Skip to content
Menu
Menu

Posypte pod ružovým kríkom. Bude kvitnúť celé leto

Prečítať článok

19.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Regina M art).

Ruže sa považujú za jedny z najkrajších kvetov. Ochotne a často sa pestujú v záhrade a sú krásnou ozdobou. Aby však bujne a dlho kvitli, je potrebné ich pravidelne prikrmovať. Najlepšie je použiť prírodné hnojivá, ktoré si viete pripraviť doma. Čo by ste mali na ich prípravu použiť?

Kríky ruží budú plné kvetov, ak ich posilníte výživným hnojivom. Ako ho pripraviť?
Foto: shutterstock/Regina M art

Ruže sú kríky z čeľade ružovitých, ktoré sa na severnej pologuli vyskytujú v stovkách druhov. Sú cenené pre svoju krásu a vôňu. Pri správnej starostlivosti sú skutočnou ozdobou záhrady. Vo svojej červenej verzii dokonca symbolizujú lásku.

Nech si však vyberiete akúkoľvek farbu a odrodu, ruže potrebujú pravidelné posilňovanie hnojivami a živinami Odporúča sa používať domáce metódy a vyživovať ruže prirodzeným spôsobom. Ako ich pripravíte?

Pestovanie ruží v záhrade. Ako sa o ne starať?

Bohato kvitnúce kríky ruží môžu byť krásnou ozdobou záhrady. Samozrejme, ruže sa dajú pestovať aj v kvetináčoch na ozdobu terás alebo balkónov. Aby však kvitli a zdravo rástli, je potrebné sa o rastliny dobre starať a vyživovať ich. Je dôležité zabezpečiť im správne podmienky na pestovanie. Ruže obľubujú slnko, ale neznášajú chlad a silný vietor. Na ich pestovanie je najlepšia pôda s neutrálnou alebo mierne kyslou reakciou (pH 6,0-6,5).

Po zakorenení rastliny nepotrebujú silnú zálievku, pretože si vytvoria hlboký koreňový systém. V období sucha ich však treba dobre zalievať. Na dobrý rast potrebujú aj živiny. Preto ich treba kŕmiť vhodným hnojivom – najlepšie prírodným.

Výživné hnojivo na ruže z banánových šupiek. Ako ho pripraviť?

Banánové šupky dokonale vyživia kríky ruží.
Foto: shutterstock/JIANG HONGYAN

Banánové šupky sú vďaka vysokému obsahu draslíka a fosforu fantastickou zložkou výživových doplnkov. Používanie banánových šupiek pomáha rastline vytvárať kvetné púčiky. Stojí za to vedieť, že banánové šupky možno použiť tromi spôsobmi, pričom ich predtým dôkladne umyte pod horúcou vodou. Sú totiž postriekané rôznymi chemikáliami, aby bez problémov prežili dlhé cesty na lodiach.

Vyrobte si organické hnojivo z banánových šupiek a podporte zdravie vašich rastlín.
Foto: shutterstock/m.dipo

Najjednoduchší spôsob prípravy výživného hnojiva z banánových šupiek je nakrájať ich na menšie kúsky a zakopať ich pod ružový krík. Túto metódu môžete použiť aj pri rastlinách, ktoré ešte len budete sadiť. Úlomky šupiek potom uložte na drenážnu vrstvu pod korene kríka, ktorý chcete zasadiť.

Ostatné metódy sú o niečo časovo náročnejšie, ale rovnako účinné. Šupky sa vysušia v rúre alebo v sušičke a potom ich rozdrvte v mažiari alebo v mlynčeku na kávu. Vzniknutý prach by sa mal zmiešať s vrchnou vrstvou pôdy pod kríkom ruže. Existuje aj tretí spôsob – prach z banánových šupiek sa zmieša s vodou a rastliny sa polievajú pripraveným roztokom raz za 2-3 týždne. Po takomto posilnení budú rastliny výrazne lepšie vyživené a stanú sa najväčšou ozdobou záhrady.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ako sadiť ruže? Jednu vec zakopte pri kríkoch. Budú najkrajšie v celom okolí

Nevyhadzujte ju, len zalejte zamiokulkas. Lacné hnojivo udrží listy dužinaté a zelené

The post Posypte pod ružovým kríkom. Bude kvitnúť celé leto appeared first on Vášeň v tebe.