Skip to content
Menu
Menu

Robia hluk a ničia dom, keď spíte. Tu sú účinné spôsoby, ako dostať kuny z vášho domova

Prečítať článok

24.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Zoltan Galantai shutterstock/Skowis-Foto ).

Z podkrovia sa v noci ozývajú zvláštne zvuky? Akoby niekto behal v noci nad stropom? Hlavným vinníkom môže byť kuna, ktorá sa rada zdržiava v blízkosti ľudských biotopov. Kuny sa síce vyhýbajú priamemu kontaktu s človekom, no často si robia hniezda v domoch. Veľmi obťažujú nielen hlukom, ale aj tým, že ničia bytové zariadenie a spôsobujú neporiadok. Povieme vám, ako sa ich zbaviť z domu a auta.

Ako sa zbaviť kuny skalnej?
Foto: shutterstock/Zoltan Galantai shutterstock/Skowis-Foto

Zoznámte sa s kunou

Keď sa niekto pozrie na fotku kuny skalnej (zast. domácej), najskôr si ju predstaví ako milé stvorenie. Bohužiaľ, tento hlučný cicavec pod rúškom tmy spôsobuje škody a privádza dom do záhuby: ľahko prehrýza káble, ničí fasádu, zanecháva výkaly a zvyšky jedla. V autách, ktoré za domov považujú aj kuny, však ničia prvky pod kapotou, čím sa vystavujeme obrovským nákladom na opravu vozidla.

Ako spoznať kunu? Má dlhé telo s krátkymi nohami a hnedou srsťou a na krku má bielu škvrnu. Kuny sú síce nenápadné, no sú veľmi obratné a skáču veľmi vysoko a ďaleko, takže dostať sa k nášmu domu nie je pre nich ťažké.

Za domov kuny považujú aj autá.
Foto: shutterstock/Skowis-Foto

Ako sa zbaviť kuny skalnej (zast.domácej)?

Zbaviť sa kuny nie je jednoduchá záležitosť, pretože sa nám zviera často schováva pred očami. Najprv začnime vystrašením cicavca z domu, aby sa naše miesto nespájalo s pekným miestom.

Na začiatku môžete svoju prítomnosť prejaviť častejšie: prejdite sa po rôznych kútoch domu (zvyčajne v podkroví), zapnite rádio a nechajte ho na celý deň, alebo jednoducho robte hluk, aby ste tvorom dali najavo, že nie sú vítané u vás doma.

Mnoho ľudí tiež odporúča zakúpiť elektrické odpudzovače, ktoré vyžarujú ultrazvuk. Iní zase humánnym spôsobom využívajú živé pasce: keď sa v nich nájde kuna, dá sa z nášho domu premiestniť a vypustiť.

Aké pachy kuny neznášajú?

Chceme mať 100% istotu, že sa nám v dome či aute nevyskytnú kuny? Oplatí sa použiť repelenty, pretože tieto stvorenia nemajú radi niektoré arómy. Aké pachy odrádzajú kuny?

psia srsť,

WC bloky (najlepšie citrusové),

Plektrant s citrusovými šupkami.

Mnoho ľudí spochybňuje vyššie uvedené metódy alebo ich považuje za neúčinné. Ak chcete odpudzovať kuny pomocou vôní, aby boli účinné, musíte si zapamätať jednu vec. S predmetmi, ktoré vydávajú zápach, je potrebné manipulovať v ochranných rukaviciach. Ak sa ich dotkneme holými rukami, kuny neodradia.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Pred začatím prania pridajte do bubna špongiu. Vyriešite pretrvávajúci problém

Znesú až 10 vajec denne. Nielen v posteli. Tieto miesta sú skutočnou živnou pôdou pre ploštice

The post Robia hluk a ničia dom, keď spíte. Tu sú účinné spôsoby, ako dostať kuny z vášho domova appeared first on Vášeň v tebe.