rakúska hovorili aj o opatreniach zo strany EÚ, ktoré sa týkajú migračného paktu či o potrebe posilnenia schengenských hraníc. Marek Eštok potvrdil, že v S3 nachádzajú prieniky spoločných záujmov v súvislosti s migráciou.

Pilier európskeho projektu

„Sloboda otvorených hraníc, ktoré poskytuje schengenský priestor, je významným výdobytkom a pilierom európskeho projektu. Je nevyhnutné zabezpečiť jeho fungovanie,“ zdôraznil Eštok.

Predstavitelia S3 sa súčasne zhodli, že je kľúčové zabezpečiť dostupné a udržateľné zdroje energie pre priemysel a domácnosti.

Marek Eštok v tejto súvislosti uviedol, že sa Slovensko bude naďalej zameriavať na jadrovú energiu, ktorá tvorí najväčší podiel vyrobenej elektrickej energie bez emisií. Témou diskusie bola aj pomoc Ukrajine a situácia na Blízkom východe.

S3 je neformálne regionálne zoskupenie Slovenska Česka a Rakúska. Cieľom je posilniť regionálnu spoluprácu, tvoriť projekty v oblastiach spoločného záujmu a podporiť včasnú výmenu informácií a koordináciu postohov s ohľadom na politiku EÚ. Prvé stretnutie S3 sa uskutočnilo v roku 2015 v Savkove u Brna, pričom každý rok si členské štáty vymieňajú líderstvo.

Viac k témam: S3 Slavkovský formát, Štátny tajomník
Zdroj: SITA.sk – Slovensko, Česko a Rakúsko pokračujú v regionálnej spolupráci, zástupcovia rokovali o energetike aj nelegálnej migrácii (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.