Skip to content
Menu
Menu

Nikto neočakáva explodujúci melón. A toto sa naozaj môže stať

Prečítať článok

03.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/@Muddcreek tiktok.com/@bubblesnbabs).

Buďte opatrní so svojimi melónmi, môžu explodovať. Akokoľvek absurdne to môže znieť, ide o reálne riziko, ktoré sa zvyšuje s vonkajšími teplotami. Čistiť kuchyňu od zvyškov striekaného melónu sa vám naozaj nechce.

Vybuchujúce melóny na poliach.
Foto: youtube.com/@Muddcreek tiktok.com/@bubblesnbabs

V roku 2011 obletela svetové médiá informácia o záhadnom jave v Ázii. Skupina 20 čínskych farmárov v provincii Jinagsu v Žltom mori oznámila, že z neznámych dôvodov vodné melóny na ich poliach vybuchovali ako pukance. Boli zničené obrovské hektáre ovocných plodín vypestovaných zo semien dovezených z Japonska a vysvetlenie tohto javu predstavovalo mnoho problémov.

Vybuchujúce melóny na poliach. Ako sa to stalo?

Farmári, ktorí ich pestujú už vyše 20 rokov, v rozhovoroch s novinármi zdôrazňovali, že nič podobné ešte nevideli. Reportéri čínskej centrálnej televízie neskôr informovali, že situáciu spôsobilo nadmerné používanie chemických látok na podporu rastu rastlín. Problémom však bolo, že vodné melóny vybuchli aj na poliach farmárov, ktorí zrejme nepoužívali žiadne pesticídy. Zmätení experti dospeli k záveru, že hlavnými faktormi museli byť veľmi vysoké teploty a mimoriadna veľkosť melónov – informovala kedysi BBC.

Incident zdokumentovaný v tlači ukazuje, aká prekvapivá bola verejnosť správami o explodujúcich melónoch. Nemenej prekvapenie nebolo ani v lete 2023, keď sa v amerických médiách objavili správy o rastúcej vlne podobných javov. Melóny explodovali na kuchynských doskách ľudí, ktorí si neuvedomili riziko ani do 24 hodín od prinesenia z obchodu, a na platformách sociálnych médií sa objavili videá zobrazujúce spúšť spôsobenú výbuchmi ovocia. Našli sa aj takí, ktorí mali o niečo viac šťastia a našli neexplodujúce exempláre, ale vytekajúce alebo vyžarujúce penu.

@caromandrea Has this ever happened to you??? I bought this watermelon on Saturday, and on Tuesday morning, it exploded and was empty inside. Listen to this noise…Gross gross gross #fyp #fypシ #watermelondisgusting #quebectiktok #quebec #watermelonfail #watermelon ♬ son original – cmandrea

Objavili sa špekulácie a ľudia sa pýtali, či nejde o klimatické alebo regionálne anomálie, keďže vodné melóny sa v USA pestujú najmä v štátoch ako Arizona, Texas, Kalifornia, Florida, Delaware a Texas. Možno bola problémom napríklad voda stekajúca na poľnohospodárske polia z fariem, kde sa chovajú zvieratá?

Možno ide o nejaké nezrovnalosti pri preprave ovocia z plantáže do predajní? Každý z týchto faktorov je do určitej miery dôležitý, no podobná udalosť sa môže stať v kuchyni každého človeka. Áno, aj na Slovensku. Najmä, keď je vonku poriadne horúco.

Našťastie si kúpila malý melón. Vybuchol až v noci

Martina to zistila, keď si koncom mimoriadne teplého mája 2024 kúpila v jednom zo supermarketov malý celý melón. Šupka ovocia vyzerala zdravo a zrelá, a tak ju po kúpe nechala bez dlhého rozmýšľania ležať na kuchynskej linke.

K výbuchu došlo v noci. Melón podľa nej kedysi „vybuchol“ a zároveň „zaplavil a zašpinil celú kuchyňu“.

„Podlaha, gauč, niekoľko desiatok kníh“

– vymenúva straty.

„Polovicu noci som strávila upratovaním a byt stále smrdel, nech sa deje čokoľvek. Potom som sa päťkrát umyla a stále som cítila kyslý melón“

– spomína na následky tejto príhody.

Dodáva, že aj tak mala šťastie, pretože ovocie bolo pomerne malé a pohovka vedľa kuchynského kúta absorbovala špliechanie z jednej strany. Šokovaná incidentom zabudla odfotiť bojisko, pretože sa okamžite pustila do upratovania.

„Je to určite jedna z najabsurdnejších vecí, ktoré sa mi kedy stali“

povedala.

Mesiac po výbuchu vodného melónu Martina stále pociťuje jeho následky.

„Stále bojujem s ovocnými muškami, pretože postriekané knihy sa ešte úplne nevyvetrali“

– opisuje.

Uisťuje, že niekoľko nasledujúcich rokov nebude môcť jesť melón, pretože vždy, keď zacíti nejaké ovocie, pociťuje nevoľnosť. Nie je to prekvapujúce, pretože nikto neočakáva španielsku inkvizíciu a explodujúce vodné melóny vo svojom vlastnom dome.

Prečo melóny explodujú?

Jednoduchá odpoveď je, že melóny vybuchujú častejšie, pretože je horúco. Pri vystavení vysokým teplotám, napr. pri preprave do skladov a obchodov, v určitom okamihu prestanú dozrievať a jednoducho sa začnú kaziť a kvasiť. Sú na to obzvlášť náchylné, pretože ich dužina má pomerne vysoký obsah fruktózy, teda prírodných cukrov. Ak je plod akokoľvek poškodený, napr. aj malá trhlinka v mieste prerastania stonky, môžu dovnútra preniknúť rôzne prirodzene sa vyskytujúce mikroorganizmy, ako sú baktérie či kvasinky.

Ako sa vyhnúť podobnej nehode? Odborníci radia v prvom rade skladovať melóny v chladničke alebo na inom skutočne chladnom mieste. Ovocie by sa nemalo nechávať na slnku. Taktickým ťahom bude aj umiestnenie ovocia na také miesto, aby aj keď sa zvnútra pokazí, v prípade výbuchu bola plocha dopadu minimálna, napr. v krabici, miske s pokrievkou alebo hrnci. To uľahčí čistenie.

@bubblesnbabs Foaming Watermelon! What!!!#watermelon ♬ original sound – Bubbles & Babs

V obchode sa oplatí pozrieť si melón bližšie a skontrolovať, či nemá praskliny, škrabance alebo diery. Čím je šupka kompaktnejšia a pevnejšia, tým je väčšia pravdepodobnosť, že dužina zostane neporušená fermentačnými procesmi. Nezabúdajte tiež, že ak náš melón začne vydávať zvuky, syčať, bublať, jeho obsah šumieť alebo vytekať, treba ho opatrne zlikvidovať v bioodpade.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Je v poriadku vylievať polievku do záchoda? Vystavujete sa vysokým nákladom

Kam vyhodiť obaly od krmiva pre psov a mačky? Zoznam je dlhý

The post Nikto neočakáva explodujúci melón. A toto sa naozaj môže stať appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj