Skip to content
Menu
Menu

Votrite do pokožky. Problémové komáre zostanú preč

Prečítať článok

03.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Ralphs_Fotos).

Tráviť čas vonku je ideálny spôsob, ako si v lete oddýchnuť. Môže ho však prerušiť dráždivé bzučanie pri uchu a pichanie, ktoré má za následok svrbivé pľuzgiere. Za všetko môžu otravné komáre. Aj keď je v obchodoch dostupných dostatok chemických ochranných prípravkov, je lepšie použiť prírodné metódy. Čo odpudzuje komáre? Je dokázané, že jedna rastlina porazí všetky ostatné látky.

Komáre odoženiete priamo zo záhrady.
Foto: Pixabay/Ralphs_Fotos

Komáre odoženiete priamo zo záhrady

Pri pobyte v prírode si mnohí z nás kupujú syntetické repelenty. Narušujú čuch hmyzu, ktorý mu znemožňuje vnímať a lokalizovať zdroje pachu kyseliny mliečnej, ktorá je súčasťou ľudského potu. Niekedy sa však stáva, že vôňa týchto prípravkov nám nie je veľmi príjemná a čoraz viac ľudí sa snaží upustiť od postriekania tela chemickými prostriedkami.

Ako skombinovať ochranu proti komárom s prírodnými metódami? Americkí vedci z University of North Carolina pred časom uskutočnili výskum, ktorý z jednej rastliny urobil lídra medzi repelentmi proti komárom. Tento titul získali paradajky. Ukázalo sa, že zložky, ktoré obsahujú, sú v boji proti komárom účinnejšie ako ktorákoľvek iná látka.

Domáci liek na komáre

Ako tieto informácie využiť v praxi? Na odpudzovanie komárov sú najlepšie paradajkové listy. Ich odstraňovanie je postup známy záhradkárom. Prispieva k lepšiemu dozrievaniu ovocia a znižuje riziko chorôb. Neoplatí sa ich však vyhadzovať.

Keď idete von, pretrite si časti tela listom paradajky. Môžete ich predtým rozdrviť alebo opatrne nakrájať nožom, no pustia šťavu. Nebudete ponorení v oblaku chemikálií a zároveň sa komáre zdržia. Vložte niekoľko listov do vrecka a vezmite si ich so sebou. Po dvoch až troch hodinách strávených vonku sa odporúča jednoduchý postup zopakovať.

Ako používať paradajkové listy doma?

Ochranné vlastnosti listov paradajok môžete využiť aj na zabezpečenie bytu. Malý krík môžete pestovať pri okne alebo na balkóne. Vôňa, ktorú vydáva, ochráni interiér pred vniknutím komárov, múch a molí.

Stojí za to rozložiť niekoľko listov na parapety – budú mať presne rovnaký účinok. Musíte ich však pravidelne vymieňať, keď zistíte, že sú suché. Suché listy strácajú účinnosť pri ochrane pred komármi a iným hmyzom.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zbieram ich a napchávam do vriec. Starý trik, ktorý vyhráva. Potravinové mole v zhone opúšťajú dom

Pri grilovačke uja Jozefa komáre nikoho neštípu. Je to preto, že má túto rastlinu vo svojej záhrade

The post Votrite do pokožky. Problémové komáre zostanú preč appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj