Skip to content
Menu
Menu

Slimáky a ulitníky neodolajú vôni. Účinnú pascu pripravíte za chvíľu

Prečítať článok

26.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/ivabalk).

Slimáky, najmä tie bez ulity, predstavujú pre záhradkárov vážny problém svojím takmer neobmedzeným apetítom. Bez ľútosti ničia zeleninu, ovocie a okrasné plodiny. Ako bojovať proti slimákom v záhrade? Jedným z ekologických a účinných spôsobov ich eliminácie je použitie ľahko dostupného ovocia. Ako si vyrobiť pascu na slimáky? Je to jednoduchšie, ako si myslíte.

Slimáky sa vo vašich záhradách objavujú najčastejšie večer alebo po daždi. To je ideálny čas na nastraženie pasce.
Foto: pixabay.com/ivabalk

Aké prostredie prospieva slimákom v záhrade?

Dôležité je nielen prijať okamžité opatrenia, ale aj pochopiť, čo slimáky do vašej záhrady priťahuje. S týmito vedomosťami bude jednoduchšie znížiť populáciu slimákov vo vašej oblasti a ochrániť tak vaše rastliny pred ich útokom a poškodením.

Slimáky majú radi vlhkosť: Je nevyhnutná pre ich prežitie. Daždivé počasie, ako aj časté zalievanie, najmä večer, im vytvárajú ideálne podmienky na život a rozmnožovanie.

Tieň: Nemajú radi ostré slnečné svetlo, preto slimáky v záhrade radi vyhľadávajú tienisté úkryty. Dôležitým sa stáva udržiavanie poriadku na pozemku, pretože sa dokážu ukryť pod kameňmi alebo doskami uloženými na pozemku.

Hustá vegetácia: záhrada s množstvom hustých porastov poskytuje slimákom dostatok miest na úkryt a potravu.

Domáci liek na slimáky. Siahnite po grapefruite

Mnohí záhradkári sa pýtajú, čo odradí slimáky v záhrade. Aby ste však mohli pripraviť pascu, musíte sa zamerať na to, čo ich priťahuje. Vôňa éterických olejov obsiahnutých v grapefruite spôsobuje, že sa na neho dychtivo lepia. Využite túto skutočnosť vo váš prospech.

Vôňa grapefruitu priťahuje slimáky ako magnet.
Foto: shutterstock.com/Mat Southe

Ak chcete z grapefruitu vyrobiť pascu na slimáky, rozrežte ho na polovicu a vydlabte dužinu. Takto pripravené šupky rozložte na miesta, kde si všimnete najviac slimákov. Grapefruity musia byť v priamom kontakte so zemou, aby sa k nim škodcovia mohli dostať. Po niekoľkých hodinách si pravdepodobne všimnete, že okolo pasce sa zhlukol húf votrelcov. Zostáva ich len pozbierať a premiestniť preč zo záhrady. Metóda sa odporúča najmä tým, ktorým záleží na humánnej kontrole slimákov.

Rastliny, ktoré sú najviac ohrozené

Pri hľadaní ideálneho miesta na umiestnenie pasce na slimáky bez ulity je vhodné riadiť sa znalosťami o tom, aké rastliny sú pre škodcov najpríťažlivejšie. Vďaka tomu bude záhradkárčenie ešte efektívnejšie.

Chutné sústa pre slimákov sú:

jemné listy šalátu;

mladé rastliny kapusty, najmä karfiol a kel;

dozrievajúce plody jahôd;

mäkké listy špenátu a mangoldu.

Nepozvaní hostia s chuťou hryzú sadenice a čerstvé výhonky rastlín. Ak budete prítomnosť škodcov ignorovať, mladé druhy nebudú mať šancu na rozvoj a o bohatej úrode môžete len snívať.

Medzi najobľúbenejšie rastliny slimákov patria jahody.
Foto: Pixabay/lunahaarmann

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Jedia slimáky vašu záhradu? Zasaďte tieto rastliny. O chvíľu utečú široko ďaleko

V záhonoch sa už premnožili slimáky bez ulity. Ako sa ich zbaviť skôr, ako zničia sadenice?

The post Slimáky a ulitníky neodolajú vôni. Účinnú pascu pripravíte za chvíľu appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj