Skip to content
Menu
Menu

Práve vychádzajú zo zeme, aby zničili záhrady. Neignorujte prvé príznaky

Prečítať článok

23.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tomasz Klejdysz).

Výskyt červených chrobákov na kvetoch považujte za alarmujúci signál. Ľaliovník obyčajný je chrobák, ktorého meno môže znieť priateľsky, ale jeho prítomnosť v záhrade vážne poškodzuje okrasné a pestované rastliny. Sezóna zvýšenej aktivity tohto škodcu sa práve začína. Prečítajte si o jeho charakteristických vlastnostiach a o tom, ako ľaliovníka obyčajného regulovať, aby ste ochránili svoje plodiny.

Neignorujte výskyt ľaliovníka obyčajného v záhrade.
Foto: shutterstock/Tomasz Klejdysz

Ľaliovník obyčajný – čo je to za škodcu?

Tohto chrobáka z čeľade mandelinkovitých je ťažké prehliadnuť. Červený pancier vyniká na pozadí lístia – dĺžka pretiahnutého tela dospelých chrobákov je približne osem milimetrov. Názov pochádza zo špecifického správania sa ľaliovníka obyčajného. Keď cíti nebezpečenstvo, vydáva charakteristický vŕzgavý zvuk trením bruška o viečka.

Ľaliovník obyčajný sa živí listami rastlín, pričom v nich vytvára veľké diery. Ak záhradník nereaguje, kvet nielenže stráca svoju estetickú hodnotu, ale časom slabne a odumiera. Larvy sú mimoriadne nenásytné, žijú na spodnej strane listov a dokážu v rýchlom slede zhltnúť celú rastlinu.

Čas aktivity škodcov sa práve začal

Dospelí jedinci môžu prezimovať v pôde. Nemajú vysoké nároky a vyliezajú zo zeme hneď, ako sa oteplí. Zvýšenú aktivitu ľaliovníka obyčajného možno pozorovať už v apríli, niekedy dokonca už koncom marca. Cyklus kladenia vajíčok pokračuje až do polovice leta, preto musia byť záhradníci v tomto období mimoriadne ostražití.

Ľaliovník obyčajný sa živí nielen ľaliami

Už len podľa názvu škodcu by sa dalo očakávať, že jeho najžiadanejším sústom sú žiarivé ľalie. Živí sa aj cisárskou korunou. Tieto dva druhy sa stávajú terčom pri kladení vajíčok. Nanešťastie, na jedálnom lístku ľaliovníka sú aj iné rastliny. Patria k nim konvalinky, cibuľové kvety, ale aj cibuľa, pažítka a špargľa.

Larvy ľaliovníka obyčajného poškodzujú okrasné aj divorastúce ľalie.
Foto: shutterstock/alfotokunst

Ako rozpoznáte prítomnosť ľaliovníka obyčajného?

Dospelé jedince najľahšie spozorujete – červená farba panciera ostro kontrastuje s listami. Príznaky žeravosti ľaliovníka obyčajného sa tým nekončia. Ak rastliny začnú chradnúť na pohľad, pozrite sa na spodnú stranu listov.

Vajíčka, ktoré samička nakladie, sú oranžovočervenej farby a sú usporiadané vedľa seba v rade. Na jednom liste ich môže byť až niekoľko desiatok. Larvy sú naopak pomerne dlhé a hrubé, vyznačujú sa čiernou hlavou a červenohnedým telom. Zvyčajne sú pokryté tmavým hlienom. Okrúhle otvory vyhryznuté v listoch naznačujú, že mladé lykožrúty začali hodovať. Škodcovia sa množia a rýchlo presúvajú, takže v ohrození sú nielen jednotlivé rastliny, ale aj celé záhony.

Likvidácia ľaliovníka obyčajného

Niektorí ľudia sa rozhodnú chytať dospelé jedince ručne. Je to náročná úloha a nie vždy prináša želaný efekt. Keď chrobáky vycítia nebezpečenstvo, vydávajú charakteristický zvuk, ktorý varuje zvyšok populácie. Medonosné chrobáky sa dočasne odoberú na päty, takže ich zber sa podobá hľadaniu ihly v kope sena. Niektorí záhradníci si nasadzujú rukavice a zbierajú aj vajíčka a larvy, ale ide výlučne o núdzové opatrenie.

Môžete dodať špecializované prípravky na ochranu rastlín. Treba si však uvedomiť, že nie vždy sú účinné a že larvy sú voči ich účinkom veľmi odolné. Nič vám nebráni v tom, aby ste vyskúšali aj domácu metódu zbavenia sa ľaliovníka obyčajného.

Šesť hlavičiek cesnaku najemno nakrájajte alebo ich pretlačte cez lis. Nemusíte ich lúpať.

Vložte ich do vedra alebo veľkého hrnca a zalejte piatimi litrami vody.

Nechajte stáť 24 hodín.

Po uplynutí tejto doby nalejte odvar do fľaše s rozprašovačom a aplikujte ho na napadnuté rastliny. Vlastnosti cesnaku pôsobia na škodcov dráždivo. Postup opakujte každý týždeň, kým sa zo záhonov a kvetinových políčok nevytratia.

Vlastnosti cesnaku pôsobia na škodcov dráždivo.
Foto: shutterstock/Potanna

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Vysaďte tieto rastliny do záhrady a škodcovia a hraboše už nebudú problémom

Kedy postriekať čerešňu proti červíkom? Starý otec sa vždy držal tohto dátumu. Škodcovia v hrôze utekali

The post Práve vychádzajú zo zeme, aby zničili záhrady. Neignorujte prvé príznaky appeared first on Vášeň v tebe.