Skip to content
Menu
Menu

Nielen levanduľa odpudzuje komáre. Táto bežná rastlina pôsobí aj na kliešte

Prečítať článok

4.5.2024 Redakcia vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Brookgardener).

Krásne počasie nabáda k dlhým prechádzkam po lúkach a lesoch. Bohužiaľ, na takýchto miestach sa nemôžete cítiť úplne bezpečne a ste vystavení útokom komárov a kliešťov. Ak ste však zabudli na špecializovanú ochranu, môžete použiť prírodné repelenty proti hmyzu. Existuje rastlina, ktorej vôňu kliešte a komáre jednoducho neznesú.

Vratič obyčajný je rastlina, ktorá často rastie na lúkach a pozdĺž ciest. Nie každý vie, že jeho vôňa odpudzuje kliešte.
Foto: shutterstock/Brookgardener

Na kliešte môžete naraziť tam, kde rastie vysoká alebo stredne vysoká tráva. Ich biotopom môžu byť aj husté porasty. V parku, na lúke alebo v lese môžu číhať na potenciálneho hostiteľa. Mnohé kliešte prenášajú nebezpečné choroby. Je preto dôležité vedieť, ako ich vystrašiť.

Vratič obyčajný – jeho vôňa odpudzuje kliešte

Vratič obyčajný je rastlina patriaca do čeľade hviezdicovitých (Asteraceae). Na Slovensku je to bežný druh, ktorý sa vyskytuje pozdĺž ciest, na lúkach alebo na hrádzach. Kvitne od júna do augusta a vydáva silnú vôňu, ktorá trochu pripomína gáfor. Mnohí ľudia považujú túto vôňu za odpudzujúcu. Neobľubujú ju ani kliešte a komáre, preto je vratič obyčajný rastlinou, ktorú možno použiť na ochranu pred nimi. Jednoduché vloženie niekoľkých stoniek tejto rastliny do vreciek môže znížiť riziko útoku.

Musíte však byť opatrní, pretože táto charakteristická rastlina obsahuje tujón, ktorý sa nachádza aj v paline alebo šalvii. Celá rastlina je toxická, hoci sa používa aj ako rastlinná surovina. Môže však byť škodlivá pre tehotné ženy.

Pozor na kliešte. Ako inak sa dajú odpudiť?

Kliešte sú pavúkovce z podskupiny roztočov, ktorých uhryznutie často vedie ku kožným léziám – alergickým, hnisavým alebo edematóznym. Prostredníctvom uhryznutia môžu prenášať aj nebezpečné infekčné ochorenia, ako je borelióza a kliešťová encefalitída. Niet divu, že každý hľadá spôsoby, ako sa pred nimi chrániť. Nielen vratič obyčajný produkuje zápach, ktorý kliešťom nechutí.

Rovnako účinné budú aj tieto rastliny: levanduľa, tymián, klinček, citrónová tráva, sušená šalvia. Tieto rastliny je dobré nosiť so sebou (napríklad vo vreckách), aby kliešťom nepríjemne voňali. Môžete si tiež pripraviť prostriedok na báze týchto rastlín – napríklad na báze levanduľového oleja -, ktorým nastriekate oblečenie a obuv. Stačí ho zmiešať s vodou.

Levanduľa vo vrecúšku komárom nepríjemne vonia.
Foto: shutterstock/Pedal to the Stock

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Rastlina v záhrade. Prírodná bariéra proti slimákom, komárom a kliešťom

Vďaka týmto rastlinám sa stanete prirodzeným nepriateľom číslo 1 pre kliešte a komáre

The post Nielen levanduľa odpudzuje komáre. Táto bežná rastlina pôsobí aj na kliešte appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj