Skip to content
Menu
Menu

Otvárate uhorky a ony na vás syčia z nádoby? Radšej si dávajte pozor. V jednom prípade ich hneď vyhoďte

Prečítať článok

14.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Kinek00).

Najčastejšou prílohou k večeri v našich domácnostiach sú uhorky. V kuchárskych knihách sa objavujú od nepamäti a ich prípravu sme zvládli dokonale. Niekedy nás však proces nakladania trápi a nevieme, či je so zaváraninami všetko v poriadku. Čo robiť, keď uhorky zapáchajú?

Otvárate uhorky a ony na vás syčia z nádoby? Čo robiť, keď uhorky zapáchajú?
Foto: shutterstock.com/Kinek00

Nakladané uhorky sú prirodzeným zdrojom probiotík, ktoré sú skvelé pre našu imunitu a črevnú peristaltiku. Už za čias našich babičiek a prababičiek sa vedelo, že neexistuje zdravší doplnok k večeri ako domáce uhorky. Z mnohých druhov ovocia a zeleniny môžeme pripraviť zaváraniny, ale uhorky sú tu nesporným kráľom.

Najlepší recept na nakladané uhorky? Presne ten z babičkinho receptára

Vďaka tomu, že si naše babičky starostlivo viedli záznamy o svojich receptoch na konzervovanie, dokážeme vytvoriť dokonalé uhorky. Domáce uhorky svojou chuťou a vôňou potešia aj toho najväčšieho skeptika. Na ich prípravu budete potrebovať:

Najlepší recept na nakladané uhorky? Presne ten z babičkinho receptára.
Foto: shutterstock/Viktory Panchenko

višňové listy – 1 do každej nádoby

nové korenie

kôpor

koreň chrenu

strúčiky cesnaku

malé uhorky

1 litrové poháre.

Uhorky umyte kefkou a tesne ich uložte do vyparených pohárov. Do každej nádoby vložte vetvičku kôpru, kúsok očisteného chrenu, višňový list, 2 zrnká nového korenia a strúčik cesnaku. Zalejte ich vopred pripraveným vody a soli, zatvorte a nechajte stáť na tmavom a chladnom mieste 8 až 10 dní. Pripravte nálev v pomere 1 polievková lyžica soli na 1 liter vody. Ak nakladáte väčšie množstvo uhoriek, urobte dvojitú dávku.

Čo robiť, keď sú uhorky plynaté? Nikdy ich nevyhadzujte pred kontrolou

Keď nemáme veľa skúseností s kvasením uhoriek, určite nás prekvapia dve skutočnosti. Keď otvoríme nádobu, môžeme si všimnúť, že naše uhorky sú plynaté. Vyzerá to trochu zvláštne, a najmä keď vydávajú syčivý zvuk. Prvá myšlienka, ktorá vám napadne? Sú určite skazené. Ukazuje sa však, že nič nemôže byť ďalej od pravdy. Plynatosť je normálnym príznakom kvasenia a rozhodne nie je znakom toho, že naše uhorky sú pokazené.

Čo robiť, keď sú uhorky plynaté? Nikdy ich nevyhadzujte pred kontrolou.
Foto: shutterstock/ElenVik

Ďalšia vec, ktorá nám môže spôsobiť bezsenné noci, je zakalená voda v konzervách. Keď ju uvidíme, môžeme nadobudnúť dojem, že s uhorkami určite nie je niečo v poriadku. Tým sa však netrápme, pretože zakalenie a zmena farby vody v zaváraninách je tiež spôsobená pôsobením mikroorganizmov počas procesu kvasenia. Tieto uhorky si môžeme vychutnať bez obáv o svoje zdravie. Zápach uhoriek môže byť alarmujúci. Ak je to nepríjemné a samotná zelenina je mäkká, je lepšie sa jej konzumácie vzdať. Dôvodom, prečo sa uhorky kazia, môže byť nedostatočné vypálenie pohárov a uzáverov pred konzervovaním.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zemiaky na francúzsky spôsob sú symfóniou chrumkavosti. Urobte si ich namiesto placiek a nebudete ľutovať

Takto si vyrobíte kolagén na pitie doma. Jednoduchšie to už nebude. Je to „tekuté zlato“ pre kĺby a pokožku

The post Otvárate uhorky a ony na vás syčia z nádoby? Radšej si dávajte pozor. V jednom prípade ich hneď vyhoďte appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj