Skip to content
Menu
Menu

Pridajte do vody a ponorte do nej nohy na 20 minút. Lepšie ošetrenie ako u kozmetičky

Prečítať článok

7.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/mikeforemniakowski).

Leto sa nezadržateľne blíži, takže čoskoro vytiahneme zo šatníka žabky a sandále, ktoré odhalia nohy. Je to posledná výzva, aby sme sa o svoje nohy postarali a venovali im pravidelnú starostlivosť, na ktorú sme možno v posledných mesiacoch zabudli. Samozrejme, môžete navštíviť kozmetický salón na profesionálnu pedikúru. My Vám však poradíme, ako sa o svoje nohy starať doma. Povieme vám, v čom je najlepšie namáčať boľavé nohy a ako sa zbaviť problémov, ako sú napríklad otlaky alebo suchá koža.

Prečo by sa každodenná starostlivosť o nohy mala stať zvykom?
Foto: shutterstock.com/mikeforemniakowski

Pravidelná starostlivosť o nohy je nevyhnutná

Každodenná starostlivosť o nohy by sa mala stať zvykom. Na rozdiel od starostlivosti o tvár alebo vlasy, o ktorej sa často hovorí a píše, sa však na starostlivosť o nohy často zabúda. Najmä v zime sa starostlivosť o nohy často zanedbáva. Počas chladných mesiacov sa sústreďujeme najmä na udržiavanie nôh v teple a pohodlí. Hlavným dôvodom, prečo to robíme, je prevencia možného prechladnutia.

S blížiacim sa letom a vyhliadkou na obúvanie ľahkej, odhaľujúcej obuvi hľadáme spôsoby, ako nohy rýchlo zregenerovať. Kozmetické salóny ponúkajú celý rad ošetrení na obnovenie jemnosti a estetického vzhľadu vašich nôh. Úspešne sa však o ne môžeme starať aj sami doma. Už také základné, ale pravidelné činnosti, ako je peeling a aplikácia krému, zabezpečia, že vaše nohy budú vždy vyzerať dobre ošetrené.

K čomu môže viesť nesprávna starostlivosť o nohy

Pri výbere obuvi si vždy nezabudnite vybrať správnu veľkosť. Príliš malá obuv alebo obuv s úzkymi špičkami vytvára tlak na chodidlá, spôsobuje problémy s krvným obehom a prispieva k vzniku hallux valgus, po slovensky vbočenému palcu. Najlepšou voľbou bude obuv s plochou, mierne hrubšou podrážkou, vyrobená z priedušných materiálov, ktoré umožňujú dostatočné vetranie a zabraňujú nadmernému poteniu nôh.

Vysoké podpätky a platformy si nechajte na špeciálne príležitosti.
Foto: shutterstock/Reshetnikov_art

Obuv vyberajte aj podľa typu práce a každodennej činnosti. Ak trávite väčšinu dňa na nohách, oplatí sa investovať do kvalitnej obuvi alebo vhodne tvarovaných vložiek. Vysoké podpätky a platformy si nechajte na špeciálne príležitosti, pretože nie sú správnou voľbou nielen pre vaše nohy, ale ani pre vaše kĺby a chrbticu. Venujte pozornosť aj tomu, z akého materiálu sú vyrobené vaše ponožky. Zrieknite sa tých, ktoré sú vyrobené z umelých tkanín, a vyberajte si tie, ktoré sú vyrobené z bavlny, vlny alebo bambusového vlákna.

Hygiena chodidiel

Prvým a najdôležitejším prvkom pri starostlivosti o nohy je, samozrejme, každodenné umývanie nôh. Nohy nemajú rady horúcu vodu ani kozmetické prípravky obsahujúce príliš agresívne zložky, ktoré môžu viesť k vysušovaniu. Nezabúdajte si nohy umývať ani medzi prstami a nechtami. Po umytí nohy dôkladne, ale jemne osušte. Vlhká pokožka je náchylná na poranenia a odreniny, ktoré môžu spôsobiť bolesť pri chôdzi. Čas po kúpaní je tiež vhodný na to, aby ste si prezreli nechty. Skontrolujte, či ich netreba skrátiť alebo či sa na nich nenachádzajú bolestivé zádery, ktoré treba jemne odstrihnúť.

Domáci kúpeľ na boľavé nohy

Raz týždenne alebo v dňoch, keď sú vaše nohy obzvlášť unavené alebo boľavé, sa oplatí pripraviť si kúpeľ na nohy. Do misky s teplou, ale nie horúcou vodou sa oplatí pridať šumivé bomby, morské soli alebo éterické oleje, ktoré nielen krásne voňajú, ale majú aj relaxačný, antibakteriálny a hydratačný účinok.

V čom si kúpať boľavé nohy

Na boľavé nohy najlepšie zaberá kúpeľ s himalájskou, bochníkovou alebo jódovo-brómovou soľou.
Foto: shutterstock/Creative Cat Studio

Na boľavé nohy najlepšie zaberá kúpeľ s himalájskou, bochníkovou alebo jódovo-brómovou soľou. Na druhej strane sú domácimi liekmi na suché päty nálevy zo senovky gréckej, harmančeka, nechtíka alebo brezových listov. Kúpele na nohy sú vhodné aj na otlaky. Čím by ste mali namáčať nohy s otlakmi? Pri tomto probléme pomôžu pravidelné kúpele v teplej vode s mydlom alebo jedlou sódou. Po 20 minútach namáčania chodidiel pokožka zmäkne a odstraňovanie otlakov bude oveľa jednoduchšie. Treba však spomenúť, že táto metóda funguje na malé a relatívne čerstvé otlaky. Ak sú otlaky na našich chodidlách rozsiahle, stojí za to zvážiť ich odstránenie odborným zákrokom.

Nezabudnite na peeling

Pravidelný peeling nôh je rovnako dôležitý ako peeling odumretej kože z tváre alebo tela. Exfoliácia odstraňuje zrohovatenú pokožku, zabraňuje tvorbe otlakov, obnovuje jemnosť a pripravuje pokožku na ďalší krok, ktorým je hydratácia. Tú možno spojiť s masážou, ktorá zlepšuje krvný obeh a má relaxačný účinok. Môžete to urobiť pomocou hotových kozmetických prípravkov, ktoré nájdete v drogériách, alebo si môžete vyrobiť domáci peeling s použitím hrubej soli a oleja podľa vlastného výberu, napríklad kokosového alebo olivového.

Každodenná hydratácia chodidiel

Je veľmi dôležité nezabúdať na nanášanie krému po každom kúpeli.
Foto: shutterstock/Ro_ksy

Pokožka na chodidlách je síce hrubá, ale má málo mazových žliaz. Preto sa veľmi ľahko stáva suchou, šupinatou a dokonca popraskanou. Preto je veľmi dôležité nezabúdať na nanášanie krému po každom kúpeli. Medzi krémy na nohy patria hydratačné krémy na nohy, krémy, ktoré zabraňujú praskaniu pokožky, relaxačné krémy na nohy s esenciálnymi olejmi a krémy na nohy s chladivým účinkom na zníženie opuchov. Ak sú vaše nohy veľmi suché a máte pocit, že samotný krém im neposkytne náležitú hydratáciu, oplatí sa použiť komerčne dostupné ponožky napustené intenzívnou regeneračnou maskou. Ponožky naneste na umyté nohy, nechajte ich pôsobiť 15 – 20 minút, potom ich vyberte a zvyšnú kozmetickú hmotu vmasírujte do pokožky.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ako sa zbaviť otlakov? Siahnite do lekárničky a zmiešajte ich s korením. Zabudnete na bolesť

Vieme, ako si vybrať dokonalú obuv. Použite tieto spôsoby a vaše nohy budú v raji

The post Pridajte do vody a ponorte do nej nohy na 20 minút. Lepšie ošetrenie ako u kozmetičky appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj