Skip to content
Menu
Menu

Predtým, ako zasadíte maliny, urobte jednu vec. Prežijú sucho a kríky budú rodiť

Prečítať článok

4.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/nnattalli).

Maliny sa pestujú ľahko a lacno, poskytujú sladké a chutné ovocie, ktoré chutí oveľa lepšie, keď sa odtrhne čerstvé počas teplého letného dňa. Ako a kedy vysádzať maliny? Máme na výber z dvoch rôznych termínov.

Ako a kedy vysádzať maliny?
Foto: shutterstock.com/nnattalli

Malinové kríky sa ľahko pestujú a prinášajú úctyhodnú úrodu. Už niekoľko kríkov vám poskytne dostatok ovocia na konzumáciu, prípravu marmelád a dokonca aj na podelenie sa s priateľmi a rodinou. Maliny sú tiež fantastickým zdrojom antioxidantov, vitamínov a vlákniny.

Čo nesadiť vedľa malín? Pestovanie a správna poloha sú základom bohatej úrody

Stonky malín vysádzajte 45 cm od seba, s odstupom 1,8 m, do vlhkej, ale priepustnej a úrodnej pôdy. Na dosiahnutie najlepších výnosov si vyberte slnečné miesto na výsadbu. Maliny potrebujú dostatok vlahy, aby si udržali svieže listy a pučiace plody, preto ich počas suchých období, najmä počas kvitnutia a plodenia, dobre zalievajte. Počas rastu vyväzujte výhonky s letnými plodmi k oporám a odrezávajte slabé stonky. Aby ste predišli zničeniu úrody, vyhnite sa pre nich susedným jahodám, čerešniam, čučoriedkam, lesným jahodám a hroznu.

V blízkosti malín radšej nesaďte jahody, aby ste nezničili úrodu.
Foto: shutterstock/yuris

Kedy môžete na jar vysádzať maliny? Zapíšte si tieto dva termíny

Malinové kríky sa môžu vysádzať v dvoch termínoch: na jar alebo na jeseň. V prvom prípade je najvhodnejší marec/apríl, aby sa rastlina stihla prispôsobiť a zakoreniť. V druhom prípade, t. j. na jeseň, bude najvhodnejšie obdobie od septembra do konca októbra. Vďaka pôde bohatej na vodu majú odrezky šancu rýchlo zakoreniť.

Pozornosť venujte aj teplote, ktorá by nemala byť príliš nízka (najlepšie nad 4 stupne Celzia). Pred výsadbou malín dobre namočte korene do vody. Týmto spôsobom ochránite kríky pred vysychaním. Do pôdy môžete pridať aj prehnitý hnoj alebo domáci kompost, aby ste podporili úrodnosť. Vysaďte odrezky s rozstupom 45 cm a 1,8 m medzi riadkami. Výborne poslúži aj domáce hnojivo z banánových šupiek, ktoré obsahuje značné množstvo fosforu.

Banánovú šupku nakrájajte na malé kúsky.

Vysušte ich, najlepšie v rúre.

Banánovú šupku nastrúhajte na strúhadle na prášok.

Nastrúhané banánové šupky rozsypte okolo malinových kríkov.

Malinové kríky sa môžu vysádzať v dvoch termínoch: na jar alebo na jeseň.
Foto: shutterstock/StoryTime Studio

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Najlepšie prírodné hnojivá pre maliny. Počas sezóny budú kríky prinášať ovocie

Stačí jedna prírodná zložka a maliny sa vám poďakujú krásnym ovocím

The post Predtým, ako zasadíte maliny, urobte jednu vec. Prežijú sucho a kríky budú rodiť appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj