Čajové vrecúška ponúkajú oveľa viac, než len relaxačný nápoj, od vlastnej starostlivosti o pleť až po starostlivosť o vaše rastliny.
Po uvarení teplého čaju je hádzanie čajového vrecúška do koša tou najprirodzenejšou vecou. Prvá myšlienka, ktorá vám príde na myseľ, nie je jeho opätovné využitie. A to úplne chápeme. Ale prečo ich nevyužiť? Tu je niekoľko bláznivých, no neuveriteľne šikovných nápadov, ako vám môžu pomôcť vo váš prospech.
Oddýchnuté oči
Ak sa zlý spánok prejaví na vašej tvári v podobe opuchnutých očí, môže vám pomôcť pár vrecúšok s kofeínom. Namočte ich do teplej vody, ako keby ste si chceli pripraviť čaj a potom ich dajte na pár minút do chladničky, aby vychladli. Jedno vrecko na každé oko na 5 minút môže zmierniť opuchy a zmenšiť krvné cievy v blízkosti očí.
Pomoc pri kožných problémoch
Ak ste narazili na nejaký druh jedovatej rastliny a máte čo do činenia so svrbením, bolestivou vyrážkou, kúpeľ namočený v čiernom čaji vám môže pomôcť zmierniť zápal a upokojiť pokožku. Výskum ukazuje, že vlhké obväzy vyrobené z čierneho čaju môžu dobre fungovať pri liečbe kožných ochorení, ktoré môžu spôsobiť svrbivú vyrážku.
Liečte menšie zranenia
Obväzy z čierneho čaju môžu tiež pomôcť zmierniť bolesť a pomôcť zmierniť opuch spôsobený malými škrabancami alebo modrinami. Otvorte čajové vrecúško, naparte čaj a nechajte ho vychladnúť, potom ho na niekoľko minút pritlačte na poranené miesto.
Zmiernite bolesť zubov
Ak vás bolí zub, teplé vrecúško mätového čaju môže poskytnúť určité pohodlie, ak ho priložíte k zubu a ďasnu. Kyselina v čaji môže pomôcť pri zrážaní krvi. Takže hryznutie čajového vrecka môže pomôcť kontrolovať krvácanie po vytrhnutí zuba.
Uvoľnite si póry
Peeling vyrobený z listov zeleného čaju môže hĺbkovo vyčistiť mastnú pleť a pomôcť zbaviť sa čiernych bodiek. Roztrhnite čajové vrecúško a zmiešajte 1 čajovú lyžičku lístkov s trochou vody, kým vám nevznikne pasta. Jemne drhnite pastu po pokožke 2 až 3 minúty, následne opláchnite vlažnou vodou. Nakoniec si osušte tvár a použite hydratačný krém.
Tkaniny na farbenie
Po stáročia sa rastliny používali na zafarbenie odevov a textílií a čajové lístky nie sú výnimkou. Čajové vrecúška môžu byť použité ako prírodné farbivo na vytvorenie nového vzhľadu a dizajnu, najmä pre materiály vyrobené z bavlny. Vyberte čaj z vrecúška a zohrejte ho len s takým množstvom vody, aby bol zakrytý. Asi po hodine, keď listy vyzerajú vyblednuté, listy preceďte. Čo zostane je farbivo.
Oživte rastliny
Rastliny potrebujú dusík pre zdravý rast je to základný stavebný kameň ich DNA. A čajové lístky ho majú veľa. Štúdie ukazujú, že použité čajové lístky zmiešané s pôdou môžu pomôcť rýchlejšiemu rastu výhonkov a koreňov a zvýšiť chemickú produkciu v rastlinách.
Chráňte svoje rastliny pred plesňami
Udržiavanie záhrady s čerstvými bylinkami nie je najjednoduchšia práca, pretože môžu byť náchylné na choroby. Plesne môžu rýchlo zničiť vaše rastliny, ak sa neliečia. Pre prírodný liek namočte harmančekový čaj do vedra s vodou, vložte do rozprašovacej fľaše a pravidelne nastriekajte na sadenice a pôdu.
Riad bez hrdze
Chráňte svoje milované hrnce a panvice s použitými vreckami čierneho čaju. Taníny v čiernom čaji môžu zabrániť korózii alebo hrdzaveniu kovu. Po umytí riadu ho natrite vlhkým použitým čajovým vrecúškom, aby vyzeral ako nový.
Pridajte si čaj do kúpeľa
Vychutnajte si dobrý kúpeľ umiestnením jedného až troch čajových vrecúšok do horúcej vody. Vďaka čaju bude vaša pokožka jemná a príjemná na dotyk. Upokojujúce čaje, ako je harmanček, vám pomôžu cítiť sa uvoľnenejšie, keď budú počas kúpeľa odchádzať vaše starosti.
Ako vidíte, existuje veľa spôsobov, ako môžete tieto staré čajové vrecúška doma znova použiť. Či už si chcete užiť kúpeľ alebo osviežiť svoj domov, čaj má množstvo prospešných vlastností, vďaka ktorým je tento nápoj jedinečný.
Zvážte vyskúšanie niektorých z týchto nápadov s čajovými vrecúškami, aby ste objavili mnohé výhody, ktoré čaj poskytuje. Nielenže pomôžete životnému prostrediu, ale ušetríte aj peniaze a objavíte nové spôsoby čistenia, skvalitnenia života a pozdvihnutia vašej kozmetickej rutiny.
Zdroj: bobvila.com
Ilustračné foto:freepik.com
Nikol Melišová