Skip to content
Menu
Menu

Narcistická osobnosť? Život s takýmto človekom je nočná mora! Znaky, podľa ktorých to spoznáte

Prečítať článok

13.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Gorodenkoff).

Narcistická osobnosť sa zvyčajne spája so sebadôverou a presvedčením o vlastnej jedinečnosti. Málokto však vie, že pod touto maskou sa často skrýva úzkosť a nízke sebavedomie. Ako rozpoznáte narcistickú osobnosť? Tu sú charakteristiky a správanie tohto typu človeka.

Narcistická osobnosť sa zvyčajne spája so sebadôverou a presvedčením o vlastnej jedinečnosti
Foto: shutterstock.com/Gorodenkoff

Hoci narcistickí ľudia navonok pôsobia mimoriadne sebavedome a spokojne, väčšinou je to falošný obraz. Podľa psychoterapeuta Stephena Johnsona narcisti v dôsledku ťažkých zážitkov (zvyčajne v detstve) skryli svoje „pravé ja“ a nahradili ho „falošným ja“. A v skutočnosti sa veľmi často pod maskou veľkého sebavedomia a priebojnosti často skrýva úzkosť a nízke sebavedomie. Stojí za zmienku, že pojem narcizmus bol definovaný už v 19. storočí. Jeho autorom bol Havelock Eliis, ktorý použil termín „narcizmu podobný“ na opis situácií, keď sa človek stáva najväčším sexuálnym objektom pre seba samého.

Narcistická osobnosť – 9 vlastností a správania

Falošné „narcistické ja“ ostatní zvyčajne vnímajú ako nadutosť, vyvyšovanie sa alebo považovanie sa za lepšieho. V hĺbke duše je takýto človek veľmi neistý a bojazlivý. Ako môžeme rozpoznať narcistickú osobnosť? Tu sú črty a správanie, ktoré pred časom podrobne opísala americká manželská terapeutka Darlene Lancerová:

Potreba byť obdivovaný ostatnými;

Prehnaný pocit vlastnej hodnoty;

Presviedčanie;

Sny o neobmedzenej moci, veľkolepom úspechu;

Nedostatok empatie voči pocitom a potrebám druhých;

Arogancia;

Presvedčenie, že nám ostatní všetko závidia;

Vykorisťovanie druhých na dosiahnutie svojich cieľov.

Vzťahy s narcistami sa zvyčajne začínajú úplne báječne. Po čase sa však zmenia na ťažké a toxické vzťahy.
Foto: shutterstock.com/Cast Of Thousands

Narcistická osobnosť. Ako môže vyzerať vzťah s takýmto človekom?

Vzťahy s narcistami sa zvyčajne začínajú úplne báječne. Po čase sa však zmenia na ťažké a toxické vzťahy. – Vzťah s narcistom zvyčajne zahŕňa veľa utrpenia, pretože s ním nemôžete roztiahnuť krídla. Narcista bude svojho partnera vždy dusiť, znevažovať jeho úspechy, ponižovať ho. Nedopraje mu lásku, intimitu ani úctu. Samozrejme, všetky tieto potreby je možné naplniť aj mimo vzťahu, s rodinou alebo priateľmi, ale nikdy to nebude optimálne riešenie,“

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

10 typov toxických ľudí, ktorých stretnete vo svojom živote. Ako ich rozpoznať?

Štyri typy klientov, ktorí otravujú kaderníkov. Zistite, či patríte medzi nich

The post Narcistická osobnosť? Život s takýmto človekom je nočná mora! Znaky, podľa ktorých to spoznáte appeared first on Vášeň v tebe.