Skip to content
Menu
Menu

Čo sa deje s vašim telom ak, neprijímate dostatok bielkovín?

Ak nesledujete, čo jete, je ťažké zistiť, či skutočne konzumujete primerané množstvo bielkovín, sacharidov a vitamínov. Pokiaľ ide o bielkoviny, každý potrebuje iné množstvo na základe faktorov, ako je telesná hmotnosť, svalová hmota, fyzická aktivita a vek. Napriek tomu, ak nejete dostatok bielkovín, môžete svojmu telu spôsobiť vážne škody.

Proteín hrá v našom tele veľmi dôležitú úlohu. Je to jeden z hlavných stavebných kameňov kostí, svalov, chrupaviek a kože. Proteín tiež pomáha dodávať nášmu telu životne dôležité živiny a pomáha pri trávení tým, že produkuje enzýmy, ktoré pomáhajú rozkladať potravu na molekuly pre širokú škálu telesných funkcií. 

Tu je 6 negatívnych účinkov na zdravie s ktorými by ste sa mohli vysporiadať, ak vaša strava nepozostáva z dostatku bielkovín.

Po jedle sa môžete cítiť menej spokojne

Cítite hlad po jedle? Môže to byť spôsobené nedostatkom bielkovín vo vašom jedle. Ak nekonzumujete dostatok bielkovín, môžete si všimnúť, že sa po jedle cítite nespokojne a máte tendenciu byť počas dňa viac hladní. 

Štúdie ukazujú že konzumácia dostatočného množstva bielkovín môže zvýšiť uvoľňovanie bielkovín regulujúcich chuť do jedla a preto vás udrží dlhšie sýtych. 

Váš imunitný systém sa oslabuje 

Väčšina ľudí si to možno neuvedomuje, ale bielkoviny sú veľmi prospešné pre budovanie zdravého imunitného systému. Proteín je jedným zo stavebných kameňov protilátok, ktoré sú produkované imunitným systémom tela, aby pomáhali bojovať proti baktériám a vírusom. Bez týchto protilátok by sa baktérie a vírusy mohli voľne pohybovať a infikovať vaše telo chorobami.

Hrozí vám väčšie riziko zlomeniny

V určitom okamihu svojho života ste sa pravdepodobne naučili, že pitie mlieka je základom pre udržanie pevných kostí. Ale hovorí sa, že konzumácia bielkovín zohráva úlohu aj v ich celkovej sile. Zatiaľ čo vápnik a vitamín D sú dobre známymi prispievateľmi k zdraviu kostí, existuje ďalší veľký hráč, pokiaľ ide o zdravé kosti a to sú bielkoviny.

Dostatok bielkovín v strave je nevyhnutné pre zdravie kostí počas celého života. Je potrebný na naberanie kostnej hmoty počas detstva a dospievania a aj na udržanie kostnej hmoty pri starnutí.

Môže to oslabiť vaše nechty a vlasy

Vedeli ste, že vaše vlasy sa skladajú predovšetkým z bielkovín? Tvorí ho proteín zvaný keratín. Nedostatok bielkovín vo vašej strave povedie k tomu, že vaše telo bude šetriť bielkoviny, čím sa zníži množstvo keratínu pre vaše vlasové folikuly.

To bude mať za následok rýchle vypadávanie vlasov alebo tenké a lámavé vlasy. Ak si všimnete, že vlasy vypadávajú viac ako zvyčajne, zvážte, či spĺňate svoje denné požiadavky na bielkoviny alebo nie.

Môžete pocítiť zníženie energie

Nízkobielkovinová strava môže spôsobiť, že sa budete cítiť unavení aj po dobrom spánku. Proteín sa trávi pomaly, čo môže pomôcť regulovať hladinu glukózy v krvi. Nárasty a poklesy hladiny cukru v krvi môžu spôsobiť únavu, ale konzumácia dostatočného množstva bielkovín počas dňa tomu zabráni. 

Takže do každého jedla a občerstvenia pridajte bielkoviny, ktoré vám pomôžu udržať hladinu glukózy v krvi regulovanú a nabitú energiou počas dňa.


Problém s udržaním a budovaním svalov

Jedným z najväčších príznakov nedostatočného príjmu bielkovín je neschopnosť udržať alebo budovať svalovú hmotu. Konzistentný nedostatok bielkovín vo vašej strave povedie k tomu, že vaše telo rozloží svaly na aminokyseliny. 

Ak vo vašej strave chýbajú bielkoviny, vaše telo je nútené hľadať zdroje bielkovín inde. Keď sa to stane, často to vezme aminokyseliny späť z vašich svalov a preto ich v procese rozloží.

Ak silovo trénujete a máte pocit, že nedosahujete požadované výsledky pri budovaní svalov, vypočítajte si makrá, aby ste zistili, koľko bielkovín denne potrebujete zjesť a začnite to sledovať.

Proteín má v tele veľa dôležitých úloh. Je jedným z hlavných stavebných kameňov kostí, svalov, chrupaviek a kože a pomáha dodávať nášmu telu dôležité živiny. Bez adekvátneho množstva bielkovín môžete byť náchylní k zlomeninám, lámavosti vlasov a nechtov, oslabenému imunitnému systému a pocitu nespokojnosti po jedle. Aby ste tomu zabránili, dbajte na to, aby ste denne konzumovali dostatočné množstvo bielkovín.

Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, eatingwell.com
Ilustračné foto: freepik.com

Nikol Melišová