Skip to content
Menu
Menu

Použite toto hnojivo a váš balkón zaplaví more surfínií. Výroba trvá len niekoľko minút

Prečítať článok

16.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Tiểu Bảo Trương).

Závesné balkónové kvety sú vynikajúcim dekoratívnym prvkom pre váš priestor. Vzhľadom na meniace sa poveternostné podmienky sú však vystavené najrôznejším skúškam. Preto je najdôležitejšia správna starostlivosť. Zistite, ako hnojiť surfínie, aby ste sa z nich mohli tešiť až do neskorej jesene.

Ako hnojiť surfínie?
Foto: Pixabay/Tiểu Bảo Trương

Surfínie sú odrodou záhradnej petúnie, ktorá bohato zdobí balkóny a terasy. Je to výborná voľba pre tých, ktorí so záhradkárčením na balkóne ešte len začínajú. Kvetina si vyžaduje časté hnojenie, ale nemusíte sa obávať financií. Domáce spôsoby výroby výživného odvaru vám pomôžu ušetriť peniaze a navyše využiť zvyšky z kuchyne na užitočný účel bez plytvania produktom. Zistite, ktorým ingredienciám budete môcť dať druhú šancu, vďaka čomu surfínie zaplaví váš balkón morom kvetov.

Surfínia – odrody. Značný výber oproti malým záhradníckym zručnostiam

V závislosti od odrody, ktorú si vyberiete, sa bude líšiť aj spôsob starostlivosti. Surfínia Supertunia Vista je odroda charakteristická hustotou kvitnutia. Na rozdiel od iných domácich kvetov dobre znáša dážď a vietor. Najjednoduchšie na pestovanie budú Trailing Red – sú odolné voči nepriaznivým poveternostným podmienkam – a Lavender Bouquet – môžete ich bez problémov umiestniť na južne orientovaný balkón, pretože sa dobre vyrovnávajú s nadmerným množstvom slnka. Pri pestovaní surfínií treba dbať na to, aby ste pri ich sadení do kvetináča zachovali dostatočnú vzdialenosť medzi kvetmi. Bohatý koreňový systém potrebuje na správny rast priestor. Nebojte sa prázdnych miest. Kvety ich rýchlo zakryjú.

Surfínia nemá rada sucho, nesmiete zabúdať na pravidelnú zálievku ráno a večer. Nesmiete ju však prelievať. Premáčanie najčastejšie vedie k zničeniu rastliny. Čo robiť v takejto situácii? Ak chcete kvetinu zachrániť, musíte ju vytiahnuť z premočenej pôdy, očistiť korene a presadiť do novej pôdy. Ďalšou príčinou odumierania je nadmerné hnojenie. Surfínie potrebujú poriadnu dávku starostlivosti, ale – ako so všetkým – ani s ňou to nemôžete preháňať. Zistite metódy na výrobu domáceho hnojiva na kvety, ktoré zvýši kvitnutie a je prírodným a bezpečným riešením.

Surfínie je potrebné polievať ráno a večer.
Foto: shutterstock/Open_Eye_Studio

Surfínie – ako sa o ne starať? Domáce hnojivo je odpoveďou

Surfínia je teoreticky veľmi náročná kvetina, ktorá v praxi oplatí všetky obete, ktoré pre ňu robíte. Pôda pre kvety musí byť úrodná a priepustná. Najlepšia kyslosť pôdy je 6,5 pH. Rastlina vyžaduje časté hnojenie. Na tento účel môžete použiť prípravky, ktoré má väčšina z vás doma. Hovoríme o kávovej usadenine. Ide o jednoduchú metódu, vďaka ktorej bude vaša surfínia rásť závratným tempom. Stačí zaliať kávovú usadeninu prevarenou vodou a nechať vychladnúť – po vychladnutí je nálev pripravený na použitie. Používajte ho v intervale troch dní. Existuje aj metóda využívajúca suchú kávovú usadeninu. Najjednoduchší spôsob je zmiešať asi 1-2 čajové lyžičky so zeminou v kvetináči s priemerom 25 cm. Známou metódou je aj hnojivo na báze banánových šupiek. Do nádoby, do ktorej vložíte šupky, nalejte horúcu vodu a nádobu odložte na 48 hodín. Po dvoch dňoch tekutinu zlejte a máte hotové hnojivo. Áno, je to naozaj také jednoduché.

Hnojivo z kávovej usadeniny môžete použiť vo forme nálevu alebo suchej usadeniny.
Foto: shutterstock/Caterina Trimarchi

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Na slnku nádherne kvitne. Posledná šanca pre kvitnúce surfínie

Kedy vysadiť surfínie na balkón? Čoskoro príde najlepší dátum. Kvitnú až do októbra

The post Použite toto hnojivo a váš balkón zaplaví more surfínií. Výroba trvá len niekoľko minút appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj