Skip to content
Menu
Menu

Prečo mi je stále zima? 7 dôvodov prečo sa neviete zohriať

V živote sú chvíle, keď vám bude jednoducho zima, napríklad keď vyjdete von uprostred zimy alebo keď to počas horúčav preženiete s klimatizáciou. Niektorým ľuďom je však neustále zima a často potrebujú deku alebo kabát, aby sa zahriali, zatiaľ čo iní okolo nich sa zdajú byť v poriadku. Akokoľvek to môže byť frustrujúce alebo znepokojujúce, nie je to nezvyčajná situácia. Existujú zdravotné dôvody, ktoré môžu spôsobiť stav známy ako intolerancia chladu.

Neznášanlivosť chladu nie je choroba, ale jednoducho abnormálna citlivosť na chladné prostredie alebo nízke teploty. Môže to byť príznakom problému s vaším metabolizmom (premena kalórií na energiu) alebo spôsobené poruchami nervového systému, ktoré menia vaše vnímanie chladu.

Dokonca aj štíhlosť môže spôsobiť, že budete mimoriadne citliví na chlad. Napriek tomu si zrejme kladiete otázky o tom, čo môže byť za neustálym studeným pocitom, ktorý cítite. Tu je rozpis niekoľkých najbežnejších príčin.

Zlý krvný obeh

Ak do všetkých častí nášho tela, najmä do nôh a rúk, nepreteká dostatok krvi, môžete pociťovať chlad častejšie ako zvyčajne. Zhoršený krvný obeh môže byť spôsobený zdravotnými faktormi, ako sú upchatie tepien, vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak, ochorenie obličiek alebo cukrovka. 

Nemáte dostatok železa

Bez správneho množstva tejto živiny môžete dostať „chudokrvnosť z nedostatku železa“, ktorá vám môže spôsobiť prechladnutie. Môže to byť spôsobené stratou krvi, nesprávnou stravou alebo tým, že ju vaše telo nedokáže dobre absorbovať.

Najlepším zdrojom je červené mäso, hydina, bravčové mäso a ryby. Niektoré nemäsové zdroje zahŕňajú chlieb a cereálie obohatené železom, hrach, sójové bôby, cícer a tmavozelenú listovú zeleninu.

Anémia

Jedným zo stavov s ktorými je často spojený pocit chladu je  anémia. Existuje niekoľko rôznych typov anémie, ale hlavný výsledok každého z nich je rovnaký – pokles červených krviniek. Tento pokles tiež znamená, že vaše telo nedostáva potrebné množstvo kyslíka, čo vedie k pocitu chladu.  

Nedostatok spánku

Nedostatok spánku môže prispieť k pocitu chladu. Nie je jasné prečo, ale môže to súvisieť so zníženou funkciou hypotalamu a iných žliaz s vnútornou sekréciou, čo má za následok nižšiu úroveň metabolizmu.

Zníženie telesnej hmotnosti

Strata telesného tuku je ďalším dôvodom, prečo môžete začať pociťovať chlad. Telesný tuk môže pomôcť udržať telesnú teplotu, pretože pôsobí ako izolant. Bez tejto vrstvy ste náchylnejší na pocit chladu.

Môže to byť spôsobené určitými stavmi, ako sú tie, ktoré sa bežne vyskytujú u starších ľudí, chronické zdravotné stavy, ktoré spôsobujú stratu telesného tuku alebo strata tuku spojená s poruchami príjmu potravy.

Dehydratácia

Ak sa nemôžete zahriať, môže to byť znak toho, že potrebujete piť viac vody. Až 60 % tela dospelého človeka tvorí voda a práve voda pomáha regulovať telesnú teplotu.

Ak ste dostatočne hydratovaní, voda zachytí teplo a pomaly ho uvoľní, čím udrží vašu telesnú teplotu v norme. S menším množstvom vody je vaše telo citlivejšie na extrémne teploty.

Pitie alkoholu

Zo začiatku sa vám môže zdať, že vás zahreje, pretože vám krv zaplaví rozšírené cievy tesne pod kožou. Ale vaša teplota klesne, keď vaše telo odoberie krv z vášho jadra, aby sa zahrial povrch vašej pokožky. Alkohol tiež tlmí časť vášho mozgu, ktorá reguluje vašu teplotu. V mrazivom počasí vám to môže spôsobiť prechladnutie.

Niektorí ľudia majú tendenciu cítiť chlad viac ako iní, zvyčajne to nie je príznakom žiadneho zdravotného problému. Ak však človek pociťuje novú alebo zhoršujúcu sa neznášanlivosť chladu, môže to byť príznakom ochorenia. Každý, kto sa obáva neznášanlivosti chladu alebo ktokoľvek, kto má ďalšie príznaky, by mal navštíviť lekára.

Zdroj:self.com
Ilustračné foto:freepik.com

Nikol Melišová