Skip to content
Menu
Menu

Raz za mesiac si pripravte takýto kondicionér. Levanduľa bude rásť dvakrát rýchlejšie

Prečítať článok

15.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/nieriss).

Levanduľa je jednou z najobľúbenejších rastlín vysádzaných v záhrade. Poteší nielen svojou krásou, ale aj nádhernou vôňou. Ak však chcete, aby krásne rástla, oplatí sa jej trochu pomôcť. Toto domáce hnojivo je na tento účel ideálne.

Ako sa starať o levanduľu?
Foto: shutterstock/conejota

Levanduľa prirodzene rastie okrem iného v severovýchodnej Afrike a na Arabskom polostrove, kde zarastá svahy suchých kopcov. Kríky môžu dorásť do výšky až 1,5 metra a vyznačujú sa charakteristickými fialovými kvetmi. Pomerne dobre sa im darí aj v slovenskom podnebí, hoci najlepšie sú mrazuvzdorné odrody.

Ako sa starať o levanduľu? Dôležité sú dve opatrenia v starostlivosti

Levanduľa sa odporúča umietsniť do skaliek a vyžaduje si strihanie.
Foto: shutterstock.com/nieriss

Táto rastlina rastie najlepšie na teplých a dobre oslnených miestach. V tieni alebo v polotieni sa jej nedarí, preto sa levanduľa často odporúča napríklad do skaliek. Potrebuje priepustný substrát s vysokým obsahom vápnika. Nevyžaduje si špeciálnu údržbu, ale pri jej pestovaní je dôležité pravidelné opelenie pôdy.

Okrem toho si levanduľa vyžaduje strihanie. Najlepšie je to urobiť po období kvitnutia. Staré výhonky, stonky a suché súkvetie by sa malo odstrániť. Môžete tiež vykonať zahusťovací a omladzujúci rez, ktorý sa odporúča pri mladých kríkoch. Tento postup sa odporúča v prípade mladých rastlín.

Ako vyrobiť hnojivo z vaječných škrupín? Vďaka nemu bude vaša levanduľa rásť krásne a zdravo

Levanduľu je dobré prihnojiť domácim prostriedkom z vaječných škrupín.
Foto shutterstock.com/Jurga Jot

Levanduľu je dobré na jar prihnojiť, aby sa lepšie rozvíjala a rástla. Na tento účel však nemusíme používať hotové kondicionéry, pretože rovnako dobre poslúžia aj domáce prostriedky. Nie každý vie, že na starostlivosť o rastliny sú užitočné vaječné škrupiny, ktoré obsahujú veľa vápnika pre levanduľu. Zvyčajne sa vyhadzujú do koša, ale tentoraz ich vložte do nádoby a zalejte vriacou vodou. Nálev nechajte týždeň odstáť, potom ho sceďte a rastlinu zalejte. Tento postup by sa mal opakovať raz za mesiac.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zaujíma vás, kedy zasadiť levanduľu? Existujú dva termíny. Ktorý z nich je lepšie zvoliť?

Ako často zalievať levanduľu? Mnoho začínajúcich záhradkárov robí jednu chybu

The post Raz za mesiac si pripravte takýto kondicionér. Levanduľa bude rásť dvakrát rýchlejšie appeared first on Vášeň v tebe.