Skip to content
Menu
Menu

Povinná rastlina v záhrade. Ukončí vaše problémy so škorcami

Prečítať článok

8.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Senderistas).

Škorce sú častými návštevníkmi našich záhrad. Hoci ich navštevujú pravidelne, nie vždy ich majitelia pozemkov vítajú. Dôvodom je, že v potrave týchto vtákov sa nachádzajú nielen húsenice, slimáky a larvy škodcov, ale aj chutné plody na zber. Ako odradiť škorce? Prečítajte si o účinných metódach, ktoré zachránia vašu cennú úrodu.

Škorce spôsobujú škody na ovocných plodinách, ale prinášajú aj veľa úžitku pre záhradu.
Foto: shutterstock/Senderistas

Škorce v záhrade – užitočné vtáky alebo škodcovia?

Škorce sú mimoriadne inteligentné vtáky, ktoré dokážu napodobňovať najrôznejšie zvuky – dokonca aj ľudskú reč! Ich charakteristické štebotanie a pískanie môžete počúvať od svitania do súmraku, keď sú najaktívnejšie. Na jar a v lete dychtivo navštevujú vaše záhrady, kde hľadajú potravu a tiež bezpečný úkryt. Sú to všežravé živočíchy, ktoré sa živia bezstavovcami, ako aj plodmi a semenami. Práve kvôli ich láske k ovociu mnohí záhradkári považujú tieto vtáky za škodcov.

Nemožno však kategoricky tvrdiť, že škorce spôsobujú v záhrade len škody. V ekosystéme zohrávajú dôležitú úlohu, pretože prirodzene regulujú počet bežných záhradných škodcov. Sú to užitočné vtáky, ktoré sa živia rôznymi larvami, ako sú napríklad nosániky, chrústy a drôtovce. Nepohrdnú ani múčnatkami, chrobákmi, slimákmi a húsenicami. Škorce tak chránia vašu záhradu pred napadnutím rôznymi škodcami. Zároveň je známe, že ochotne požierajú čerešne, višne, čučoriedky, slivky a iné ovocie, čo je pre záhradkárov nepríjemné.

Škorce pri hľadaní potravy znižujú počet záhradných škodcov.
Foto: shutterstock/Rhoenbergfoto

Ako odplašiť škorce – účinné metódy

Škorce sú zriedkavo vítanými návštevníkmi na pozemkoch, kde sa pestujú kríky a ovocné stromy. Niet sa čomu čudovať, pretože spôsobujú značné straty na úrode, na ktorú ste čakali celú sezónu. Treba si však uvedomiť, že zároveň prinášajú do vašich záhrad veľa dobrého tým, že ich pomáhajú zbaviť škodcov. Preto by ste sa nemali usilovať o úplné odstránenie týchto vtákov z vašej oblasti, ale len o ich vyplašenie z oblasti plodín, na ktorých sa radi živia.

Výsadba moruše v záhrade odradí škorce od požierania čerešní.
Foto: shutterstock/Sokor Space

Ako odohnať škorce zo záhrady? Tu je niekoľko metód, ktoré vtákom neublížia:

Moruša – v blízkosti čerešní, višní alebo ovocných kríkov sa oplatí vysadiť moruše, ktoré sú pre škorce najväčšou pochúťkou. Je oveľa pravdepodobnejšie, že sa na nich budú kŕmiť, a medzitým si môžete nazbierať plody, ktoré najviac chcete;

Zvonkohry, fóliové stuhy, balóny, CD a plastové fľaše – všetky druhy odstrašujúcich predmetov, ktoré po zavesení na konáre vejú vo vetre a robia hluk, na chvíľu odplašia škorce. Nezabúdajte však, že tieto vtáky sú veľmi inteligentné a nedajú sa len tak ľahko prekabátiť, preto je potrebné plašiaky často vymieňať;

Sieť – ovocnú rastlinu, ktorú chcete ochrániť pred škorcami, môžete zakryť jemnou sieťovinou;

Prirodzení nepriatelia – pri ovocných stromoch a kríkoch môžete rozmiestniť imitácie dravých vtákov, ako sú sokoly alebo jastraby, ktorých sa škorce zľaknú;

Zvukové odpudzovače – tieto typy zariadení môžu pomôcť kontrolovať škorce tým, že vydávajú zvuky, ktoré sú pre ne nepríjemné.

Na odplašenie škorcov zaveste CD, ktoré po zavesení na konáre vejú vo vetre a robia hluk.
Foto: shutterstock/Christopher Kissling

Škorce vyvolávajú u záhradkárov zmiešané pocity. Ak pestujete ovocie, tieto vtáky sa môžu stať skutočnou pohromou, ale neoplatí sa ich zo záhrady úplne vyhnať. Nezabúdajte, že počas celej sezóny sú vašimi spojencami v boji proti najhorším škodcom.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ako odradiť škorce? Vysaďte tento krík. Aj ja som sa tomuto nápadu najprv smial, ale naozaj to funguje

Škodcov jedia na kilá. Pozvite do záhrady užitočné vtáky

The post Povinná rastlina v záhrade. Ukončí vaše problémy so škorcami appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj