Skip to content
Menu
Menu

Repkový olej: ste si istí, že o ňom viete všetko? [vlastnosti a použitie].

Prečítať článok

30.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Piece of Cake).

Repkový olej je veľmi obľúbený produkt, ktorý nájdete pravdepodobne v každej kuchyni. Hoci sa najčastejšie spája s kuchynským použitím, nie každý si plne uvedomuje, aký je tento výrobok cenný. Aké vlastnosti má?

Repkový olej je veľmi obľúbený produkt, ktorý nájdete pravdepodobne v každej kuchyni.
Foto: shutterstock.com/Piece of Cake

Repkový olej je jedným z najobľúbenejších rastlinných olejov na svete. Komplexne sa využíva nielen pri varení, ale aj v kozmetickom, potravinárskom a energetickom priemysle.

Repkový olej – vlastnosti a výroba

Aké sú vlastnosti repkového oleja? Vlastnosti tohto univerzálneho produktu sú známe a oceňované už mnoho rokov. Repka olejná sa vo veľkom rozsahu pestuje už od 18. storočia. Stojí za zmienku, že aj naša krajina sa môže pochváliť dlhoročnou tradíciou pestovania repky olejnej a v súčasnosti je z hľadiska objemu produkcie na treťom mieste v Európskej únii. Ako vyzerá výroba repkového oleja? Proces sa začína zberom semien, ktoré sa následne čistia a sušia. Potom sa semená lisujú (za studena alebo za tepla). Po lisovaní za tepla sa olej filtruje a následne rafinuje. Cieľom rafinácie je získať produkt s neutrálnou chuťou, vďaka čomu sa repkový olej hojne využíva pri varení (rafinovaný repkový olej nemá vplyv na chuť jedál).

Nerafinovaný repkový olej vs. rafinovaný repkový olej

Repkový olej nerafinovaný a rafinovaný olej – čo presne sú tieto produkty a ktorý je lepšie si vybrať? Nerafinovaný repkový olej je lisovaný za studena, čo znamená, že nie je tepelne upravovaný. Považuje sa za zdravší a bezpečnejší pre ľudský organizmus. Na druhej strane, rafinovaný repkový olej je počas výrobného procesu vystavený vysokým teplotám, čím stráca cenné výživové hodnoty, ale napriek tomu sa hojne používa pri varení. Rafinovaný repkový olej má vysoký bod zadymenia (približne 240 stupňov), preto je bezpečný na vyprážanie a pečenie. Oleje s nízkym bodom zadymenia môžu pri tepelnej úprave uvoľňovať škodlivé látky, preto je lepšie používať ich napríklad do šalátov a dipov.

Repkový olej lisovaný za studena – aké má vlastnosti?

Repkový olej lisovaný za studena sa považuje za hodnotnejší, pretože lisovaním za studena sa zachováva viac zdraviu prospešných zložiek. Aké sú tieto zložky? Repkový olej je plný cenných vitamínov. Okrem iného obsahuje vitamín E, ktorý je známy svojimi antioxidačnými vlastnosťami a pomáha chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Okrem toho repkový olej obsahuje aj vitamín K, ktorý pomáha udržiavať zdravé kosti a zdravú zrážanlivosť krvi. Za zmienku stojí aj to, že repkový olej je cenným zdrojom nenasýtených mastných kyselín, vrátane:

kyselina olejová (omega-9)

kyselina linolová (omega-6)

kyselina alfa-linolénová (omega-3)

Vyššie uvedené nenasýtené mastné kyseliny zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pri správnom fungovaní organizmu. Ich úlohou je okrem iného podporovať funkciu mozgu, znižovať hladinu zlého cholesterolu a pôsobiť protizápalovo.

Ak vás zaujíma, či je repkový olej zdravý, vyššie uvedené argumenty potvrdzujú, že je. Pravidelná konzumácia repkového oleja má pozitívny vplyv na fungovanie organizmu.
Foto: shutterstock.com/New Africa

Je repkový olej zdravý?

Ak vás zaujíma, či je repkový olej zdravý, vyššie uvedené argumenty potvrdzujú, že je. Pravidelná konzumácia repkového oleja má pozitívny vplyv na fungovanie organizmu. Repkový olej podporuje činnosť mozgu a môže mať vplyv aj na zníženie zápalov v tele. Olej z repky má priaznivý vplyv aj na kardiovaskulárny systém, takže sa uvádza, že môže znížiť riziko srdcových ochorení. Repkový olej je nielen zdravý, ale dokonca sa považuje za jeden z najzdravších rastlinných olejov. Oplatí sa však vsadiť na kvalitné výrobky dodávané spoľahlivými výrobcami.

Olivový alebo repkový olej?

Olivový alebo repkový olej – existuje lepší produkt? Olej z olív je v kuchyni veľmi cenený a je súčasťou mnohých jedál. Repkový olej, ako už vieme, je tiež plný cenných živín a oplatí sa ho pravidelne konzumovať. Výber medzi olivovým a repkovým olejom môže závisieť nielen od individuálnych chuťových preferencií, ale aj od konkrétneho použitia v kuchyni. Ak potrebujete výrobok, ktorý nezmení chuť pripravovaného pokrmu, ale je plný cenných nenasýtených mastných kyselín, oplatí sa zvoliť repkový olej. Olivový olej sa naopak osvedčí, keď chceme obohatiť chuť pokrmu a zaradiť do stravy neoceniteľné antioxidanty a polyfenoly.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Hodím do nej horúci tuk a nemusím sa báť, že sa mi večera pripáli. Tento babičkin patent je skvost!

Pravidelne vylievam jeden pohár do umývadla. Tento trik mi prezradila moja svokra. Špina a zápach sú minulosťou

The post Repkový olej: ste si istí, že o ňom viete všetko? [vlastnosti a použitie]. appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj