11.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/AliaksaB).
Krásne a kypré paradajky potešia oko každého záhradkára. Dlhé mesiace sa o ne staráme, aby sme ich počas sezóny stihli nazbierať a zjesť. Sledujeme, ako sa objavia prvé zelené guľôčky, potom rastú a začínajú červenať, až prasknú. Prečo paradajky praskajú? Ako sa s tým vysporiadať?
Prečo paradajky praskajú?
Foto: shutterstock/AliaksaB
Pohľad na prasknuté paradajky trhá srdce nejednému domácemu záhradkárovi. Všetka táto námaha, mesiace pestovania semien, polievania a hnojenia môžu byť ľahko premárnené. Takto poškodené paradajky v nás vyvolávajú podozrenie.
Môžete ich jesť alebo nie? Ako sa teda praskaniu vyhnúť? Všetko vysvetľujeme.
Prečo paradajky praskajú?
Najčastejšou príčinou prasknutých paradajok býva nerovnomerné zalievanie. Keď ich trochu presušíme, a potom zalejeme veľkým množstvom vody (alebo výdatnými zrážkami), aby sme nedostatok nahradili, vlhkosť pôdy sa náhle zmení. Potom paradajky naberú všetku túto vodu, aby ju uložili „do rezervy“. To spôsobí, že napučia a ich koža môže prasknúť. Paradajky praskajú aj z niekoľkých iných dôvodov. To môže zahŕňať:
príliš málo listov,
príliš intenzívne hnojenie dusíkom (zvyšuje krehkosť rastlín),
nedostatok draslíka,
nevhodné druhy paradajok (ak vieme, že je náročné udržiavať pravidelnú vlhkosť pôdy a spĺňať vyššie uvedené podmienky, mali by sme zvoliť odolnejšie odrody, napr. Koralik alebo Koneser F1).
Čo robiť, aby paradajky nepraskli? Najdôležitejšie je pravidelné zavlažovanie. Dáme pozor, aby pôda nebola suchá.
Ak sa tak však stane, nenalievajte do nej naraz celé litre vody. Rastliny zalievajte postupne počas niekoľkých dní, aby ste mierne zvýšili vlhkosť. Dbajme aj na správne odstraňovanie listov a hnojenie.
Je v poriadku jesť prasknuté paradajky?
Keď vidíme na kríkoch popraskané paradajky, naša prvá myšlienka znie: „Naozaj bola všetka práca zbytočná a teraz ich musím vyhodiť?“ Našťastie to nie je potrebné. Mali by ste sa však na zeleninu pozrieť bližšie a skontrolovať, či nezačala hniť.
Tie s povrchovým poškodením sa ľahko hoja a tak rýchlo nehnijú ani neplesnivejú. Iná situácia nastáva pri hlbokej trhline. Potom treba paradajku čo najskôr zjesť, pozorne kontrolovať, či je všetko v poriadku.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Túto zeleninu zasejte v júli. Z úrody sa budete rýchlo tešiť
Vidíte takéto zmeny na listoch paradajok? Konajte rýchlo, ide o nebezpečné ochorenie
The post Paradajka, nepraskaj! Prečo sa to deje? Všetko kvôli jednej chybe, ktorú neustále robíme appeared first on Vášeň v tebe.