Skip to content
Menu
Menu

Olej z čiernej rasce. Prečo sa oplatí mať ho doma?

Prečítať článok

28.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Dionisvera).

Olej z čiernej rasce má mnoho liečivých a zdraviu prospešných vlastností. Skontrolujte, aké sily driemu v prírode a či sa vám zázračné vlastnosti tohto oleja môžu hodiť aj vo vašej lekárničke.

Foto: shutterstock.com/Dionisvera

Oleje a iné prírodné liečivé prípravky sú často podceňované elixíry. Poznatky o vlastnostiach čiernej rasce a rozdiele medzi olejmi sa môžu hodiť pri zostavovaní domácej lekárničky.

Olej z čiernej rasce, alebo nejaké informácie o samotnej rastline

Olej z čiernej rasce sa získava zo semien rastliny, ktorá sa tiež nazýva čierna rasca. Prišla k nám z regiónov Turecka a Iraku. V súčasnosti sa už, samozrejme, pestuje aj na Slovensku. Je to malá rastlina, ktorá dosahuje výšku cca 10-40 cm. Má skromné, malé, modré kvety. Jej semená majú celkom charakteristickú chuť. Zväčša sú ako príloha k chlebu.

Oleje z čiernej rasce alebo esenciálne olejčeky?

V prvom rade by ste si mali uvedomiť, že názvy olej a olejček nie sú rovnaké. Olej je vyhradený pre čistý produkt pochádzajúci z konkrétnej rastliny. Na druhej strane olejček je produkt, ktorý môže mať zmiešané zloženie. Zvyčajne sa vzťahuje na esenciálne oleje, ale nie výlučne. Preto môžu oleje obsahovať prímesi iných látok.

Oleje z čiernej rasce dostanete na mnohých miestach. S úspechom ich kúpite v drogériách, lekárňach a bylinkárňach. Pri nákupe je dôležité venovať pozornosť názvu, zloženiu a dátumu spotreby. Olej z čiernej rasce sa tiež odporúča skladovať na chladnom mieste, napr. v chladničke pri teplote do 10° C. Najlepšou voľbou je nerafinovaný, nefiltrovaný a za studena lisovaný olej. Zachováva si väčšinu svojich vlastností.

Olej z čiernej rasce – vlastnosti

Ak niekto hľadá prírodné riešenia mnohých dôležitých zdravotných problémov, olej z čiernej rasce je určite jedným z nich. Vlastnosti tejto rastliny sú úžasné:

je skvelou imunologickou podporou najmä pre ľudí, ktorí majú výrazne zníženú imunitu;

pomáha udržiavať správny krvný tlak;

podporuje liečbu ochorení horných dýchacích ciest;

pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, čo je dôležité pre diabetikov

má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti;

obsahuje protizápalové látky.

Kontraindikácie oleja z čiernej rasce

Ako každá iná látka na svete má olej z čiernej rasce aj kontraindikácie. Po prvé, ak ste alergický na čiernu rascu, mali by ste sa zdržať jej používania. Okrem iných, vzhľadom na to, že ovplyvňuje aj krvný tlak, nemali by ho užívať tehotné a dojčiace ženy a deti do 12 rokov.

Foto: shutterstock/Aneta_Gu

Takže olej z čiernej rasce – na čo pomáha?

Bezpochyby je dobré mať v domácej lekárničke olej z čiernej rasce. Na čo pomáha? Prečo je to také cenné? Tento olej sa odporúča pri plesňových problémoch. Má tiež antioxidačný účinok a bojuje proti voľným radikálom.

Chráni obehový systém, pretože priaznivo ovplyvňuje krvný tlak a srdcovú frekvenciu. To je zase dobré pre naše srdce. Pomáha znižovať hladinu cholesterolu a glukózy v krvi. Podporuje imunitu, čo je cenné najmä v období zvýšeného výskytu prechladnutia a chrípky. Má tiež antibakteriálne vlastnosti.

Rascový olej na tvár?

Áno – olej z čiernej rasce na tvár je tiež dobrou voľbou. Tento produkt je tiež skvelá kozmetika. Vďaka látkam obsiahnutým v čiernej rasci pomáha v boji proti akné. Podobne je užitočný pri psoriáze a seboree.

Reguluje tiež sekréciu kožného mazu. Je skvelý aj na protivráskovú starostlivosť. Je to tiež veľmi dobrý kondicionér. Preto je vhodný na aplikáciu napríklad na mihalnice či obočie. Protizápalový účinok čiernej rasce priaznivo pôsobí aj na hojenie rôznych zápalov pokožky tváre.

Dávkovanie oleja z čiernej rasce

Nakoniec je potrebné pripomenúť, že olej z čiernej rasce nie je olejček z čiernej rasce. Dávkovanie teda môže byť úplne iné, pretože prvá tekutina je čistá forma a druhá môže obsahovať rôzne prímesi iných látok.

Olej by sa mal užívať s jedlom. Množstvo by malo byť prispôsobené vašim potrebám, ale malo by to byť približne 1-2 čajové lyžičky denne. Samozrejme sa dá použiť aj ako korenie a v kuchyni sa dá použiť na rôzne jedlá.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Je účinný aj pri redukcii odolného tuku. V čom spočíva lipolaser?

Prichádzajú silné horúčavy. Tieto jednoduché spôsoby vás udržia hydratovaných po celý deň

The post Olej z čiernej rasce. Prečo sa oplatí mať ho doma? appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj