Skip to content
Menu
Menu

Zamiokulkas začne bláznivo pučať nové listy. Dômyselný trik

Prečítať článok

5.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/Lokesh Tiwari).

Zamiokulkas je tropická rastlina, ktorá je v našich domácnostiach čoraz obľúbenejšia. Zaujme svojím originálnym vzhľadom a pomerne jednoduchým pestovaním. A hoci zamiokulkas nemá vysoké nároky, existuje niekoľko vecí, ktoré nám neodpustí. Pozrite sa, ako sa o neho starať a čo robiť, aby krásne rástol.

Ako sa správne starať o zamiokulkas?
Foto: pexels/Lokesh Tiwari

Zamiokulkas začne bláznivo pučať nové listy. Dômyselný trik

Pri správnom ošetrovaní a starostlivosti sa zamiokulkas odvďačia krásnymi, intenzívne zelenými, lesklými listami. Aby táto nápadná rastlina lahodila oku, potrebuje tienisté miesto a kyslú pôdu. Existuje aj niekoľko domácich prostriedkov, ktoré dokážu zázraky.

Zamiokulkas nemá rád priame slnečné svetlo a veľmi svetlé miesta. Ak ho tam umiestnite, môže začať hnednúť. To však neznamená, že svetlo vôbec nepotrebuje. Na nedostatok svetla reaguje tým, že stráca intenzívnu farbu svojich listov. Rastline tiež hrozne škodí nadmerné zalievanie – prebytok vody ju môže dokonca zahubiť. Dávajte si tiež pozor, aby ste jej listy nenamočili.

Ak chcete, aby zamiokulky začali vytvárať nové listy, musíte im poskytnúť správne podmienky. Dodržiavanie vyššie uvedených pravidiel však nemusí stačiť. Existujú aj iné spôsoby, ako to dosiahnuť. V obchodoch ľahko nájdete špeciálne hnojivo pre zamiokulky, ale môžete si vyrobiť aj vlastné. Všetky ingrediencie máte pravdepodobne vo svojej kuchyni.

Nadmerné zalievanie škodí zamiokulku.
Foto: shutterstock/RESTOCK images

Zamiokulkas má rád kyslý substrát a najlepší spôsob, ako ho získať, je použiť kávovú alebo čajovú usadeninu. Posypte nimi kvetináč alebo ich zalejte vodou a rastlinu zalejte. Táto výživa sa aplikuje raz za mesiac.

Dobrým hnojivom pre zamiokulkas bude aj…. banánová šupka. Môžete ju zakopať do kvetináča alebo zaliať vodou a zalievať zamiokulky. Je to skvelý zdroj fosforu, ktorý podporuje zdravie rastliny a stimuluje jej rast.

Ak pijete žihľavový čaj, uvarte jednu šálku a nalejte ju do kanvice. Samozrejme, po vychladnutí. Zamiokulkas sa vám poďakuje novými lístkami.

Najmenej známa je metóda so šošovicou. Zalejte ju vodou a nechajte niekoľko hodín odstáť. Po uplynutí tejto doby nálev sceďte a rastlinu zalejte. Semená môžete tiež pomlieť a nasypať do hrnca.

Dobré domáce hnojivo predstavuje žihľavový čaj.
Foto: shutterstock/Elizaveta Elesina shutterstock/Ahanov Michael

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zalievate túto rastlinu? Bude to mať nepríjemné následky. Žltnutie listov je len začiatok

Zamiokulkas potrebuje čistenie koreňov. Listy konečne prestanú žltnúť, nové listy budú obrovské

The post Zamiokulkas začne bláznivo pučať nové listy. Dômyselný trik appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj