Skip to content
Menu
Menu

Nebezpečné komáre okupujú Európu. Odborníčka varuje pred epidémiou

Prečítať článok

05.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/FotoshopTofs European Center for Disease Prevention).

Komáre, ktoré prenášajú horúčku dengue a maláriu, už ovládli južnú Európu a budú sa presúvať na sever. Na túto tému sa vyjadril prof. Rachel Lowe z výskumného ústavu v Barcelone varuje, že hmyz môže v najbližších rokoch spôsobiť na starom kontinente epidémiu.

Komáre, ktoré prenášajú horúčku dengue a maláriu, už ovládli južnú Európu a budú sa presúvať na sever.
Foto: Pixabay/FotoshopTofs

Komáre tigrované (Aedes albopictus) prenášajúce nebezpečné choroby sa šíria po celom svete. Ich populácia sa za posledných 80 rokov výrazne zvýšila. Do severnej Európy sa začínajú dostávať.

Komáre tigrované v Európe. Hmyz už ovládol juh [MAPA]

Profesorka Rachel Lowe, vedúca výskumnej skupiny barcelonského inštitútu, varovala, že severná Európa, Ázia a Severná Amerika budú v najbližších desaťročiach ohrozené epidémiami chorôb prenášaných komármi. Napríklad horúčka dengue sa vyskytovala hlavne v tropických a subtropických oblastiach, pretože mrazivé teploty v noci zabíjajú larvy hmyzu a vajíčka. Medzitým dlhšie horúce obdobia a menej časté mrazy spôsobili, že horúčka dengue je najrýchlejšie sa šíriacim vírusovým ochorením prenášaným komármi na svete.

„Skutočnosť je nepochybne taká, že dlhšie horúce obdobia predĺžia „sezónne okno“ pre šírenie chorôb prenášaných komármi a podporia častejšie epidémie, s ktorými bude čoraz ťažšie čeliť“

– povedala prof. Rachel Lowe v rozhovore pre The Guardian.

Podľa údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) sa v roku 2023 komáre tigrované vyskytovali v 13 európskych krajinách. Hmyz sa rozšíril v krajinách ako: Taliansko, Francúzsko, Španielsko, Švajčiarsko, Rakúsko, Grécko a Nemecko. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa počet hlásených prípadov horúčky dengue za posledné dve desaťročia osemnásobne zvýšil (z 500 000 prípadov v roku 2000 na viac ako 5 miliónov v roku 2019).

Komár tigrovaný (Aedes albopictus).
Foto: Pixabay/WikiImages

Tigrí komáre majú radi klimatické zmeny. „Môžeme očakávať viac prípadov infekcie“

Profesorka Rachel Lowe odhadla, že prebiehajúce klimatické zmeny urýchlia šírenie horúčky dengue.

„Suchá a záplavy súvisiace so zmenou klímy môžu viesť k väčšiemu prenosu vírusu a uskladnená voda sa stane dodatočnými miestami na rozmnožovanie komárov“

– zdôraznila.

Odborníčka naznačil, že ak sa udrží súčasný trend vysokých emisií skleníkových plynov a rastu populácie, do konca tohto storočia bude žiť v oblastiach, kde sa vyskytujú choroby prenášané komármi, až 4,7 miliardy ľudí.

„Keďže sa klimatické zmeny javia ako neriešiteľné, môžeme očakávať, že v celej Európe uvidíme viac infekcií a dokonca úmrtí na choroby, ako je horúčka dengue a malária. Musíme predvídať prepuknutie chorôb a zasiahnuť včas, aby sme v prvom rade zabránili výskytu chorôb. Úsilie sa musí zamerať na zlepšenie dohľadu so systémami včasného varovania a reakcie podobnými tým, ktoré sa vyskytujú v iných častiach sveta, aby bolo možné efektívnejšie zamerať obmedzené zdroje na najrizikovejšie oblasti na kontrolu a prevenciu prepuknutia chorôb a záchranu životov.“

– zdôraznila prof. Rachel Lowe.

Výskyt komárov tigrovaných v Európe.
Foto: European Center for Disease Prevention

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Koľko kávy by ste mali vypiť, aby ste schudli? Vedci zistili, aká dávka „vypína priberanie“

Nejedzte také banány. Odborník prezrádza, čo znamená farba šupky

The post Nebezpečné komáre okupujú Európu. Odborníčka varuje pred epidémiou appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj