Skip to content
Menu
Menu

Odrežte kúsky a vložte ich do kvetináča. Búrka šťavnatých listov zaručená

Prečítať článok

27.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mid Tran Designer).

Každý by chcel mať doma rastliny, ktoré sa ľahko pestujú a zároveň vyzerajú krásne. Ak vás už nudí zamiokulkas, tučnolist, sansevieria alebo brečtan, môžete sa poobzerať po niečom, čo sa na parapet dostane len zriedka, ale na malom priestore si vystačí. Peperómia magnoliolistá sa ľahko pestuje a rýchlo sa rozmnožuje. Ako ju pestovať? Poďme to zistiť.

Pestovanie peperómie magnoliolistej je triviálne. Stačí mať dobrý úmysel.
Foto: shutterstock/Mid Tran Designer

Peperómia magnoliolistá: jedna z najkrajších rastlín

Peperómia magnoliolistá pochádza z trópov, ale dobre sa jej darí aj pri domácom pestovaní. Jej charakteristickým znakom sú malé mäsité listy, ktoré môžu mať jednotnú zelenú farbu, ale niekedy sa vyskytujú aj odrody s dekoratívnym zafarbením. Rastlina rastie na mäkkých tmavších stonkách a niekedy, ak má dobré podmienky, vytvára atraktívne a husté trsy.

Peperómia magnoliolistá nie je veľká rastlina, pretože dorastá do maximálnej výšky asi 30 cm. Zvyčajne rastie smerom nahor, ale niekedy sa stáva, že sa jej stonky môžu zabodávať. Hoci peperómia niekedy kvitne a vtedy sa na nej objavujú zelené okvetné lístky, tieto pravdepodobne nemožno pripísať dekoratívnym vlastnostiam.

Ako pestovať peperómiu?

Pestovanie peperómie bez tajomstiev? Najskôr sa postarajte o správne miesto pre túto atraktívnu rastlinu. Predovšetkým si vyžaduje svetlé miesto, ale nesmie byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu.

Peperómia dobre rastie v úrodnej, univerzálnej pôde, ale odporúča sa, aby pôda nebola príliš kompaktná, pretože potom hrozí riziko hniloby koreňov. Peperómia magnoliolistá nevyžaduje veľa vody, mala by sa zalievať striedmo, ale až keď substrát dobre vyschne. Dekoratívna rastlina má rada teplé miestnosti a zle znáša teplotné výkyvy alebo prievan.

Listy môžu mať zelenú farbu, ale niekedy sa vyskytujú aj odrody s dekoratívnym zafarbením.
Foto: shutterstock/CoinUp

Upozornenie: Hoci sa peperómia magnoliolistá zaraďuje medzi tropické rastliny a má rada vlhké miesta, neodporúča sa jej listy namáčať, teda ani kropiť, pretože sa na nich potom rýchlo objaví pleseň.

Zhrubnutie peperómie magnoliolistej

Peperómia magnoliolistá sa časom sama rozrastá a zahusťuje. Nové výhonky sa vytvárajú buď priamo pri koreni, alebo sa na stonkách tvoria malé odnože. Niekedy však musíte na efekt počkať, ale nič nám nebráni v zahusťovaní rastliny. Peperómia magnoliolistá veľmi dobre znáša rez, preto môžete jej bujné stonky po čase skrátiť a na niekoľko dní ich umiestniť do vody. Keď sa vytvoria nové korene, stačí rastlinu vrátiť do substrátu. A čo máte robiť, ak sa vaša peperómia doslova vysypala z kvetináča? Samozrejme, jedným z postupov je prerezávanie, ale pri presádzaní môžete trs rozdeliť.

Dužinaté listy a charakteristické hnedé stonky sú charakteristickým znakom peperómie magnoliolistej.
Foto: shutterstock/Mid Tran Designer

Samotné presádzanie peperómie nemusí byť časté. Korene nemajú zložitý systém, takže k výmene kvetináča môže dôjsť aj každé tri roky.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Pilea a zamiokulkas pôjdu do kúta. Táto rastlina je nezničiteľná

Čoskoro môže nahradiť zamiokulkas. Zalievajte ho aj raz za 3 týždne a bude stále krásny

The post Odrežte kúsky a vložte ich do kvetináča. Búrka šťavnatých listov zaručená appeared first on Vášeň v tebe.