Skip to content
Menu
Menu

Orchidey mojej babičky kvitnú dokonca niekoľkokrát do roka. Prezradila mi tajomstvo týchto krásnych kvetov

Prečítať článok

2.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mariia Boiko).

Hoci je orchidea veľmi obľúbenou rastlinou, starostlivosť o ňu nie je najjednoduchšia. Stačí jedna chyba a na nové kvety môžeme zabudnúť. Najväčším problémom býva zalievanie. Mnoho ľudí nevie, ako to robiť správne. Treba si zapamätať jedno dôležité pravidlo.

Ako sa starať o orchidey, aby kvitli po celý rok?
Foto: shutterstock/Mariia Boiko

Orchidey patria medzi najobľúbenejšie okrasné kvety. V obchodoch nájdete mnoho druhov a každý z nich bude krásnou ozdobou vášho domova. Napriek ich mnohým vizuálnym výhodám je veľmi náročné tieto rastliny udržiavať pri živote. Mnohí ľudia sa sťažujú, že vydržia len jednu sezónu a že po odkvitnutí nevytvárajú nové puky. Samozrejme, nemusí to byť pravidlom. Orchidey sú veľmi citlivé, takže aj najmenšia chyba v starostlivosti môže spôsobiť ich úhyn. Existuje však spôsob, ako to obísť a o ňom mi povedala moja babička.

Ako sa starať o orchidey, aby kvitli po celý rok? Nezabudnite na tieto pravidlá

Skôr ako si prinesiete orchideu domov, je vhodné naučiť sa základné pravidlá starostlivosti. Ak ich budete dodržiavať, kvetina s vami bude žiť až niekoľko rokov. Prvým dôležitým bodom je výber miesta. Miesto by malo byť svetlé, ale nie vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Dobre funguje rozptýlené svetlo, pretože lúče nespália listy. Najlepšie je umiestniť kvetináč na parapet orientovaný na východ alebo západ. Pri pestovaní orchideí nezabudnite na hnojenie. V prípade týchto rastlín je najlepšie aplikovať výživový doplnok určený pre tento konkrétny druh každé dva týždne. Prípravok je tiež dobré zriediť vo vode, aby ste sa vyhli prehnojeniu. Orchidey sú exotické rastliny, preto je dôležité pamätať na správnu úroveň vlhkosti. Mala by sa pohybovať medzi 40 a 70 percentami, čo znamená, že je dobré umiestniť do blízkosti kvetináča zvlhčovač vzduchu alebo každých pár dní rastlinu postriekať vodou.

Ako často je potrebné orchidey zalievať? Mnoho ľudí robí túto chybu

Pôda by mala byť medzi jednou a ďalšou zálievkou suchá.
Foto: shutterstock/Mariia Boiko

Najčastejšou príčinou vädnutia orchideí je nesprávne zalievanie. To rozhoduje najmä o tom, či rastlina po odkvitnutí vytvorí nové kvety. Mnohí ľudia zabúdajú na pravidelné zalievanie, preto ho vykonávajú príliš zriedkavo alebo príliš často. V takom prípade je dobré si pripomenúť, ako s týmto druhom kvetov zaobchádzať. Keď orchidey spia, to je keď nekvitnú ani nerastú, zalievajte ich len raz týždenne. Ak si však všimnete, že sa na rastline objavili nové púčiky, musíte zvýšiť frekvenciu zalievania na dvakrát do týždňa. Nelejeme však príliš veľa vody, pretože potom odumrú korene a kvet bude vystavený hubovým chorobám. Pôda by mala byť medzi jednou a ďalšou zálievkou suchá. Na tento účel sa uistite, že v kvetináči sú drenážne otvory a dobre odvodnený substrát. Najlepšie sa osvedčí zmes borovicovej kôry, rašeliny, kokosovej kôry a keramzitu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Orchidea bude nádherne kvitnúť. Zalievajte ju domácim silovým elixírom

Presádzate orchideu? Dávajte pozor na 3 veci. Stačí jedna chyba a príde o všetky kvety

The post Orchidey mojej babičky kvitnú dokonca niekoľkokrát do roka. Prezradila mi tajomstvo týchto krásnych kvetov appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj