Skip to content
Menu
Menu

Presypte z hrnčeka a zalejte pohárom vody. Vošky v panike utečú

Prečítať článok

18.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Philipp Fahlbusch).

Vošky sú jedným z tých škodcov, ktorí nemajú s vašimi plodinami zľutovanie. Nielenže sa preháňajú po záhonoch, aby si pochutnali na listoch zeleniny a ovocia, ale s obľubou útočia aj na stromy a iné okrasné rastliny. Bohužiaľ, boj proti nim je nerovnomerný, pretože ak ich vyhubíte na jednom mieste, môžu sa presunúť do inej časti pozemku. Do boja proti voškám sa treba pustiť a konať rozhodne, k čomu vám pomôže postrek z kávy. Ako ho pripraviť a aplikovať? Odporúčame.

Ako sa zbaviť vošiek? Stačí jeden postrek.
Foto: pexels.com/Philipp Fahlbusch

Vošky: ťažko kontrolovateľný škodca

Vošky sú škodcovia, ktorí sa masovo vyskytujú na pozemkoch a v záhradách. Sú ľahko rozpoznateľné, pretože zvyčajne žijú na spodnej strane listov a majú buď priehľadnú, zelenú alebo čiernu farbu. Boj s nimi je náročný, pretože po ich vyhubení na jednej rastline sa môžu po čase znovu objaviť na inej časti pozemku. Zameriavajú sa na ovocné stromy, kríky, zeleninu, ovocie, ako aj na okrasné druhy vrátane kvetov. Navyše, zvyčajne tam, kde sú vošky, sú za chvíľu aj mravce, ktoré v záhrade spolupracujú a dokážu napáchať veľké škody na vašich záhonoch a kvetoch.

Čo nemajú vošky rady?

Existuje mnoho spôsobov, ako sa zbaviť vošiek. Jedným z nich je použitie chemikálií dostupných v záhradkárskych obchodoch alebo na trhoch. Bohužiaľ, tie nie sú ľahostajné k životnému prostrediu, vrátane užitočných vajíčok, ktoré vám svojou prácou veľmi pomáhajú na vašich záhonoch. Samozrejme, môžete použiť aj prírodné postreky, napríklad ocot alebo žihľavovú či cibuľovú kašu, ktoré sú bezpečné pre záhradných spojencov, ale odpudzujúce pre vošky. Ak však nemáte po ruke potrebné ingrediencie, môžete siahnuť po niečom, čo zvyčajne končí v koši: po kávovej usadenine.

Postrek proti voškám opakujte každé dva dni.
Foto: shutterstock/CatherineLProd

Kávová usadenina na vošky

Ukázalo sa, že kofeín, ako aj kyselina chlorogénová obsiahnutá v zemine, môžu účinne odpudzovať vošky. Bohužiaľ, nie všetok odpad je na tento účel vhodný; ak si pripravujete nápoj z kávovaru, takáto zemina nie je vhodná, pretože obsahuje oveľa menej účinných látok. Ak však nápoj varíte tradičným spôsobom, môžete ich bez obáv použiť. Ako pripraviť postrek z kávovej usadeniny proti voškám? Jednu porciu jednoducho zalejte 250 ml vriacej vody, nechajte vychladnúť, preceďte cez gázu a potom nalejte do fľaše s rozprašovačom. Samozrejme, ak máte väčšiu záhradu, môžete do nádoby nazbierať viac usadenín a zaliať ich väčším množstvom vody.

Kávová usadenina je vynikajúcim prostriedkom proti voškám.
Foto: shutterstock/Nor Gal

Ako používať kávový sprej proti voškám? Jednoducho ho používajte každý druhý deň na napadnuté rastliny. Aby malo ošetrenie zmysel, musíte po ňom siahnuť buď ráno, alebo večer.

Redakcia vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Mravce a vošky Vám napádajú ovocné stromy. Tieto tri zložky sú záchranou

Toto korenie odpudzuje vošky. Stačí len trochu, aby ste ich dostali zo záhrady

The post Presypte z hrnčeka a zalejte pohárom vody. Vošky v panike utečú appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj